Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

8 věcí, které jste možná nevěděli o spermiích

Jak chytří jste, pokud jde o tyhle malé plavce? Je všechno, co jste se o nich zatím dozvěděli, pravda? Existuje skutečně alergie na sperma? Je pravda, že slipy by muži vůbec neměli nosit? Odborníci to vědí přesně.

Redakce Marianne | 15. 08. 2014


Rychle a zběsile hned od začátku

„První ejakulace obsahuje nejvyšší koncentraci spermií,“ říká urolog Harry Fisch, klinický profesor reprodukční medicíny na Weill Medical College of Cornell University. Druhá už mnohem méně a tak dále.

Vydrží déle, než si myslíte

„Spermie obvykle zůstávají v těle po dobu čtyřiceti osmi hodin po milování, nicméně mohou tam přečkat až pět dnů, a to v závislosti na tom, jak ‚přátelský‘ je cervikální hlen v ženské pochvě,“ říká dr. Fisch. Zajímavé je, že cervikální hlen chrání spermie a pomáhá jim zůstat v těle co nejdéle, a to zejména v době ovulace, kdy je žena nejplodnější. Příroda to holt umí zařídit.

Příliš mnoho sexu nebo masturbace neovlivňuje kvalitu spermií

Reprodukční endokrinoložka Carrie Wambach z Los Angeles v USA uklidňuje a tvrdí, že častá ejakulace sice může snížit množství ejakulátu, ale pokud máte normální počet spermií, nemělo by to až tak vadit (pokud se snažíte třeba o miminko).

Teplota snižuje kvalitu a množství spermií

Zdá se, že sperma skutečně reaguje na roční období. „Počet spermií bývá nejnižší v letních měsících a nejvyšší v zimě,“ říká urolog Harry Fish. Přehřátí však může zahrnovat cokoli, nejen pobyt na slunci, ale může to být i zdánlivě neškodné každodenní koupání ve vaně s horkou vodou či pobyt ve vířivce. Zvláště vířivka může spermiím škodit a narušit jejich kvalitu. Tento pokles kvality může trvat i několik měsíců po extrémním působení vysokých teplot. „Říkám svým pacientům, pokud se snažíte o početí, nechoďte do horké vany,“ usmívá se urolog. Totéž platí tedy i o příliš těsných slipech – i v nich je moc horko. Pozor však, ne abyste považovali extrémní teploty za levnou antikoncepci!

Sperma chutná podle toho, co sníte

Bohužel, vědci dosud tento názor netestovali, i když – jak by asi takový průzkum probíhal? Sperma neobsahuje fruktózu (přirozeně se vyskytující cukr), má sice mírně sladkou chuť, ale nikdy nikdo nepotvrdil souvislost mezi tím, co muži snědí, a chutí spermatu. Nicméně, tato zajímavá pověst má spoustu nepřímých důkazů, takže pokud se vám zdá, že partnerovo sperma chutná po ananasu, který právě před hodinou snědl, pak tomu prostě věřte.

Mužské spermie jsou rychlejší a dříve umírají

Spermie v sobě nesou chromozom buď X, nebo Y, a i když se říká, že ty, které nesou mužský chromozom, jsou poněkud méně životaschopné, je to nesmysl. Dr. Fisch tvrdí, že oba druhy mají stejné šance na to, aby oplodnily vajíčko. Že by tedy byl jeden druh odolnější a ‚plaval‘ rychleji než ten druhý, je opravdu jen mýtus.

Alergie na sperma

Všichni už jsme určitě mnohokrát slyšeli, že ženy mohou být alergické na partnerovy spermie, což se projeví zánětem nebo zarudnutím. Urolog Harry Fisch ale říká, že tato alergie je velmi, velmi vzácná. „Spíše bychom měli hledat jiné faktory, jako jsou například vaginální infekce a podobně,“ domnívá se. Objevuje se i názor, že existuje jakási pohlavně přenosná alergie na ořechy – a to v případě, že žena měla alergickou reakci na partnerovo sperma poté, co snědl ořechy. To už je však trochu za vlasy přitažené. Ale takové případy existují, jsou sice vzácné, avšak stát se mohou. Pokud tedy máte tento problém, řešením je použití kondomu.

Zdravotní stav ovlivňuje i kvalitu spermií

„Spermie mohou být zdravější, pokud je celkově zdravý i muž. Pro kvalitu spermií rozhodně není dobré kouření, konzumace potravin s vysokým obsahem tuků a toxiny,“ říká urolog Fisch. Pokud tedy uvažujete o založení rodiny nebo ji chcete rozšířit, mějte na paměti, že platí přímá úměra: zdravý muž – zdravé sperma.


Související články