Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Recept na dlouhodobé přátelství: jiný vkus na muže a stejný na vše ostatní

Info ikona
Přátelství a vztahy

S kamarádkou se shodnete na všem kromě toho, jaký typ protějšku se vám líbí? Podívali jsme se na to, proč tomu tak je.

Tereza Čaladi | 18. 09. 2022

Také se vám někdy stalo, že jste si šla sednout se svou nejlepší kamarádkou a říkáte jí, „za tebou, neotáčej se, je strašně krásnej chlap!“ ona se po chvíli „nenápadně“ otočí a ptá se, „tenhle? Jako vážně? O toho bych si ani kolo neopřela.“ Vzhledem k tomu, že mimo to máte stejné životní hodnoty, politické názory, vkus na oblečení, chutě i kosmetické produkty, může vám to připadat podivné. Ale vlastně to dává celkem smysl.

U potencionálních partnerů vás vždy nejprve osloví vzhled. Jedna z vás může například preferovat blonďáky sportovního typu, zatímco druhá bude koukat po hnědovlasých knihomolech. Ale vzhled není všechno, jak jistě už všechny víte. Vedle něj hraje obrovskou roli při působení na druhé osobnost dotyčného. Vás tak mohou přitahovat ztrápené duše, které si vše berou osobně, zatímco vaši přítelkyni dominantní typy, u kterých si může být jistá, že se o ni postarají. A to bez ohledu na to, jakou mají stavbu těla či barvu vlasů. To podle doktorky Lisy Firestonové vyplývá ze vzorců, které si nesete z dětství, jak objasnila na svých stránkách. Jednoduše si k sobě hledáte lidi, kteří odpovídají vzorcům toho, v čem jste vyrůstaly. A tak si vybíráte partnery, kteří posilují vámi známé postoje. Například pokud jste jako děti cítily, že vaše potřeby byly ignorovány nebo přehlíženy, mohou vás nyní přitahovat lidé, kteří jsou emocionálně nedostupní. Pokud jste měly pocit, že se musíte postarat o všechny v domácnosti, můžete nyní hledat partnery, o kterých si myslíte, že potřebují zachránit. Pokud jste se cítily odmítnuté nebo nemilované, můžete teď vyhledávat muže, které musíte přesvědčovat, aby vás milovali. A tak dále. Jde především o to, že se dostanete do pozice, na kterou jste zvyklé. Cítíte se v ní dobře, jelikož ji znáte, a působí jako jakási vaše obrana, která vás udržuje každého na svém místě v bezpečné vzdálenosti. Tyto volby přitom obvykle nejsou cílené, nýbrž podvědomé. Na přísloví „protiklady se přitahují“ tak nejspíš přeci jen něco bude.

Mohlo by se vám líbit

S výběrem nejlepších přátel je to často podobné jako s výběrem partnera – chcete s nimi sdílet stejné pohledy na život, ale typově můžete být úplně jiní lidé. Takoví, kteří se k sobě zkrátka hodí duší a vzájemně si doplňují to, co jim chybí. Tedy jsou i jiné osobnosti.

Což nás dovádí k tomu, že váš partner a vaše kamarádka si mohou být jednoduše až příliš podobní. A vzhledem k výše zmíněné logice vybírání partnera se zkrátka nebudou přitahovat. A to má spoustu výhod! Jednak je velká šance, že si partnery vzájemně nepřeberete. Tady hraje roli i nějaký kamarádský kodex, ale tohle je druhá pojistka. Zároveň vy ani ona nebudete žárlit, jelikož jednoduše její milovaný není váš typ a nepřijde vám atraktivní, což platí i naopak. A do třetice je tady výhodou to, že si váš protějšek a vaše kamarádka mohou rozumět na přátelské úrovni, když jsou oba opaky vás.

Je ovšem potřeba být na pozoru – takto to obvykle funguje jaksi podvědomě. Výběr vašeho typu protějšků se ovšem může kdykoliv změnit, jelikož je čistě na vašem rozhodnutí. Pokud si tedy najednou řeknete, že už nechcete někoho, pro koho nebudete na prvním místě, jelikož vás už nebaví být neustále odmítaná, může se jednoduše změnit váš typ a vy najednou začnete oceňovat, když se ten druhý snaží.

Jak to máte vy? Máte se svými kamarádkami stejné typy partnerů, nebo naopak?

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku