Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nenápadný strašák jménem finanční nevěra

Mluvíte s partnerem otevřeně o financích? Víte, kolik vydělává? A máte v tomto ohledu zameteno také před vlastním prahem? I finanční nevěra může zlomit srdce a nadělat ve vztahu paseku nevídaných rozměrů.

K novému roku neodmyslitelně patří téma financí. Někteří lidé zpytují svědomí nad prosincovými nájezdy do obchodních center, jiní přemítají nad rodinným rozpočtem, a pak se také najdou lidé, kteří si dávají finanční předsevzetí. Finance jsou jednoduše červenou nití, kterou je protkán celý leden.

Nutno ale dodat, že většinu finančních témat řešíme sami se sebou. Bez přítomnosti přátel, rodiny či partnera. Možná máme pocit, že peníze jsou „naše starost“, možná nechceme druhého zatěžovat nebo se stydíme, že jsme v uplynulých měsících utratili více, než je zdrávo. A právě tyto „milosrdné“ lži, případně úmyslné mlčení, jsou živnou půdou pro nevěru, která si říká finanční.

Mohlo by se vám líbit

Finance jako jádro rodinných sporů: Je lepší je mít rozdělené, nebo společné?

Vzájemné uspořádání rodinných financí je jedním z nejdůležitějších kroků během manželství ale i dlouhodobých partnerských svazků. Často bývá také jádrem sporů. Mnohdy do něj zasahují nejen vzpomínky na to, jak měli finance uspořádané rodiče, ale i negativní zkušenosti z předchozích partnerství. Proč diskuse o penězích nemusí být vždy o penězích a co s tím?
marianne.cz

Tenká hrana finanční nevěry

Finance jsou pro mnoho z nás stále velké tabu. I když si před kamarádkou postěžujeme na výplatu, záměrně vynecháme konkrétní částku. Stejně tak zarputile mlčíme o finanční tísni nebo nadměrném utrácení. Přesto se najde chvíle, kdy bychom o financích mlčet neměli. Pokud žijete v dlouhodobém vztahu a s partnerem společně spravujete finance, pak je naprosto žádoucí, abyste ohledně financí byli transparentní. To v praxi znamená, že byste před partnerem v žádném případě neměli tajit dluhy, nadměrné výdaje či jakkoliv jinak lhát o financích. V opačném případě hrozí, že si pohráváte s finanční nevěrou, která může otřást se základy vašeho vztahu. Pamatujte, že lež má krátké nohy a v případě peněz to platí dvojnásob!

Na druhou stranu je důležité říct, že nešvar v podobě finanční nevěry sužuje mnoho vztahů. To alespoň potvrzuje průzkum National Endowment for Financial Education, ze kterého vyplynulo, že 41 % dospělých Američanů někdy svého partnera finančně podvedlo. Nejčastějším důvodem finanční nevěry je, že lidé vnímají téma financí jako soukromé. Důležitou roli hraje také strach, kvůli kterému mnoho lidí tají své finanční výdaje, popřípadě i příjmy. Pokud se ale obáváte svého partnera, pak se dostáváme k mnohem vážnějšímu problému, který vyžaduje rychlé řešení. Zároveň se někteří dotazovaní přiznali, že se za své nakládání s financemi stydí, což přirozeně vede právě k finanční nevěře.

Info ikona
Peníze

Když má partner tajné dluhy

To, že se občas „nezmíníte“ o nových šatech, nebo si pohrajete s nulou na účtence z obchodu, ještě žádný vztah nezabilo. Mnohem větší problém přichází v momentě, kdy zjistíte, že partner před vámi zatajuje dluhy nebo čerpá peníze z vašeho společného účtu například na gamblerské aktivity. Tento typ finanční nevěry je takříkajíc vyšší dívčí a rozhodně se nevyplácí, když nastalou situaci podceníte. V ideálním případě partnera konfrontujte s fakty a společně najděte řešení, díky kterému palčivou situaci vyřešíte. Pomocnou ruku vám může nabídnout také párový terapeut nebo psycholog.

Jak ze začarovaného kola ven?

Ať chceme nebo ne, peníze jsou nedílnou součástí našeho života. Denně s nimi nakládáme, potřebujeme je k životu, růstu i budování domova. I proto je důležité, abychom toto téma přestali vnímat jako strašáka, který nám může zničit vztah. Naopak, pokud v otázce financí budete před partnerem upřímní, dočkáte se pevného vztahu bez zbytečných lží a tajností. Stejně tak není od věci, když o společné jmění budete pečovat doopravdy společně. Bavte se o investicích, spoření, šetření nebo s partnerem vyrazte za finančním poradcem, díky kterému můžete rozpočet dostat pod kontrolu. Důležité je pouze to, abyste o penězích mluvili, a to oba! Bez výjimky.

Mohlo by se vám líbit

Oslíčku otřes se aneb Jak si nastavit finanční rozpočet a proč se nebát investování?

Chcete si jednou splnit své sny? Pak je ten nejvyšší čas začít své peníze hýčkat. Přečtěte si, jak si vytvořit finanční plán a proč nemít strach z investování.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut