Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Mikropodvádění: Fenomén, který dokáže zničit i dlouhodobé vztahy

Info ikona
Žena s mobilem ve vaně

Dříve podvádění znamenalo, že jeden z partnerů měl aféru. V dnešní době, která je protkaná sociálními sítěmi, existuje ale i šedá zóna podvádění, která se označuje za mikropodvádění. Zjistěte, zda se týká i vás a jak jej případně řešit.

Tereza Čaladi | 2. 10. 2023

Kdysi bylo podvádění svého partnera považováno za definitivní čin: buď jste byli nevěrní, nebo ne. Když však seznamovací koučka Melanie Schilling v roce 2017 představila na internetu nový koncept mikropodvádění, otevřela dveře do bezprecedentní šedé zóny. V článku pro Huffpost jej definovala jako „sérii zdánlivě malých akcí, které naznačují, že se člověk emocionálně nebo fyzicky soustředí na někoho mimo jeho vztah“.

Do mikropodvádění tak může spadat například, když zadaní pravidelně píší zprávy někomu, koho považují za atraktivního, obsesivní lajkování jejich příspěvků na sociálních sítích, mazání zpráv, snaha udělat dojem na někoho, kdo není jejich partner a podobně. Zároveň to ale nutně mikropodvádění být nemusí.

Problém subjektivity

Před sociálními médii podvádění obvykle znamenalo mít fyzický poměr. Ale tento nový koncept stírá hranice mezi přátelskou interakcí a nevěrou. Je často těžké jasně definovat chování, které by mohlo být považováno za mikropodvádění. Pro jednoho například psaní srdíček do zprávy někomu, ke komu dříve měl nějaké city, může být alermující. Pro někoho jiného ale nikoliv.

Mohlo by se vám líbit

Jak si s mikropodváděním poradit

Vzhledem k tomu, že toto chování není do očí bijícím příkladem podvádění, může být pro partenry složité toto téma řešit. Zároveň ale může vést k pomalé erozi důvěry. Ta je přitom jedním ze základních stavebních kamenů dlouhodobých vztahů, jak potvrzuje studie z roku 2020 zveřejněná v Psychological Reports. Když ve vztahu není důvěra, daleko snadněji se sklouzává k emoční nestabilitě, konfliktům a i k rozchodům.

Jakmile si uděláte chvilku, abyste shromáždili své myšlenky a zhodnotili situaci, vysvětlete svému partnerovi, že vás informace, na které jste narazili a které podle vás mohou být považovány za mikropodvádění, zarazily. Když téma otevřete, je důležité toho druhého neobviňovat, ale nechat ho, aby vám to vysvětlil. Dovolte svému partnerovi reagovat a zároveň si zachovejte otevřenou mysl.

Pamatujte, že mikropodvádění je subjektivnější než fyzická nevěra. Váš partner si nemusel být vědom toho, že vám daná věc vadí či může ublížit, ale to neznamená, že je v pořádku to zamést pod koberec.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku