Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Sexy křivky: 5 fitness trendů letošního roku

Taky jste si v létě dopřávali spoustu zmrzliny, koktejlů a hodně odpočinku na sluníčku? Pak si přečtěte následující manuál nejefektivnějších fitness trendů, se kterými můžete začít hned teď. Najdete mezi nimi intervalové tréninky, jógu, ale taky třeba ty nestylovější chytré doplňky, které vám budou slušet. Vycvičte si postavu snů!

Anonymous | 23. 08. 2018

HIIT je nejefektivnější strategie pro spalování tuků

Kardio nebo intenzivní intervalový trénink (HIIT)? Možná budete překvapení, ale intervaly jsou díky vysoké náročnosti tréninků mnohem efektivnější ve spalování tuků, zpevnění postavy a nárůstu svalové hmoty než klasické kardio jako třeba běh, plavání nebo jízda na kole, některé studie uvádějí dokonce devětkrát větší efektivitu. HIIT trénink totiž zvyšuje bazální metabolismus, čímž nastartuje výdej energie a spalování tuků ještě několik hodin po cvičení a to až 24 hodin! Proč tedy neskočit po něčem efektivnějším, obzvlášť pokud se trápíte dlouhé měsíce kardio tréninky a účinek se stále nedostavuje. V případě, že jsou intervaly nastaveny správně, stačí pouze 8 týdnů k dosažení požadované přeměny postavy či navýšení výkonnosti.

fitness

Tabata jako HIIT

Tato populární tréninková metoda funguje na stejném principu jako HIIT. Vymyslel ji lékař Izumi Tabata se svými spolupracovníky v japonském městě Kanoya a na základě pečlivých výzkumů poukazuje na její vysokou účinnost. Cvičení se skládá ze šesti až sedmi 20 sekundových cviků prováděných na sto procent a proložených dobou odpočinku po dobu 10 sekund. Klíčem k efektivitě jsou krátké intervaly odpočinku mezi cvičením.

Tento režim je ale hodně vysilující, proto ho nezařazujte do svého programu bezprostředně potom, co podepíšete členství ve “fitku”. Začínejte takovým cvičením, které je vhodné pro začátečníky. Ostatně tabata byla taky původně vyvinutá pro olympijské atlety a i doktor Tabata hlásil, že si sáhli na dno svých sil a to samé platí o HIITu.

Zábavný “kruháč”

Je další oblíbená forma cvičení, ostatně do první dvacítky nejoblíbenějších fitness trendů se zařadila už před pěti lety a své místo si tam drží dodnes. Ale nepleťte si ji s HIIT. Kruhový trénink není tak náročný jako HIIT a tudíž je pro mnoho lidí dostupnější. Koncept kruhového tréninku spočívá ve zdolávání okruhu, které je tvořeno z krátkých cvičebních intervalů trvajících 60 sekund. Mezi každým stanovištěm si krátce odpočinete, a protože intenzita je nižší než u HIITu, můžete v tempu pokračovat 40 – 60 minut.

Navíc je i zábavný, postupujete od jednoho stanoviště ke druhému a střídáte různá aerobní a silová cvičení s užitím pomůcek – odporové pásy, činky, kettlebelly atd.

joga

Jóga pro tělo i duši

Existuje spousta stylů, určitě jste slyšeli o Iyengar józe, Power józe nebo třeba Bikram józe. Všechny se dnes těší velké oblibě, protože se díky ní zbavíte stresu, uvolníte se a zpevníte tělo od samého základu. Od začátku lekce se soustředíte na samotný střed těla a tím získáte lepší postavení kostí, svalů a kloubů.

Tato forma cvičení a protahování je účinným pomocníkem k lepším výkonům a je vhodné ji kombinovat s intenzivním tréninkem v posilovně.

Designové wearables

Jsou populární jako nikdy předtím. Wearables neboli chytré doplňky – náramky, hodinky a šperky, jež měří vaší každodenní aktivitu a to dokonce i když spíte, jsou navíc stylové. Na trhu seženete spoustu různých designů třeba z osmnáctikarátového zlata, kůže, vzácných kamenů, krystalů a jiných luxusních materiálů. Nám se líbí chytrý náramek Bellabeat Leaf, prstýnek Ringly a hodinky Apple Watch se sportovním růžovým řemínkem.

 

Autorka textu: Dominika Bártová

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě