Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nenápadná virtuální nevěra jako strašák partnerských vztahů

Sociální sítě dnes dominují a nejčastější komunikační kanál je pro nás telefon nebo počítač. Snad proto je tak snadné seznámit se a vzplanout online, díky čemuž je pojem virtuální nevěra často skloňované téma v psychologických poradnách. Je virtuální nevěra skutečnou nevěrou? A jak se k tomuto tématu v partnerském vztahu stavět?

Kateřina Chytra | 1. 10. 2023

Za nevěru je obecně považován sexuální či milostný vztah, který se odehrává mimo dlouhodobé partnerství či manželství, kde si partneři slíbili věrnost. Jestli si pravidelně píšete s někým na druhé straně mobilního přístroje, sdílíte s daným člověkem intimní záležitosti, fotografie, dochází k ukájení, pak jste dozajista navázali vztah. Takový kontakt v sobě nese všechny znaky klasické nevěry, byť nemáte dotyčnou osobu reálně vedle sebe.

Mnoho žen virtuální poměr vnímá stejně bolestivě jako cizoložství. Dokonce snad mnohem bolestněji. Uvážení, jestli je virtuální nevěra nevěrou ponechám raději na vás, rozhodně ale potřeba navazovat online intimní vztah naznačuje, že ve vašem partnerství není cosi v pořádku. Nejčastějším důvodem „nevěrníka“ totiž bývá kompenzace. Něco mu chybí, a tak to hledá jinde.

Proč se lidé uchylují k vytváření paralelních vztahů?

Odpověď je jednoduchá – virtuální nevěra je bez rizika! Otevřít se citově někomu na druhé straně signálu je mnohem bezpečnější. Kdykoliv vám bude konverzace nepříjemná, můžete kontakt utnout. Nehrozí vám osobní konfrontace. Žena na druhé straně nechce po muži pomoci s úklidem ani podpořit u lékaře. Ostatně ani dotyčný muž nemusí předvést skutečný výkon v posteli, krásně vypadat, něco opravdu umět, protože se vše odehrává jen na poli fantazie.

V reálném vztahu je nejtěžší zůstávat k sobě navzájem citově otevření, protože v tu chvíli jsme nejzranitelnější. To je pro muže i pro ženy náročná disciplína – dovolit si zranitelnost. Virtuální nevěra je určitá forma vyhýbání se reálným krokům a reálným řešením.

Mohlo by se vám líbit

Tři nejčastější zabijáci dlouhodobého vztahu podle terapeutky

Partnerský vztah se v průběhu času proměňuje spolu s okolnostmi, které přirozeně přichází. Jiná vztahová dynamika bude u novomanželů, novopečených rodičů, rodičů teenagera nebo partnerů, kterým děti právě vylétly z hnízda. Aniž byste si toho všimli, může se v průběhu těchto změn pomalu a nepozorovaně vkrást do vašeho života krize, která se vztahem pořádně zamává. Na které největší vztahové zabijáky byste si měli dávat pozor a nedopustit, aby vaše partnerství ohrozily?
marianne.cz
Virtuální nevěra je určitá forma vyhýbání se reálným krokům a reálným řešením.

Utíkáte k virtuálním vztahům?

Jestliže jste ve vztahu vy ta nespokojená a hledáte povyražení jinde, pak jen odvádíte pozornost od reálných možností ve vašem vztahu. Zkuste stejnou energii, kterou vynášíte ven mimo vaše partnerství, vnést zpátky do vztahu. Potřebujete se naučit komunikovat a procházet doma s partnerem i konfliktními situacemi. Ano, to může byt nepříjemné, bolavé, může se to dotýkat vašich slabých míst. Nicméně přesně toto vás situace učí. Být odvážnější a nenechávat si své představy v imaginárním světě, ale začít je realizovat.

Přišla jste muži na virtuální nevěru?

Nejprve si odpovězte, jestli chcete ve vztahu zůstávat a pracovat na něm. Nevěra je sice jednostranný akt, ale podhoubí pro ni je vytvořeno ve vztahu oběma partnery. Zkuste se zamyslet, proč jste se s partnerem odcizili? Budete se muset otevřít konfrontaci a projít emocemi, které virtuální nevěra přináší. Vyzvěte partnera, aby svou pozornost nasměroval do vztahu a hledání společných cest. Bude pravděpodobně zapotřebí, abyste přístup změnili oba dva.

Pokud vás manžel nerespektuje a dokonce ponižuje, možná vám odráží vaši nízkou sebeúctu. Možná se potřebujete vnitřně posílit a naučit se zdravě pracovat se svojí agresí, abyste uměla vyjádřit pevné stanovisko. Příčin může být mnoho, ale rozhodně se vyplatí přijít si na ně a změnit svůj přístup.

Zkuste si také odpovědět, jak o sebe a svůj vnitřní svět pečujete? Jste k sobě laskavá, máte i čas pro sebe a jste vnitřně spokojená? Nebo hodně pracujete, pečujete o domácnost a děti, a cítíte se vyčerpaně? Postarejte se především o svoji pohodu a dobrý pocit. Projevíte si tím úctu a tehdy vám úctu a zájem může projevit buď stávající, nebo docela nový muž.

Mohlo by se vám líbit

4 varovné signály, které na začátku randění nepodceňujte

Začala jste randit a vypadá to, že jste konečně našla parťáka pro život. Velká touha po partnerovi a zamilovanost však dokáže ospravedlnit situace, u kterých naopak potřebujete zbystřit. Některé partnerovo chování vás totiž doslova trkne a takový trk prozradí, jaký muž ve skutečnosti je a co od něj můžete v budoucnu očekávat.
marianne.cz

O autorce:

Mgr. Kateřina Chytra, koučka a celostní terapeutka, která již od roku 2012 podporuje ženy na jejich cestě za harmonickými a autentickými vztahy. V praxi jí pod rukama prošly stovky klientek, vedla v Praze workshopy na témata Vytvořte si harmonický vztah, Emoční programování, Komunikace ve vztazích, Energetické a meditační techniky. Vztahovost školila v rámci Školy koučů Pure mind a předávala tak své zkušenosti dalším koučům. Spolu s manželem se spolupodílela na pořádání festivalu Vědomého manželství a na meditační akci Ticho pro mír. Dnes žije na chalupě na Vysočině a vychovává s manželem čtyřletého syna. Své klientky provází individuálně v online terapiích nebo v online Trapeutických meditacích. Najdete ji na www.chytraterapie.cz nebo na sítích.

Zdroj článku

Související články

Móda
Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Životní styl
Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Zábava
Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy