Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Křehké přátelství aneb Proč v dospělosti nemáme pouze jednu nejlepší kamarádku

Možná jste špatní z toho, že nemáte toho jednoho člověka, kterého můžete považovat za svého nejlepšího kamaráda či kamarádku. Ale to je po dvacítce zcela normální. Namísto toho stačí mít více blízkých přátel.

Tereza Čaladi | 2. 09. 2022

Když jste děti, je zcela běžné, že máte jednoho nejlepšího kamaráda či kamarádku. Já jednu takovou taky měla. Znaly jsme se od 5 let. Šly jsme spolu do první třídy. Nosily jsem stejné oblečení; půjčovaly jsme si svršky mezi sebou; přespávaly jsme u sebe; obracely se na sebe vždy, když jsme měly nějaké tajemství, nebo si společně chtěly zahrát novou hru. Když se jedna z nás dostala do hádky, vždy jsme se automaticky stavěly na stranu té druhé a podobně. Ale jednoho dne nás učitel na základce rozsadil. Každá jsme si našla novou nejlepší kamarádku a bylo.

Mohlo by se vám líbit

Jak si v dospělosti najít nové přátele?

Najít a udržet si v dospělosti kamarádky je vyšší dívčí!
marianne.cz

Když přátelé odcházejí

Je dost možné, že jste to měli podobně. Během dospívání takhle přátelství jednoduše fungují. Jedni nejlepší přátelé odchází a mizí z našeho života, zatímco druzí přichází. A k těmto změnám dochází často se vstupem do nových životních kapitol. Tedy například při přechodu ze základky na střední. Se začátkem nového sportovního kroužku a podobně. V jednu chvíli se ale tenhle kolotoč nejlepších přátel zastaví a najednou nikdo nový nepřichází. Kdy k tomu dochází? Obvykle v dospělosti. Jelikož jejich hledání je tak nějak složitější než u dětí. U nich to je snadné. Obvykle to je někdo, s kým zrovna prostě sedí v lavici. Ale například v práci to takhle vždy nefunguje.

Zároveň to souvisí s tím, že v dospělosti člověka, na kterého se obracíte s vašimi tajemstvími, stavíte se na jeho stranu a přespáváte u něj, nahradí jednoduše váš partner. S ním trávíte spoustu času. A mít BFF (z anglického best friend forever - nejlepší přítel navždy) by jednoduše znamenalo mít další vztah. Říká se, že přátelské vztahy by měly být vždy před romantickými. A kamarádi by se neměli jednoduše začít zanedbávat, když jeden z nich vstoupí do vztahu, to je bez pochyb. Na druhou stranu, pokud chce mít člověk funkční partnerský vztah, musí do něj přeci jen investovat trochu času a energie.

Info ikona
BFF

BFF jako kategorie

Jak tedy nejlepší přátelství vnímat v dospělosti? Trik je v tom, že termín „nejlepší kamarád/ka“, zkratka BFF, by se měl vnímat spíše jako kategorie než jako jeden člověk. Podle výzkumu až 40 % dospělých Američanů nemá jednoho člověka, kterého považuje za svého nejlepšího kamaráda. A pouze 3 % z nich nemají žádného blízkého přítele.

Je tak daleko lepší mít několik blízkých přátel (například pět), které můžete považovat za nejlepší, ale nemusí se jedna pouze o jednu jedinou osobu. V dospělosti lidé jednoduše mají své vlastní vztahy a starosti a nemohou tak přijít kdykoliv, když s nimi chcete být. Ale vy pak můžete zavolat jinému z vaší BFF skupinky. Navíc máte daleko širší záběr vhledů do života a i názorů. Někoho, kdo je upřímný; někoho, s kým se nasmějete; a někoho, kdo se s vámi vždy rád pobaví o politice. Mezi těmito přáteli můžete mít lidi z práce, z vysoké, ze zahraničí (když jste cestovali), ale i například ze základky. Já jsem se svou nejlepší kamarádkou z dětství, kterou zmiňuji výše, v kontaktu doteď. Je také v této kategorii.

Pokud máte jednoho nejlepšího kamaráda či kamarádku, také to samozřejmě může být fajn. Rozhodně to ale není nutností. Takže nemáte-li někoho takového, nezoufejte. Svět není jen černobílý. Nemusíte mít jen jednoho nejlepšího kamaráda. Zlatá střední cesta je obvykle ta nejlepší.

Mohlo by se vám líbit

Víte, jak poznáte toxické přátele? 7 znaků, které je odhalí

Všichni víme, že bychom se měli obklopovat přáteli. Dokonce i studie naznačují, že lidé, kteří mají blízké přátele, se dožívají více let. Bohužel, občas se mezi partičku dobrých kamarádek vyskytne někdo, kdo s vámi nemá čisté úmysly. Seznamte se s toxickým přítelem, který ve vašem životě nevěstí nic dobrého.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Nejlepší last minute dovolená roku 2024: Dáte přednost divoké přírodě, nebo tyrkysovému moři?

Nejlepší last minute dovolená roku 2024: Dáte přednost divoké přírodě, nebo tyrkysovému moři?

Životní styl
Nebojte se AI: Jak zahrnout umělou inteligenci do svého života a kde všude vám pomůže?

Nebojte se AI: Jak zahrnout umělou inteligenci do svého života a kde všude vám pomůže?

Životní styl
Vášnivá červená, klidná modrá: Zjistěte, které barvy se hodí do vašeho šatníku i domova

Vášnivá červená, klidná modrá: Zjistěte, které barvy se hodí do vašeho šatníku i domova

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink