Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Dům

Cihlový dům v Maďarsku potvrzuje, že krása je v jednoduchosti

Info ikona
Dům pro starší pár

Intelektuální pár měl pro své architekty jasné zadání. „Potřebujeme obří knihovnu a klidné místo daleko od hluku Budapeště.“ Obě tato jejich přání se podařilo dokonale splnit.

Promotion
Promotion
Terezie Benoni | 27. 04. 2021

Oním vysněným místem klidu se stalo Pilisborosjeno, které se nachází asi 15 km na sever od Budína, mezi kopci obklopenými vilami na úbočí Pilisu. K domu vystoupáte po úzké a strmé silnici, u brány se schováte pod zeleným baldachýnem stromů, které stíní minimalistické betonové parkoviště. Díky svažité zahradě se dům skrývá za touto bohatou zelení. „S ohledem na úzký a dlouhý tvar parcely, slunečním podmínkám, nízkému rozpočtu, ale také faktu, že pár se brzy chystá do důchodu, rozhodli jsme se pro co nejjednodušší stavbu,“ popisují architekti Laszlo Foldes a Peter Sonicz ze studia Foldes Architects. V přízemí proto najdeme místnosti, které směřují k panoramatickému výhledu do údolí. Chodba vedoucí po jedné straně domu vytváří jakýsi koridor, ze kterého je možné vejít do jednotlivých místností. Aby byla maximálně využitá, našel právě zde své místo dominantní prvek domu, kterým je sedmnáctimetrová knihovna.

Dokonalé pohodlí

Když se vydáte kolem domu, najdete tajné schodiště vedoucí dolů k základům stavby. Ty vás přivedou k sauně a praktickému skladu. V přízemí domu se nachází hlavní ložnice a koupelna. Ty najdeme v zadní části domu. Z ložnice se dá vejít na menší tichou terasu, která poskytuje úžasný výhled na západ slunce nad zvlněnými kopci. Na soukromé prostory navazují ty společné. Kuchyně spojená s jídelnou a obývacím pokojem. Dům se postupně svažuje a také v domě je hned několik úrovní a vždy po dvou schodech sejdete o úroveň níž. Z obývacího pokoje vejdete na velkou zastřešenou terasu. Sedmnáctimetrová knihovna je jedním velikým modulárním systémem. Jsou v ní zabudovaná okna, zavírací skříňky, ale také okenní parapety, na které se můžete s knihou usadit. V obývací části jsou police spojené s krbem. „Snažili jsme se zajistit v domě správné vnitřní klima tím nejjednodušším způsobem. Dům má 50 cm silnou cihlovou zeď, která splňuje technologické standardy vytápění a poskytuje dostatečnou tepelnou setrvačnost. Stropní deska je vyrobena ze dřeva a prázdné dobře větrané podkroví se chová jako „nárazníková zóna“. Terasa obývacího pokoje hraje důležitou roli při ochraně před deštěm nebo intenzivním slunečním zářením,“ dodávají architekti, Laszlo Foldes a Peter Sonicz.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion