Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům s prosklenou stěnou nabízí ladovské výhledy na jezírko a jihočeskou krajinu

Info ikona
Díky půdorysu ve tvaru písmene L mohou být okna všech pokojů otočena na jih.

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách. Výsledkem je prosluněná a do přírody otevřená stavba, která se díky svažitosti terénu opticky vznáší nad okolím.

Terezie Benoni | 31. 03. 2024

Českobudějovická rodina zamířila do Šindlových Dvorů, vesnice jen pár minut od jihočeské metropole, za prostorem, který už jim byt neposkytoval. Parcelu dostala manželka od rodičů a mladý pár nadchl od prvního okamžiku. „Je to krásně situovaný pozemek, v krásném prostředí, takže to spíše byla pro nás výzva ho nezkazit,“ vzpomíná majitel a pokračuje: „Měli jsme představu o počtu místností a dispozicích domu, ale tvar jí dal až architekt Josef Vostracký.“ Stavební pozemek je směrem k jihu dost svažitý, převýšení na delší straně dosahovalo až 4 metry. Dům byl tedy navržen jako přízemní ve tvaru obdélníku, který předěluje pozemek na dvě části – dvůr se zpevněnou plochou na severu a zahradu na jihu. Ta byla navržena ve dvou úrovních – zvýšená nad původní terén je v rovině s obytnými místnostmi a terasou a plynule na ni navazuje i koupací jezírko. Druhá úroveň směrem na jih je řešena na úrovni původního terénu a bude osázena většími stromy. 

Galerie: Jihočeský dům s prosklenou stěnou

Bezbariérovost a energetická nenáročnost

„Chtěli jsme bezbariérovou variantu, což se nám v podstatě povedlo. Dovezli jsme zeminu pro vytvoření roviny, čímž jsme se dostali nad úroveň dalších staveb, takže výhledy jsou famózní. Člověk se tu cítí jako na vsi, je tu úplný klid, přesto do osmi minut můžeme být na náměstí v Českých Budějovicích,“ pochvaluje si bydlení majitel. Ze všech místností je výhled na koupací jezírko, které navazuje na terasu. „Jezírko jsme viděli na zahradě pana architekta a okamžitě jsme se pro něj nadchli, je to krásný prvek a člověk si tu přírodu přinese doslova před okna,“ vysvětluje, proč nemají na zahradě tradiční bazén. Zděný dům je obložen fasádními deskami a modřínovými latěmi, hlavní prosklené plochy jsou orientovány na jih, což zlepšuje energetickou náročnost domu. Tepelnou pohodu celoročně zajišťují prosklené stěny z vysoce tepelně izolačních okenních systémů Schüco s trojitým izolačním sklem na úrovni pasivního standardu. Doplněny jsou předokenními hliníkovými roletami, které okna zastiňují v případě potřeby a v zimě zvyšují tepelněizolační schopnosti rozsáhlých ploch oken.

Zdroj informací: Anna Černotová, architekt Josef Vostracký

Zdroj článku