Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Třicetimetrový byt je pohodlný a vzdušný

Máte-li pouze omezený prostor, je potřeba využít každého centimetru.

Máte-li pouze omezený prostor, je potřeba využít každého centimetru. Zveme vás na návštěvu bytečku, kde se jako ideální řešení ukázal nábytek na míru.

Terezie Benoni | 14. 05. 2020

Činžovní dům z 20. let minulého století má hned několik výhod. Jednotlivé byty mají výklenky s velikými okny a vysoké stropy. Díky tomu ani menší jednotky nepůsobí stísněným dojmem. Nevelké městečko Kjellestadsgatan nedaleko švédského Göteborgu nabízí klidné život. Najdete zde plno malých kaváren, obchody s rybami a solné lázně. Pohoda dýchá i z bytu o ploše pouhých 37 m², který ctí zdejší genius loci. Původní dřevěné podlahy stačilo pouze zbrousit a nalakovat, aby opět ožily. Zajímavým dobovým detailem jsou dřevěné prvky rámující dveře, okna, parapety, nebo vytváří praktické lišty kolem podlah.

Kuchyňská linka má dřevěnou pracovní desku s nerezovým dřezem a navazující odkládací plochou. 

Kuchyňská linka má dřevěnou pracovní desku s nerezovým dřezem a navazující odkládací plochou. 

Srdcem bytu je bezesporu kuchyň

Jen dvě místnosti stačí k pohodlnému životu. Tou ústřední je kuchyň s jídelním koutem. Jednoduch bílá kuchyňská linka kontrastuje s dlaždicemi na podlaze, kde jsou položeny béžové a šedé čverce. Tento klasický šachovnicový vzor je ještě olemován černou linkou. Kuchyň má prostornou potravinovou skříň, horní skříňky nahradily praktické police a díky tomu je vzdušnější. Pomáhá tomu také bílý obklad z lesklých dlaždic nad pracovní plochou. Protější stěna je o poznání výraznější. Zdobí ji totiž tapeta  "Pimpernel Bayleaf" od značky William Morris. Spolu se starým stolem, lavicí a židlemi připomíná tradiční rustikální švédskou domácnost. 

Celou jednu stěnu v kuchyni tvoří vestavěné skříně. 

Celou jednu stěnu v kuchyni tvoří vestavěné skříně. 

Praktické úložné prostory 

Ještě na chvilku v kuchyni zůstaňme a zaměřme se na to nejdůležitější, co dělá i z malého bytu pohodlné místo k životu. Jsou to úložné prostory. Celá jedna stěna v kuchyni naproti oknu posloužila ke zbudování vestavěných skříní. Nábytek na míru najdeme i v nevelké chodbě. Proto už nebylo potřeba zatěžovat ložnici velkými skříněmi. Díky volnému prostoru máte z bytu pocit, že je o dost větší, než ukazuje metr. Pomáha tomu také důmyslná výmalba ve světle šedém tónu, která prostor zútulňuje a šikovně umístěné drobnější zdroje světla. 

Volný prostor malému bytu sluší

Z kuchyně vejdete do ložnice, které slouží také jako obyváček. Kromě manželské postele, komody, sedačky a odkládacího stolku zde nenajdeme žádný větší nábytek. Málem bychom zapomněli na původní skříň v rohu pokoje, která skrývá atypický výklenek. Potřebné úložné prostory kompenzuje také sklep v suterénu. Za zmínku také slouží sice malinká koupelna, která je ale vyladěná do posledního detailu. Italský terakotový obklad ladí s dřevěnými akcenty i nerezovými prvky. 

Nevelká ložnice šetří s nábytkem i dekoracemi a díky tomu působí vzdušným dojmem. 

Původní zabudovaná skříň v rohu ložnice skrývá atypický výklenek. 

Malá koupelnička má díky použitým materiálům přímořskou atmosféru. 

Foto: kvarteretmakleri.se