Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Recept na dlouhodobé přátelství: jiný vkus na muže a stejný na vše ostatní

S kamarádkou se shodnete na všem kromě toho, jaký typ protějšku se vám líbí? Podívali jsme se na to, proč tomu tak je.

Tereza Čaladi | 18. 09. 2022

Také se vám někdy stalo, že jste si šla sednout se svou nejlepší kamarádkou a říkáte jí, „za tebou, neotáčej se, je strašně krásnej chlap!“ ona se po chvíli „nenápadně“ otočí a ptá se, „tenhle? Jako vážně? O toho bych si ani kolo neopřela.“ Vzhledem k tomu, že mimo to máte stejné životní hodnoty, politické názory, vkus na oblečení, chutě i kosmetické produkty, může vám to připadat podivné. Ale vlastně to dává celkem smysl.

U potencionálních partnerů vás vždy nejprve osloví vzhled. Jedna z vás může například preferovat blonďáky sportovního typu, zatímco druhá bude koukat po hnědovlasých knihomolech. Ale vzhled není všechno, jak jistě už všechny víte. Vedle něj hraje obrovskou roli při působení na druhé osobnost dotyčného. Vás tak mohou přitahovat ztrápené duše, které si vše berou osobně, zatímco vaši přítelkyni dominantní typy, u kterých si může být jistá, že se o ni postarají. A to bez ohledu na to, jakou mají stavbu těla či barvu vlasů. To podle doktorky Lisy Firestonové vyplývá ze vzorců, které si nesete z dětství, jak objasnila na svých stránkách. Jednoduše si k sobě hledáte lidi, kteří odpovídají vzorcům toho, v čem jste vyrůstaly. A tak si vybíráte partnery, kteří posilují vámi známé postoje. Například pokud jste jako děti cítily, že vaše potřeby byly ignorovány nebo přehlíženy, mohou vás nyní přitahovat lidé, kteří jsou emocionálně nedostupní. Pokud jste měly pocit, že se musíte postarat o všechny v domácnosti, můžete nyní hledat partnery, o kterých si myslíte, že potřebují zachránit. Pokud jste se cítily odmítnuté nebo nemilované, můžete teď vyhledávat muže, které musíte přesvědčovat, aby vás milovali. A tak dále. Jde především o to, že se dostanete do pozice, na kterou jste zvyklé. Cítíte se v ní dobře, jelikož ji znáte, a působí jako jakási vaše obrana, která vás udržuje každého na svém místě v bezpečné vzdálenosti. Tyto volby přitom obvykle nejsou cílené, nýbrž podvědomé. Na přísloví „protiklady se přitahují“ tak nejspíš přeci jen něco bude.

Mohlo by se vám líbit

8 netradičních způsobů, jak strávit první rande (lze použít i na několikáté)

Kino i večeře jsou fajn, ale nikoho příliš nenadchnou. Zato například házení dortů, to je jiná. Ať už chcete mít skutečný zážitek z první schůzky, nebo si oživit vaše pravidelná rande v dlouhodobém vztahu. Tyto tipy se hodí pro všechny případy.
marianne.cz

S výběrem nejlepších přátel je to často podobné jako s výběrem partnera – chcete s nimi sdílet stejné pohledy na život, ale typově můžete být úplně jiní lidé. Takoví, kteří se k sobě zkrátka hodí duší a vzájemně si doplňují to, co jim chybí. Tedy jsou i jiné osobnosti.

Což nás dovádí k tomu, že váš partner a vaše kamarádka si mohou být jednoduše až příliš podobní. A vzhledem k výše zmíněné logice vybírání partnera se zkrátka nebudou přitahovat. A to má spoustu výhod! Jednak je velká šance, že si partnery vzájemně nepřeberete. Tady hraje roli i nějaký kamarádský kodex, ale tohle je druhá pojistka. Zároveň vy ani ona nebudete žárlit, jelikož jednoduše její milovaný není váš typ a nepřijde vám atraktivní, což platí i naopak. A do třetice je tady výhodou to, že si váš protějšek a vaše kamarádka mohou rozumět na přátelské úrovni, když jsou oba opaky vás.

Je ovšem potřeba být na pozoru – takto to obvykle funguje jaksi podvědomě. Výběr vašeho typu protějšků se ovšem může kdykoliv změnit, jelikož je čistě na vašem rozhodnutí. Pokud si tedy najednou řeknete, že už nechcete někoho, pro koho nebudete na prvním místě, jelikož vás už nebaví být neustále odmítaná, může se jednoduše změnit váš typ a vy najednou začnete oceňovat, když se ten druhý snaží.

Jak to máte vy? Máte se svými kamarádkami stejné typy partnerů, nebo naopak?

Mohlo by se vám líbit

Křehké přátelství aneb Proč v dospělosti nemáme pouze jednu nejlepší kamarádku

Možná jste špatní z toho, že nemáte toho jednoho člověka, kterého můžete považovat za svého nejlepšího kamaráda či kamarádku. Ale to je po dvacítce zcela normální. Namísto toho stačí mít více blízkých přátel.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě