Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Veliká knihovna s vintage poklady zdobí útulný byt

Info ikona
Byt v bývalé továrně na doutníky

Díky masivnímu prosklení, které propouští do interiéru skandinávsky laděného bytu veliké mmnožství denního světla, mohli jeho majitelé popustit uzdu fantazii. Stěny se proto dočkaly i tmavých odstínů, stejně jako obklad kuchyňské linky.

Terezie Benoni | 8. 10. 2020

Krásný třípokojový byt definují veliká okna, která otevírají výhled na rezidenční čtvrť Stockholmu nazvanou Vasastan a nedaleký říční kanál Karlberg. Interiér bytu je plný kontrastů, směsicí tradičního nábytku a moderních kousků, vysokého designu i bezcenných dekorací, které nesou o to hlubší vzpomínky a příběhy. Ačkoli tu najdeme rysy skandinávského stylu bydlení, spíš by se dal nazvat eklektickým, kde se v jednom prostoru mísí předměty z různých historických údobí, stylů i koutů světa. 
 

Galerie: Byt v bývalé továrně na doutníky
Mohlo by se vám líbit

Špetka Skandinávie, troška Číny, hodně eklekticismu

Hlavní místností je otevřený obývací prostor spojený s kuchyní a jídelnou. Stěny jsou béžové, až na tu nad kuchyňskou částí, která je obložena dřevem a natřena na černo. Od tmavé zdi se tak odráží sluneční paprsky z protilehlé prosklené stěny. V kontrastu k tmavé stěně je kuchyňská linka v bílé barvě se smetanovým nádechem. Je zařízená v duchu skandinávského minimalismu a ladí s komodou v obývací části. Dominatním prvkem je prostorná knihovna, která zabírá celou jednu stěnu za jídelním stolem. Kromě knih je plná památečních předmětů, které jsou pro rodinu významné. K jídelnímu stolu běžně usedne šest osob, dá se ale prodloužit a je tu dostatek místa, aby se tu najedlo i deset lidí.

Mohlo by se vám líbit

Když jsme v úvodu zdůraznili odvahu majitelů kombinovat netradiční odstíny barev, nesmíme zapomenout zmínit hlavní ložnici. Nad čelem manželské postele je stejné tmavé obložení jako v kuchyňské části, zbytek stěn je vymalovaných v tmavě modrém odstínu. V kombinaci s fialovým ložním prádlem vytváří originální atmosféru, kterou dotváří paraván s čínskými vzory. Ložnice není tmavá díky prosklené stěně, která otevírá výhled na okolní město. Tyto atypické architektonické prvky odkazují k historii budovy. Jedná se totiž o bývalou továrnu na doutníky a ačkoli byla přebudovaná na bytový dům, dodnes je tu hmatatelná průmyslová minulost
 

Mohlo by se vám líbit