Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Práce s osobními financemi není jednoduchá. V dnešní době, kdy se téměř všechno točí okolo peněz, je potřeba jim věnovat zvláštní pozornost. V tomto článku pro vás máme cenné rady a tipy od finanční specialistky a autorky projektu Zatraceně dobré rady, Jaroslavy Popelky o tom, jak převzít kontrolu nad svými penězi a naučit se finančně plánovat.

Veronika Zvonková | 24. 06. 2024

Vlastní peníze poskytují nezávislost

Peníze ovlivňují naši náladu, vztahy, sebevědomí a dokonce i zdraví. Vlastní finance poskytují ženám nezávislost a možnost dělat vlastní rozhodnutí bez závislosti na partnerovi nebo jiných osobách. Jak říká finanční specialistka Jaroslava Popelka: „Vlastní peníze poskytují ženám nezávislost a schopnost dělat vlastní rozhodnutí bez závislosti na partnerovi nebo jiných osobách. Hlavně můžou poskytovat bezpečnost v případě rozvodu, úmrtí nebo zdravotních potížích partnera nebo jiných nečekaných událostí."

Mohlo by se vám líbit

Práce na dálku: Jak zůstat produktivní a udržet si pracovní a osobní rovnováhu při práci z domova

Práce na dálku se stala běžnou součástí našich životů, ať už kvůli pandemii nebo díky moderním technologiím, které umožňují flexibilnější pracovní podmínky. Přestože home office nabízí mnoho výhod, jako je úspora času na dojíždění a větší flexibilita, může být také výzvou udržet si produktivitu a rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Přinášíme vám proto několik tipů, jak toho dosáhnout.
marianne.cz

Jak získat kontrolu nad svými penězi

Rozhodnutí převzít odpovědnost za své finance je prvním velkým krokem. Následně je důležité:

  • vytvořit rozpočet
  • zmapovat příjmy a výdaje
  • nastavit finanční cíle
  • a pravidelně sledovat a hodnotit výdaje.

Jarka Popelka zdůrazňuje: „Prvním velkým krokem je už jen rozhodnutí o tom, že žena převezme zodpovědnost za své peníze."

1. Pravidelně sledujte a optimalizujte svůj rozpočet

Nejdůležitějším krokem je sepsání všech příjmů a výdajů. Forma není podstatná, může to být sešit nebo tabulka. Důležité je stanovit limity pro jednotlivé výdaje, pravidelně je sledovat a přizpůsobovat rozpočet. „Každý měsíc by měla být určena část z příjmů na úspory a investice," radí Popelka.

Mohlo by se vám líbit

Finance jako jádro rodinných sporů: Je lepší je mít rozdělené, nebo společné?

Vzájemné uspořádání rodinných financí je jedním z nejdůležitějších kroků během manželství ale i dlouhodobých partnerských svazků. Často bývá také jádrem sporů. Mnohdy do něj zasahují nejen vzpomínky na to, jak měli finance uspořádané rodiče, ale i negativní zkušenosti z předchozích partnerství. Proč diskuse o penězích nemusí být vždy o penězích a co s tím?
marianne.cz

2. Velké finanční cíle si plánujte dopředu

Velké finanční cíle je nejlepší dlouhodobě plánovat. „Nákup nemovitosti je velkým krokem a dnes je pro mnohé lidi nedosažitelný, ale z mého pohledu jen proto, že se na něj nepřipravovali dostatečně dlouho ," říká Popelka. Doporučuje otevřít zvláštní spořicí nebo investiční účet a pravidelně odkládat část příjmů. V tomto ohledu je důležité zamyslet se nad tím, kdy si své cíle chcete splnit. Do pěti let? Do deseti let? V důchodu? A vytyčit si přibližnou částku, kterou budete za daný čas na splnění vašeho cíle potřebovat.

Díky tomu tak snadno spočítáte, kolik peněz je potřeba odkládat stranou. Mezi velké finanční cíle nepatří jen vlastní bydlení či rekonstrukce, ale také peníze pro děti na jejich budoucnost, nákup auta nebo svatba.

3. Zbavte se dluhů

Vytvořte přehled všech dluhů, včetně úrokových sazeb a splátek. „Zvolte si metodu pro rychlejší splácení, identifikujte oblasti, kde je možné snížit výdaje a ušetřené peníze použijte na rychlejší splacení," radí Popelka. Zvažte i konsolidaci dluhů, ale tuto cestu proberte s odborníkem. Ne vždy se totiž vyplatí.

4. Pravidelně investujte

Investování vám nejen umožní vytvořit si finanční polštář pro jakoukoli nahodilou událost, ale také vám zajistí majetek do budoucna (třeba na důchod). Pokud s investicemi teprve začínáte, je dobré nastavit si pravidelnou investici formou trvalého příkazu. Mělo by jít o malé částky, které postupně budete navyšovat. Důležité je, vytvořit si nejdříve návyk a zautomatizovat jej.  „Největší přítel je čas, čím dřív začnete, tím líp," říká Popelka. „Největší nepřítel je strach ze špatného rozhodnutí, proto je potřeba se o investování vzdělávat nebo vyhledat odbornou pomoc."

Čím dříve začnou ženy investovat, tím lépe. „Díky efektu složeného úročení a času, který je potřeba pro růst, je nejlepší začít co nejdříve," radí Popelka.

Mohlo by se vám líbit

Chcete ukočírovat své měsíční výdaje? Vyzkoušejte pravidlo 50/30/20

Finanční gramotnost pomalu ale jistě prostupuje českou společností. Přesto mnoho z nás pravidelně bojuje s rodinným rozpočtem a na konci měsíce škudlí každou korunu. Pomocnou ruku nám přitom nabízí jednoduché pravidlo 50/30/20.
marianne.cz

5. Buďte připravena na neočekávané výdaje

Držet bezpečnostní rezervu alespoň ve výši 3 až 6 měsíčních nezbytných výdajů je klíčové. „Dále je také velmi důležité mít zatraceně dobře nastavené životní pojištění, které bude krýt zejména dlouhodobé výpadky příjmů. V těchto případech je na místě umět rychle upravit a přizpůsobit váš rozpočet a snížit zbytné výdaje," doporučuje Popelka.

Mohlo by se vám líbit

Oslíčku otřes se aneb Jak si nastavit finanční rozpočet a proč se nebát investování?

Chcete si jednou splnit své sny? Pak je ten nejvyšší čas začít své peníze hýčkat. Přečtěte si, jak si vytvořit finanční plán a proč nemít strach z investování.
marianne.cz

Společné versus samostatné účty ve vztahu

Kombinace společného účtu a samostatných účtů je skvělým řešením. „Tato struktura nabízí nejlepší z obou světů: společné finance pro sdílené výdaje a individuální účty pro osobní výdaje," vysvětluje Popelka. Dodává, že je důležité, aby partneři toto téma probrali do detailu a nastavili pravidla, která vyhovují oběma.

Nejčastější chyby při řízení financí

Mnoho žen přenechává starost o finance svým mužům, což může vést k problémům, pokud partner onemocní nebo zemře. „Mám kolem sebe mnoho kamarádek a klientek, které se ocitly v obtížné situaci, když láska pominula, partner onemocněl, nebo dokonce zemřel. Této situaci se dá předejít," varuje Popelka a dodává „Nejlepší je prevence. Přála bych si, aby co nejvíce žen převzalo kontrolu nad svými financemi, posílilo své sebevědomí a bylo silné i po finanční stránce."

Mohlo by se vám líbit

Spoříme pro děti: Kdy začít a kam peníze ukládat?

Mnoho rodičů se snaží pro své potomky našetřit sumu peněz, aby byl jejich vstup do dospělosti co nejsnazší. Kdy se spořením začít a kam peníze ukládat, aby stále narůstaly? Využijte naše tipy a spořte efektivně. Pro děti je šetření financí také ideálním kurzem finanční gramotnosti.
marianne.cz

Role finančního vzdělání

Finanční vzdělání je klíčové pro efektivní řízení rozpočtu a dosažení finanční stability. „Když jsem s rozpočtem kdysi začínala, sbírala jsem informace, kde se dalo a vzdělávala jsem se," říká Popelka. „Díky finančnímu vzdělání jsem si vytvořila pravidelný systém pro kontrolu a úpravu svého rozpočtu, což mi pomohlo dosáhnout mých finančních cílů efektivněji."

Děti a finanční zodpovědnost

Aby se děti naučily zacházet s penězi, musí mít vzor. Tím příkladem jim jste vy. „Děti se od nás učí vše, každou drobnost nasávají jako houby," říká Popelka. Ženy by proto měly převzít odpovědnost za své finance, aby mohly efektivně učit své děti.

Role technologií v osobním rozpočtu

Technologie umožňují snadné sledování příjmů a výdajů, hlídání důležitých finančních termínů a automatizaci plateb a úspor. „Aplikaci pro správu financí nevyužívám, ale pro rychlý přehled věřím, že mohou posloužit," říká Popelka.

Doporučené knihy a zdroje

Z knih doporučuje Do důchodu mladý a bohatý a Jak myslí milionáři. Další kniha, která je psaná přímo pro ženy, je Peníze - milostný příběh od Kate Northrupové. Skvělou volbou, jak se v této oblasti vzdělat, je i její vlastní program Pořádek ve financích

Mohlo by se vám líbit

5 úsporných triků, díky kterým se dají ušetřit peníze

Jak jste na tom s penězi? Dokážete ušetřit, nebo spíše utrácíte a jen stěží udržíte korunu v peněžence? Těchto pět žen ví, že ušetřit se dá.
marianne.cz

Kdy zvážit služby finančního poradce

Při výběru finančního poradce buďte obezřetná a snažte se zjistit si o něm co nejvíce informací. Rozhodujte se především podle referencí a délky jeho praxe. Správný a zkušený finanční poradce může být velmi užitečný. „Konzultaci s finančním poradcem bych doporučila hned po první výplatě, aby byly správně nastaveny strategie a výběr produktů," radí Popelka závěrem. 

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky