Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Domek ve vintage stylu působí svěže a vše v něm slouží naplno

Info ikona
Vintage domov designérky Nelie de Wet

„To, co má člověk doma, by měl užívat. Pokud zavřete do vitríny sváteční porcelánový servis, jste na tom stejně, jako když ho vůbec nemáte,“ říká interiérová designérka Nelie de Wet. Pojďte se podívat, jak si zařídila svůj vlastní domov starožitnostmi a úlovky z bleších trhů – budete překvapeni, jak lehce a svěže působí a jak praktické všechno je.

Terezie Benoni | 18. 04. 2023

Dnes už víc než stoleté stavení v Somerset Westu na jihozápadním pobřeží Jihoafrické republiky bylo ještě před pár lety značně zchátralé. Rekonstrukce proběhla tak, jak si nová majitelka představovala – bouraly se příčky, otevíral se prostor, propojovaly místnosti a přidávala okna. Kromě kuchyně, kde kvůli zajímavé textuře nechala odhalenou část cihlové stěny, se vše natřelo bíle. S vášní pro minulost nepochybovala Nelie ani chvíli o tom, že chce mít vše ve vintage stylu. Protože si hned vedle domu zařídila dílnu a obchod s nábytkem, mnohé z věcí, které v něm nabízí, pobývaly chvíli také u ní doma, než je postupně nahradila novými objevy. Jsou z bazarů i bleších trhů, ale zaslouží si novou šanci, protože jsou krásné a praktické.

Galerie: Vintage domov designérky Nelie de Wet

Starožitný nábytek rodina stále používá

„To, co má člověk doma, by měl užívat. Pokud zavřete do vitríny sváteční porcelánový servis, jste na tom stejně, jako když ho vůbec nemáte,“ říká Nelia. Starožitné čajové soupravy nebo křišťálové karafy, vázy, džbány, svícny, lustry, zrcadla, dobové textilie, vše tedy znovu a naplno slouží. Stejně jako nábytek, který – i když je opravený a funkční – neztratil svou patinu. Dobové židle, křesla nebo pohovky prošly omlazovací kúrou, stačilo jim dát nové čalounění. „Protože vás starožitnosti mohou snadno stáhnout i do nostalgické nálady, vedoucí třeba až k ponurosti, jediné, na co jsem od počátku opravdu dbala, bylo, aby ve výsledném efektu všechno působilo lehce, vzdušně a svěže. Jinak vlastně neznám jiné spolehlivé pravidlo pro bydlení než tohle jediné: zařizujte především podle sebe,“ uzavírá Nelie.

Mohlo by se vám líbit

Text: Eva Slunečková

Zdroj článku