Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Jednoduchý bungalov vznikl za minimální rozpočet

Zveme vás na exotickou návštěvu do Tichomoří. Padesátimetrový bungalov si hraje s moderním designem, současnými materiály, ale také navazuje na místní lidovou architekturu.

Terezie Benoni | 9. 09. 2020

Moderní bungalov nazvali jeho tvůrci z architektonického studia Palma „Litibú“ a nachází se na mexickém pobřeží Tichého oceánu. Jednoduchá betonová stavba má celkovou plochu 50 m² a je rozdělená na dvě samostatné části, které propojuje centrální terasa. Ta není zastřešená, ale dominuje jí kruhový otvor, který do přilehlých budov propouští denní světlo a vytváří zajímavé průhledy. Zajišťuje také přirozenou ventilaci vzduchu.

Galerie: Jednoduchý bungalov vznikl za minimální rozpočet
Mohlo by se vám líbit

Beton v hlavní roli

Dva propojené mini domky jsou rozdělené na soukromou a společnou část. Ke společnému užívání slouží kuchyň s obývací částí a jídelnou, dostatečné soukromí pak nabízí ložnice v sousedním domku. Dominantním materiálem je tu bezesporu beton. Nejen, že se tvoří samotnou kostru domu, ale je základem také jednotlivých velkých monolitických kusů nábytku. Betonová je kuchyňská linka, pohovka, nebo také postel a odkládací skříňky či police. Je doplněný o dřevěné detaily a paradoxně nepůsobí studeným dojmem, ale můžeme mluvit o moderně pojatém rustikálním interiéru. Úctu k místní lidové architektuře podtrhuje došková střecha ze sušených palmových listů. „Styl této stavby určovalo především klima ve zdejší oblasti,“ vysvětlují architekti ze studia Palma. „Nechali jsme otevřené vysoké stropy a místnosti se dají zcela otevřít do okolní krajiny. Důvodem tohoto řešení nebylo pouze estetické hledisko, ale snaha maximálně zabránit hromadění vlhkosti ve stěnách. Také proto jsou v interiéru místo klasické výmalby použité pigmentované štuky,“ dodávají tvůrci projektu.

Mohlo by se vám líbit