Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Interiér velkorysého bytu v srdci Prahy je postavený na nadčasových materiálech a rafinovaných detailech

Info ikona
Interiér velkorysého bytu v srdci Prahy je postavený na nadčasových materiálech a rafinovaných detailech

Velkorysý prostor si žádal velkorysé řešení. Byt se nachází v srdci Starého Města pražského a s plochou 254 m² se rozprostírá na celém podlaží rekonstruovaného bytového domu z pozdních 20.let. Autorkou jedinečného interiéru je Lenka Míková.

Terezie Benoni | 23. 03. 2023

Architektura domu na Starém Městě pražském naznačuje posun od stylu art deco k ranému funkcionalismu, který se stal inspirací i pro samotný interiér. Hlavní roli hrají nadčasové materiály, rafinované detaily, vestavné nábytky a vybavení řešené na míru. „Zadání i náš záměr bylo vytvořit neokázalé a spíše minimalistické současné bydlení, kde zdánlivá jednoduchost v sobě nese určitou vnitřní bohatost a rozmanitost prožitků. Při vstupu tak přivítá čistý obytný prostor zalitý denním světlem, v druhém kroku však interiér nabízí momenty překvapení a objevování – podobně jako v adventním kalendáři člověk předem neví, co se za kterými dveřmi či dvířky ukrývá… Tady se při otevření odhalují odlišné atmosféry – například dýhované vnitřky skříní, mosazný bar nebo celá červená toaleta,“ vysvětluje autorka projektu Lenka Míková. Dispozice bytu se člení na tři části podle využití a míry intimity. Vzdušný a světlý obytný prostor přímo propojený se vstupní halou představuje společenskou zónu s velkými okny do ulice, zaoblenými rohy a jemnými odstíny. Na jedné straně ho definuje nábytková stěna s krbem, knihovnou, skrytou TV a barem, za kterou prostor pokračuje do pracovny. Na opačné straně probíhá do kuchyňského koutu odděleného skleněnou příčkou s posuvnými dveřmi.

Galerie: Rekonstrukce starého pražského bytu
Mohlo by se vám líbit

Barvy charakterizují prostor

Černá kuchyňská linka tvoří pomyslnou protiváhu ke krbu, zatímco dřevěný bar zase dvojče k jídelnímu stolu. Ložnice jako privátní zóna bytu jsou situované podél zadní fasády do dvora a třetí přechodovou zónu tvoří mezilehlé prostory zázemí, chodby a koupelny, každá s vlastní barevností. Tmavší chodba vede z haly k ložnici pro hosty, dětskému pokoji a sdílené modré koupelně, kam je přístup také skrytými dveřmi ve žluté stěně pracovny. Barva chodby se přelévá i na zadní stěnu pokojů a integruje dveře a skříně. Podobně u hlavní ložnice přechází světle šedá barva z chodby na nábytkové obložení celé ložnice a do otevřené šatny s toaletkou. Pískované prosklení z šatny pouští denní světlo až do hlavní koupelny s jemným béžovým laděním. „Pestrá škála barev a materiálů podporuje odlišný charakter prostorů, skrz opakování vytváří různé vnitřní vztahy a nebojí se odvážných kombinací. Podlaha z louhovaných masivních parket pomyslně propojuje všechny obytné místnosti, na její francouzskou skladbu přesně navazuje i na míru řezaná kamenná dlažba v kuchyni. V celém bytu se nachází celkem šest druhů kamene (4 druhy mramoru, černá žula a červený travertin), akcenty tvoří mosazné prvky anebo kořenová dýha,“ vysvětluje autorka projektu a dodává: „Návrh zahrnuje mnoho prvků řešených na míru: od mosazných úchytek skříní, parapetů s kryty topení a umyvadlových sestav, přes skříňové stěny a kuchyni až po velký jídelní stůl a odkládací stolky ze zbytků kamenů. Na zakázku vznikalo i osvětlení v obytném prostoru ve spolupráci se studiem Dechem, které vytvořilo propojený set svítidel – přisazené koule nad sofa, zavěšené lustry nad stolem, mosaznou trubku nad barem a přisazené kruhy v hale. Doplňují ho navíc úchytky z tónovaného skla jako pomyslná třešinka na dortu.“

O studiu

Lenka Míková vede vlastní praxi od roku 2014, předtím několik let sbírala zkušenosti v různých ateliérech a při studiu v Praze a v Paříži. Její ateliér Lenka Míková architekti se sídlem v Praze na Letné se postupně rozrostl na několikačlenný tým a spolu s tím i měřítko a množství projektů. Pestrá škála řešených témat zahrnuje především rekonstrukce všeho druhu provázané s interiéry pro soukromé i komerční využití, rezidenční projekty včetně novostaveb a také výstavní instalace. Ke všem zadáním Lenka přistupuje s vnímavostí a empatií nejen vůči přáním a potřebám klienta, ale i k danému místu a jeho kontextu. Práce ateliéru získala pozornost českých i zahraničních médií i několik mezinárodních ocenění.

 

Zdroj článku