Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Elegance a rustikální kouzlo: Tento prázdninový dům vás okouzlí

Elegance, rustikálnost, neutralita. To byly stavební kameny, na kterých vyrostl prázdninový dům, na jehož stavbě se podíleli především místní řemeslníci.

Terezie Benoni | 27. 05. 2024

Ve městě Trancosu v Bahii v severovýchodní oblasti Brazílie navrhli architekti ze studia OR+K Studio a ALL Architecture jedinečný prázdninový dům o rozloze 330 m². Svým majitelům měl sloužit k odpočinku ale také ke krátkodobému pronájmu. Cílem tedy bylo, aby byl maximálně pohodlný, zároveň ale také neutrální. Protože dům stojí nedaleko centra vesnice, mělo se něco z okolní atmosféry přenést také do výsledného designu. Právě proto se na samotné realizaci podíleli především místní řemeslníci a najdeme zde výhradně lokální materiály. Je to například sud, ze kterého se nově stala lavička před domem. Další lavička byla vyrobená ze staré kánoe a stojí na podlaze z recyklovaných terakotových dlaždic. Několik větších kusů nábytku bylo dovezeno z větších měst. Například skříň vyrobená z recyklovaného dřeva dorazila ze São Paula, aby se z ní nově stal praktický bar.

Galerie: Prázdninový dům

Čtěte také: Ze staré kotelny v Krkonoších stylová garsonka

Původně šlo o technickou část třípodlažního domu z 90. let. Pod taktovkou interiérové designérky Hedviky Novotné vznikla v malebných Krkonoších z původní prádelny a kotelny moderní a atraktivní garsonka.

Místní výrobci i oblíbený design

Podobný přístup pokračuje ve všech čtyřech apartmánech, v koupelnách, kuchyni i ve velkém obývacím pokoji. Použitý jazyk je stále stejný: jednoduché pečlivě vybrané místní materiály, které dodávají interiéru rustikální a elegantní nádech. Hlavními použitými materiály je leštěný beton, měď, staré dřevo a keramika. V kuchyni byl prostor optimalizován díky velkému centrálnímu ostrůvku. Tím se výrazně znásobil pracovní i jídelní prostor. Centrální pult má vrchní desku z leštěné žuly, zatímco boční pracovní pulty mají desky z leštěného betonu. Okna s tepanými barevnými skly sem propouští barevné paprsky. Textura hrubého dřeva na podlaze je příjemná na dotek, takže nebylo potřeba pořizovat koberce. Konferenční stolek pochází z pera designéra Huga Françyho, pohovka je značky Carbono Design a vintage proutěné židle jsou značky Garimpo Moderno. Další dekorace i nábytek jsou od místních výrobců.

Čtěte také: S jednopokojovým mini bytem si skvěle poradili, přitom nemá ani 30 metrů čtverečních

Kolik toho potřebujeme k životu? Starší manželský pár je toho názoru, že čím menší prostor, tím méně starostí. Když děti odrostly, pořídili si proto ani ne třicetimetrový byt, který velmi vkusně zrekonstruovali.

Zdroj: OR+K Studio, ALL Architecture, archdaily.com

Zdroj článku

Související články

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

Dům
Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu