Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Potřebujeme více vápníku?

Odpověď je jednoduchá. Pokud se vám už o přísun vápníku nestará pečlivá maminka, musíte se o něj postarat sami, jinak po padesátce spláčete nad výdělkem...

Redakce Marianne | 17. 09. 2012

Vápník má pro správné fungování organismu zásadní roli. Jednak napomáhá smršťování svalových vláken, ale hlavně vytváří houbovitou tkáň, která vyplňuje kosti a zajišťuje jejich pevnost. O tom, jak silnou kostru získáte, tedy nerozhodují pouze genetika a cvičení. Důležité jsou vhodné stravovací návyky. A čím dříve s nimi začnete, tím lépe.

Vytvořte si rezervy dřív, než bude pozdě

Ptali jsme se na vápník Ivana Macha, prezidenta Aliance výživových poradců, a ten nám problematiku vysvětlil jasně: „Obsah vápníku v těle se během života mění. Jakmile dosáhnete čtyřicítky, začnete mít sklon k negativní vápníkové bilanci. Jinými slovy – z kostí se začne uvolňovat více vápníku, než se ho v nich udrží. Abyste tyto ztráty minimalizovali, měli byste přijímat stravu, která zahrnuje doporučenou denní dávku vápníku.“ Pro muže a ženy ve věku od 11 do 24 let to znamená příjem okolo 1200 miligramů za den. Jste-li starší než 25 let, stačí vám 800 miligramů.

A jaké jsou nejlepší přírodní zdroje?

„Bohatými zdroji vápníku jsou samozřejmě mléčné výrobky, zejména čerstvé nebo tvrdé sýry, a listová zelenina,“ upřesnil Ivan Mach.

Přidejte si proto do jídelníčku špenát, hlávkové zelí nebo salát. Pravidelnou konzumací si snáze vybudujete vápníkové rezervy, a snížíte tak v budoucnu riziko slabých kostí. Lepší vstřebávání vápníku navíc zaručuje vitamin D. „Tento vitamin se aktivuje pobytem na slunci, najít jej můžete rovněž v některých mléčných výrobcích,“ radí Mach.

Pohybujte se

Sportem zatížíte kosti, čímž přispějete k jejich posílení. „Při pohybu a cvičení se zátěž přenáší ze svalů na kosti, které na aktivitu reagují zpevněním kostní a vazivové tkáně. Ve výsledku tedy vznikají hustší a silnější kosti,“ objasňuje Mach. Zároveň doporučuje: „Vybudujte si dostatečné vápníkové rezervy už v mládí. Budete je později potřebovat. A zvyšujte vstřebatelnost vápníku v kostech pohybem, a to v každém věku!“ Nezapomínejte o své kosti pečovat. Předejdete tak možným zdravotním problémům.

Lucina_Osteo

Tip Marianne.cz

Máme rádi lučinu. Objevili jsme na trhu čerstvý sýr Lučina Osteo-aktiv, který obsahuje 15 procent doporučené denní dávky vápníku, a navíc právě vitamin D, který se ve většině výrobků z mléka přirozeně nevyskytuje.

Související články