Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Stará stodola na kopci dostala druhou šanci

Info ikona
Stodola na kopci dostala novou šanci

Podívejte se, jak to dopadne, když si dva architekti ze studia OOOOX koupí místo chalupy starou stodolu. Usínají mezi trámovím, obědvají tam, kde dřív stávaly traktory a užívají si neskutečný výhled do údolí.

Eva Slunečková | 25. 01. 2019

Po sezonním bydlení se architekti Radka a Jakub Valovi poohlíželi dlouho. „Máme malý podkrovní byt, kde je v létě nesnesitelné horko i pro nás, natož pro naše psy, takže jsme několik let hledali bydlení na teplé měsíce.“ Na jednom z jejich pátracích výletů objevili starou stodolu na kopci s překrásným výhledem do údolí a v tu chvíli bylo jasno. Uchvátilo je nejen umístění, ale i to, že se stavba nachází prakticky už na horách, takže tu žádné velké vedro nehrozí žádný měsíc v roce. „I když nám předchozí majitel několikrát nabízel, že stodolu není problém zbourat, hned jsme to důrazně odmítli,“ smějí se.

Mohlo by se vám líbit

Velký otevřený prostor

Pro rekonstrukci se Valovi, kteří jsou také majitelé a vedoucími architektonického studia OOOOX inspirovali spolkem Heritage Barns, který se prodejem a opravami nevyužívaných hospodářských stavení dlouhodobě zabývá. Rozhodli se tak zachovat co nejvíce z původní podoby a zároveň budovu uzpůsobit současným požadavkům. Nově tak má stodola dva vstupy, velkoformátová okna, ložnici se zbytkem interiéru spojuje lávka a teplo z kamen tu akumuluje vyzděná příčka, do které se rovnou schovala i kuchyně. Oproti jejich menšímu pražskému bytu působí víkendová stodola velmi vzdušně také díky tomu, že jedinou uzavřenou místností je tady koupelna.

Mohlo by se vám líbit