Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nejkrásnější knihovny světa, ze kterých vás už nikdo nedostane ven

Info ikona

To nejsou knihovny, to jsou hotové chrámy.

Možná se i vy řadíte mezi lidi, kteří dokážou v knihovně strávit hodiny. Jeden zajímavější titul střídá druhý, a kupička „vypůjčím si“ se pomalu začíná naklánět jako šikmá věž v Pise. I když knihovny dokážou potěšit duši každého čtenáře, estetično jim není příliš blízké. Dřevěné regály, bílá malba a pár židliček okolo nedělá z knihovny místo, ve kterém by člověk chtěl strávit zbytek svého života. Dobrou zprávou ale je, že na světě neexistují jenom městské knihovny, které jsou všechny na jedno brdo. Představujeme vám ty nejkrásnější knihovny, do kterých musí každý správný knihomol aspoň jednou za svůj čtenářský život zavítat.

Stiftsbibliothek Kremsmünster, Rakousko

Tuto dechberoucí klášterní knihovnu naleznete u našich jižních sousedů. Její vybudování trvalo dlouhých devět let, a světlo světa spatřila v roce 1689. V současnosti obsahuje zhruba 160 000 svazků, avšak přesný počet není znám.

Rakousko

Real Gabinete Português de Leitura, Rio de Janeiro, Brazílie

Jak nejlépe propagovat portugalskou kulturu v Brazílii? No přece skrze krásnou knihovnu! Přesně tak zněl nápad skupinky portugalských imigrantů, který se v roce 1837 stal realitou. Ještě štěstí, že lidé se nebojí prosazovat bláznivé nápady.

Brazílie

Strahovská knihovna, Praha

Musíme vás zklamat. Do této úchvatné knihovny se oko smrtelníka jen tak nepodívá, i tak jsme se ale rozhodli, že na seznamu nejkrásnějších knihoven světa nesmí Strahovská knihovna chybět. Dva velkolepé sály jsou jednoduše chloubou barokního slohu.

Praha

Philological Library, Free University of Berlin, Berlín

Trošku z jiného soudku je univerzitní knihovna v Berlíně. Návštěvníci se domnívají, že nejatraktivnější je v noci, kdy vnitřní osvětlení svítí přes průhledné přepážky, a díky tomu tvoří šachovnicový efekt. Ve vzdušném a skvěle řešeném prostoru musí být radost se učit. :-)

Berlín

Old Library, Trinity College Library Dublin, Irsko

Ani irští studentíčci se nemají špatně. Jejich knihovna na Trinity College obsahuje přes 200 000 starých spisů. Knihovna, která je oděna do tmavě dřevěného hávu, byla postavena v roce 1733 irským architektem a inženýrem Thomasem Burghem. Klobouk dolů za tohle krásné dílo. 

Irsko

Vennesla Library and Culture House, Norsko
Norové to jednoduše umí! Svůj cit pro architekturu ukázali právě na knihovně Vennesla, která je specifická svou inovativní "žebrovou" konfigurací. Do zařízení je zabudováno dvacet sedm žeber, vyrobených ze dřeva a překližky, z nichž každé žebro obsahuje vestavěné police a koutky na čtení. A co víc, knihovna není jen krásná, ale také ekologicky šetrná!

Norsko

A jakou nejkrásnější knihovnu jste navštívili vy? 

ČTĚTE TAKÉ: Nejmilejší knihkupectví, ve kterých strávíte hodiny