Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Potřebujete si rychle půjčit? Buďte opatrní a nepodstupujte zbytečná rizika.

Info ikona
Cast Of Thousands

Finanční injekce se hodí vždy. Ne však za každou cenu. Když vás neplánované výdaje postaví před nutnost vyřízení půjčky, pečlivě zvažte, kterou instituci požádáte o vytoužený obnos. Minimalizujte rizika spojená s rychlými půjčkami. Jak?

Promotion | 10. 04. 2024

Dluhová past, insolvence, příchod exekutora. Situace, po kterých nikdo na světě netouží. Nenechte se zlákat naoko výhodnými půjčkami, které zasejí budoucí problémy. Při výběru poskytovatele půjčky buďte obezřetní, minimalizujte rizika spojená s rychlými půjčkami. Zodpovězte si následující otázky, a vyhněte se nepříjemnostem se splácením v budoucnosti.

Opravdu půjčku potřebujete?

Ne každá okolnost si zaslouží, abyste se zadlužili. Půjčka na vánoční dárky nebo na letní dovolenou v exotice vás může dovést k finančním potížím. Pokud vám totiž v běžném rozpočtu na tyto slasti nezbývají finance, s půjčkami se pravděpodobně změní ve strasti v podobě narůstajících dluhů. Nezbytnost každé půjčky vždy dvakrát zvažte.

Nezatíží půjčka váš rodinný rozpočet?

I když vám běžné náklady na život nedělají vrásky na čele a můžete si dopřát i dovolenou u moře, nenadálé výdaje spojené s nutností pořízení nového vozu nebo třeba kotle k vytápění domácnosti vás mohou nemile překvapit. V takové chvíli se půjčka jeví jako záchrana. Před jejím uzavřením však střízlivě posuďte svou schopnost jejího dlouhodobého splácení. Každá půjčka je zátěží rodinného rozpočtu na mnoho měsíců.

Přizpůsobte proto výši splátky i délku splácení tomu, co je pro vás skutečně udržitelné. V ideálním případě by totiž měla půjčka sloužit jako most, díky němuž bezpečně překlenete dočasnou finanční nesnáz, a ne jako začátek cesty do dluhové spirály.

Kam jít pro půjčku?

Pokud peníze sháníte opravdu rychle, možná vás láká využít ke zřízení úvěru některou nebankovní instituci. Ty většinou nepotřebují příliš mnoho dokumentů, nezabývají se příjmy ani výdaji. Také je však nezajímá, zda vám způsobí potíže vysokým úrokem a RPSN, kratší dobou splatnosti, skrytými poplatky nebo zda vás vtáhnou do dluhové pasti, kdy přestanete být schopni splácet své závazky. Bedlivě čtěte recenze, zjišťujte osobní zkušenosti jiných osob a nenechte se lapit nevýhodnou půjčkou.

Jistou cestou jsou ověřené bankovní instituce s licencí od České národní banky. Sice s nimi můžete okusit špetku byrokracie v podobě ověřování registru dlužníků, nutnosti doložení příjmů, výdajů a striktnějších podmínek nutných ke schválení úvěru. I ony jsou schopny vám poskytnout půjčku ihned, navíc s nižšími úroky, delší dobou splácení a především transparentně a bezpečně, bez skrytých kliček.

Rozumíte všem podmínkám?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv půjčku, vždy si důkladně prostudujte její podmínky, včetně úrokové sazby, RPSN, doby splácení či sankcí za případné pozdní splacení. Porovnejte nabídky více institucí a věnujte výběru poskytovatele půjčky čas. Zvažte, zda je pro vás důležitější rychlost schválení, nebo výše konečné částky, kterou budete muset splatit. Půjčte si pouze tolik, kolik skutečně potřebujete a kolik budete schopni splácet. Po sjednání půjčky dodržujte termíny splátek, a pokud se dostanete do finanční tísně, zavčas kontaktujte poskytovatele půjčky a domluvte se na splátkovém kalendáři.

Měření