Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Co když nebudu mít na nájem? Jak najít duševní klid v době ekonomické nejistoty

Když se ohlédneme za posledními lety, uvědomíme si, kolik ekonomicky náročných výkyvů jsme zažili. Ať už šlo o pandemii covidu, válku na Ukrajině, zdražení pohonných hmot a energií či aktuální situaci v USA – valí se na nás jedna nepříjemná zpráva za druhou a většina z nás má pochopitelný strach o svou budoucnost. Finanční stres a ekonomická nejistota se pro mnohé staly každodenní realitou, což může být pro naši psychiku velmi náročné. Je přirozené cítit úzkost v dobách ekonomických změn a nejistot. Zjistěte, jak takovou situaci zvládnout, aby strach neovládl naši mysl ani život.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách

Peníze jsou spojené s přežitím a vidina jejich nedostatku v nás může vyvolat instinktivní strach a úzkost. Události, se kterými se několik posledních let potýkáme, nám na klidném spánku nepřidávají a je pochopitelné, že se obáváme o svou budoucnost. Zvláště pokud je v sázce ohrožení našeho životního stylu, pocitu bezpečí a zajištění základních potřeb. Abychom dokázali psychicky ustát jakoukoli situaci, je potřeba vědět, jak s takovými úzkostnými pocity pracovat, aby nás zcela neovládly a neznemožnily nám racionálně uvažovat a dokázat každou situaci vyřešit.

Mohlo by se vám líbit

Jak učit děti finanční gramotnosti: Praktické tipy, které je připraví na budoucnost.

Naučit děti hospodařit s penězi je dnes prakticky nezbytné. Všude je tolik lákadel, a to nejen pro děti. Emočním nákupům podléhají i dospělí. I když dětství není obdobím povinností a zásadních finančních rozhodnutí, je důležité naučit děti, jak s penězi správně zacházet. Návyky, které si osvojí nyní, totiž značně ovlivní jejich budoucí život.
marianne.cz

Rozdíl mezi obavou a katastrofickým scénářem

Úzkost často pramení z otázek, které začínají slovy: Co když…. „Co když nebudeme mít na jídlo? Co když nebudeme schopni platit nájem či splácet hypotéku? Co když nastanou nečekané výdaje, které nebudeme schopni pokrýt?“ Je velice důležité být informovaný o tom, jaká je reálná situace, ovšem musíme rozlišovat mezi realistickým zvažováním rizik a vymýšlením katastrofických scénářů, které budeme považovat za nevyhnutelné. Je pochopitelné, že si chceme uvědomit své obavy, zároveň ale musíme popřemýšlet nad tím, jak moc je pravděpodobné, že se to nejhorší skutečně stane.

Zaměřte se na to, co můžete ovlivnit

Když si přestanete představovat ty nejčernější scénáře, můžete se začít soustředit na praktické kroky, které skutečně můžete učinit. Můžete například začít lépe hospodařit, vytvořit si rezervu, přesměrovat úspory na výhodnější spořicí účet nebo si vytvořit další příjem – třeba prodejem věcí, které už nepotřebujete. Zaměřte se na konkrétní kroky – dá vám to pocit kontroly a většího klidu. Nedovolte panice, aby vás donutila dělat unáhlená rozhodnutí. Pokud si nejste jistí, že jednáte správně, nebojte se obrátit na finančního poradce – nestranný pohled vám může pomoci ujasnit si situaci. Každé finanční rozhodnutí a investice představuje určité riziko. Záleží jen na vás, jak velké riziko jste ochotna podstoupit.

Mohlo by se vám líbit

Finanční nevěra může vztahu ublížit více než milostná aféra. Co si pod ní představit?

Když dojde na peníze, jedná se stále tak trochu o tabu téma. Mnohdy si stěžujeme, že jich máme málo a že věci stojí hodně, ale neříkáme konkrétní částku. Před přáteli je to ještě asi v pořádku, ale před partnerem by to tak být nemělo, zejména když jste spolu dlouhodobě. Tady finanční nevěra ale teprve začíná.
marianne.cz

Nenechte se zavalit negativními zprávami

Neustálý příval katastrofických titulků, předpovědí a komentářů může působit jako valící se lavina. Přitom ty nejpoutavější titulky a zprávy jen šíří strach. V takových chvílích je klíčové rozlišit mezi užitečnými informacemi a pouhým šumem. Snažte si uvědomit, zda vám konkrétní zprávy pomáhají pochopit aktuální situaci, nebo fungují jen jako spouštěč stresu a úzkostí. Nesoustřeďte se jen na nejděsivější predikce, ale vnímejte i důležité detaily, které je zpochybňují. Důležité je také to, jak často se těmto zprávám věnujete. Omezte sledování a čtení novinek a rozhodně se jim nevěnujte večer před spaním či ihned po probuzení.

Jak se finanční stres odráží na našem zdraví?

Finanční stres se neprojevuje jen na psychice. Často se odrazí i na tělesném zdraví. S úzkostí může přijít i nespavost, bolesti hlavy, zažívací potíže či napětí ve svalech. Tělo tak dává najevo, že už je toho na něj příliš. Při stresu se totiž uvolňují hormony kortizol a adrenalin – v krátkém období nám pomáhají reagovat na hrozbu, ale při dlouhodobém stresu mohou tělo vyčerpávat. Pokud se cítíte neustále unavení, špatně spíte nebo nemáte chuť k jídlu, může za tím stát právě potlačovaná finanční úzkost. Když si ji uvědomíte, můžete podniknout konkrétní kroky, které vám vrátí pocit kontroly, a tím i vnitřní klid.

Mohlo by se vám líbit

Účinky akupresurní podložky – Zbaví vás bolesti zad, zmírní stres a zlepší kvalitu spánku

Pokud se alespoň trochu zajímáte o fitness a zdraví, určitě vám neunikl boom, který momentálně zažívá akupresurní podložka, kterou často používaly i naše babičky. Její velký návrat však má svůj důvod. Ačkoliv na první pohled nevypadá příliš pohodlně, přináší řadu zdravotních benefitů.
marianne.cz

Nezacházejte do extrémů

Úzkost nás často vede k extrémnímu řešení situací. Někdo reaguje přehnaným šetřením a zbytečně si odpírá věci, které by mu udělaly radost. Jiní naopak reagují utrácením, snaží se zmírnit stres nákupy nebo se snaží problémy ignorovat. Dalším způsobem, jak se lidé snaží vyrovnat se stresem, je alkohol či nadměrné užívání prášků proti stresu. Nic z toho ale nedokáže situaci vyřešit, naopak ji může jen zhoršit. Vyhýbání se problému, impulzivní utrácení nebo naopak přehnané šetření vám dlouhodobě finanční zdraví nezlepší. Místo toho se naučte mít o svých financích větší přehled. Jednou týdně si vždy v klidu projděte své příjmy, výdaje a plány a nepodléhejte panice, ani své úzkosti neignorujte.

Nezapomeňte o sebe pečovat

Finanční stres může snadno zastínit všechno ostatní. Zanedbávání tělesného ani psychického zdraví ale situaci nijak nevyřeší. Naopak, bez duševní a tělesné pohody budete zranitelnější a méně odolní a schopní čelit problémům. Dopřejte si chvíle, které vám pomohou zklidnit nervový systém. Pomáhá meditace, cvičení, psaní deníku, četba pozitivní literatury, procházky či čas strávený s lidmi, se kterými vám je dobře. Nemusíte si vyhradit hodiny – i pár minut vědomé péče o sebe může mít velký účinek.

Mohlo by se vám líbit

S vleklou únavou a stresem se dá bojovat: Aromaterapie je jedním z příjemných způsobů

Aromaterapie, tedy doslova léčba vůní, je druh alternativní medicíny, využívající k podpoře fyzického i duševního zdraví také sílu přírodních esenciálních olejů. Některé z nich mohou být příjemnými pomocníky v boji proti sezónní únavě a předvánočnímu stresu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit