Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Opravdu jsou nulové hádky důkazem šťastného vztahu?

Info ikona
Pár

Patříte k párům, které o sobě hrdě prohlašují, že se nehádají? Možná vás překvapí, že podle psychoterapeutky Lucy Beresford není výměna názorů ve vztahu vůbec špatná.

Když se řekne slovo hádka, většina z nás si představí vyostřený konflikt, během kterého padají ostrá slova a nepříjemné výčitky. Možná proto si některé páry myslí, že hádky jsou předzvěstí sklonku vztahu, a tudíž se názorové konfrontaci zuby nehty vyhýbají. A to i na úkor toho, že následně musí skousnout situace, chování či jednání partnera, které by si za normálních okolností nenechali líbit. To vše jenom proto, aby „nedejbože“ nedošlo k hádce, od které už vede „jenom pár krůčků“ k oddělení manželského lůžka, případně odchodu partnera.

Mohlo by se vám líbit

Hádkami k porozumění

I když máme v sobě zakořeněno, že hádky jsou pro vztah zlo, měli bychom jim doslova dát druhou šanci. Poklidné hádky, během kterých nelítají talíře (a už vůbec ne facky!), jsou totiž zajímavým kořením vztahu. Učí nás komunikaci, naslouchání partnerovi i společnému řešení problémů. Obdobného názoru je také psychoterapeutka Lucy Beresford, která říká, že hádky vedou k odhalení hodnot, preferencí a potřeb partnerů. „Neshody ve vztahu jsou zcela normální, protože v rámci vztahu každá strana vyjednává o svých potřebách,“ říká psychoterapeutka pro Stylist. Samozřejmě, může se stát, že jste s partnerem natolik vyzrálí a sehraní, že si na poslední hádku už ani nedokážete vzpomenout.

Na druhou stranu mnohem častěji jsou nulové konflikty známkou toho, že pod povrchem bují vážné problémy, které partneři dlouhodobě neřeší. „Pokud se s partnerem nehádáte, může to znamenat, že se vy nebo oba dva nezdravým způsobem bojíte konfliktu. Obáváte se toho, že pokud budete jednat autenticky, přijde odmítnutí,“ dodává psychoterapeutka.

Info ikona
Vztah

Zdravé hádky existují

Rozhodně vám nechceme tvrdit, že znakem spokojeného vztahu jsou každodenní hádky a neshody. Pouze je důležité pochopit, že na poklidné výměně názorů není nic špatného. Nebojte se partnerovi sdělit, že se vám něco nelíbí, a stejně tak přijímejte kritiku partnera. Zároveň je u hádek důležité, aby se partneři navzájem poslouchali a dopřáli si dostatek času k vysvětlení svého stanoviska. Neustálé opakování jedné myšlenky či skákání do řeči, ještě žádný vztah neutužilo. „Neshody se stávají nezdravými, když jsou velmi jednostranné nebo jsou založeny na obviňování druhého,“ zdůrazňuje Beresford.

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit