Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Velký zrzavý mýtus

Zrzavá je teď IN víc než kdy jindy. Zrzky přitahují pohledy a obecně jsou považovány za vášnivé a vzrušující bytosti. V jednom z minulých čísel Marianne se naše kosmetická redaktorka Markéta Žižková zaměřila na tento zrzavý fenomén. Kdo si nestihl koupit toto vydání, může najít zajímavá fakta o zrzkách zde.

Anonymous | 4. 05. 2018

"Určitě je kvůli té své barvě vlasů hodně temperamentní!“ Tuhle větu slýchají maminky zrzavých chlapců a holčiček téměř každý den, bez některých předsudků se zřejmě neobejdeme ani v hyperkorektním 21. století. V nedávném článku zveřejněném na britském serveru The Guardian se maminka jednoho ryšavého chlapce svěřila, že její syn prý nikdy nedostane pochvalu za dobré chování a taky obvykle nemusí složitě hledat téma ke konverzaci, protože lidé si ho vždycky najdou za něj. Možná si teď řeknete, že byla trochu přecitlivělá a že je to celé malinko „přitažené za vlasy“.

Jenže… V roce 2001 byl jeden irský muž odsouzen za údajné výtržnictví a soudce tenkrát během rozsudku pronesl, že má barva vlasů vliv na charakter člověka. Zrzavou vnímal jako jasný důkaz mužovy výbušnosti a vznětlivosti. Ne, nespletli jsme se, nešlo o rok 1801, ale opravdu o rok 2001. Po mediální bouři, která se kolem rozsudku strhla, soudce nakonec připustil, že byl ovlivněn předsudky. Stejně jako občas my všichni. Protože zrzky jsou vášnivé, blondýnky hloupé a brunetky možná trochu nudné, ale skvělé manželky, že?

JEDNA ZRZKA NAVÍC

Nedávno jsem se na téma předsudky kolem barvy vlasů dala do řeči s herečkou Annou Kameníkovou Linhartovou, která si vysloužila mediální nálepku divoké zrzky. Podle ní jsou zrzaví lidé opravdu trošku podivíni, a to hlavně proto, že je ostatní tak vidí a oni pak jednají na základě předsudků, stejně jako většina menšin. Na téma „zrzka Anna“ se toho napsalo hodně, ale věděli jste, že hereččina původní barva byla úplně jiná?

Anna
Anna Kameníková Linhartová

Vlastně jsem zrzavá jen půlku svého života. Začala jsem zrznout až v pubertě, předtím jsem měla blonďaté vlasy,“ říká. I když Anna vyzkoušela spoustu barev, měla je platinové, růžové i modré, vždycky se nakonec vrátila ke svému původnímu odstínu. „Mám svoje vlasy prostě ráda takové, jaké jsou. Cítím se v nich nejlépe,“ říká pyšně.

Možná i proto, že si je vědomá, jaký má na hlavě unikát. Věděli jste, že celosvětově přirozeně zrzavé vlasy má pouze 10 % populace? Jde o nejvzácnější barvu vlasů na světě! A úplně největší raritou jsou lidé s rusými vlasy a modrými duhovkami.

Předsudky nepředsudky, myslím si, že většina žen někdy zatoužila být zrzkou, jsou přece tak krásné a éterické! Nejvíc popularity přinesly zrzkám devadesátky. Pamatujete si na fenomén Spice Girls a jejich hlavní představitelku Geri Halliwell aneb Ginger Spice? Právě ona odstartovala „zrzavou vlnu“, miliony žen na celém světě toužily mít vlasy jako ona. I já sama mám za sebou zrzavé období, ale upřímně, nevypadala jsem v nich zdaleka tak étericky, jak jsem jsem doufala, takže šly celkem brzy pryč.

red hair
Slavné zrzky: Nicole Kidman, Jessica Chastain, Julianne Moore

Velký zájem je i o rusovlasé muže. Zatímco dřív bylo slovo zrzek vnímáno skoro jako urážka, dnes si všichni automaticky vybaví prince Harryho, herce Michaela FassbenderaBenedicta Cumberbatche… A mohla bych pokračovat dál. Ale to bych se moc zasnila a nikdy tenhle článek nedopsala. Takže raději ne.

PIPI MĚLA PRAVDU!

Zrzci a zrzky mají kromě nepřehlédnutelné barvy jednu další výhodou – roztomilé sexy pihy. Zatímco ještě před pár lety se vtipkovalo o „opalování přes síto“, dnes jsou pihy brány jako znak krásy. Vždycky si vzpomenu na svou oblíbenou dětskou knížku Pipi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové. Pamatujete, jak si z jejích zrzavých vlasů a pih dělala většina lidí legraci? Jenže když šla Pipi kolem parfumerie, kde měli ve výloze kelímek s nápisem TRPÍTE PIHAMI?, hned směle vkročila do obchodu a řekla:„Ne! Já pihami netrpím.“

Prodavačka si ji prohlédla a podivila se: „Ale dítě, vždyť jsi jimi celá posetá!“

„To vím taky, ale netrpím tím! Jsem za ně ráda. Má úcta!“ A zase šla.

a

Pipi měla pravdu, předběhla svou dobu. Ženy, které pihy nemají, si je dnes složitě domalovávají, nebo si je dokonce nechávají vytetovat. 

Takže dámy, pokud pihy máte, rozhodně je nezakrývejte několika vrstvami make-upu. Buďte za ně rády! 

CO JSTE NEVĚDĚLI O ZRZKÁCH

  • Zrzavé vlasy nikdy nezešediví. Opravdu! Jejich pigment postupně slábne, vlasy vyblednou přes blond dobíla. Ale šedé nejsou nikdy.
  • Je to nejunikátnější barva vlasů na světě – je stejně jedinečná jako otisky prstů!
  • Pokud chtějí zrzky změnit barvu vlasů, nemají to snadné. Jejich vlasy obsahují tolik pigmentu, že jde barvení hůř než u jiných barev.
  • Zrzavá není jen jedna!  Základních odstínů je hned několik, od jahodově blond přes klasickou rudou až po tmavší červenohnědou.

 

Autorka článku: Markéta Žižková

Související články

Krása
5 typů mikáda, které dominují létu 2024: Dejte šanci francouzské eleganci nebo italské vášnivosti

5 typů mikáda, které dominují létu 2024: Dejte šanci francouzské eleganci nebo italské vášnivosti

Krása
7 mýtů v péči o pleť, které je na čase vyvrátit: Zubní pasta pupínky neléčí, botox může vypadat přirozeně

7 mýtů v péči o pleť, které je na čase vyvrátit: Zubní pasta pupínky neléčí, botox může vypadat přirozeně

Krása
Nejlepší účes pro léto 2024: Vsaďte na nadčasový střih, který ženy milují už 60 let

Nejlepší účes pro léto 2024: Vsaďte na nadčasový střih, který ženy milují už 60 let

Krása
Trendy barvy laků na nehty na léto 2024: Dejte prostor fantazii a propadněte těm nejkrásnějším nehtovým stylům

Trendy barvy laků na nehty na léto 2024: Dejte prostor fantazii a propadněte těm nejkrásnějším nehtovým stylům