Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Francouzský rohový dům si své kouzlo uchoval po dlouhá staletí

Info ikona
Starý rohový dům ve Francii

Dům spisovatele Jacquesa Préverta byl důkladně opravený. Kamenný dům postavený už ve 12. století je ozdobou vesnice Saint Paul de Vence v Provence.

Terezie Benoni | 22. 04. 2023

Cestování jsme si v minulém roce příliš neužili a ještě nevíme, jak to bude letos. Dopřejme si ho alespoň takto virtuálně a vypravme se společně do slunné Francie, konkrétně do provoněné oblasti Provence. Právě zde v malé středověké vesničce Saint Paul de Vence v Provence najdeme dům, který byl postavený už ve 12. století. Ve 40. letech ho s radostí navštěvoval francouzský básník, spisovatel a scenárista Jacques Prévert.
 

Galerie: Kamenný dům v Provence
Mohlo by se vám líbit

Klenuté stropy a původní krb

Současní majitelé se rozhodli pro rozsáhlou rekonstrukci. Dnes dům využívají jako prázdninové sídlo a v mezičase ho pronajímají přes Airbnb. I přes potřebu vyměnit rozvody elektřiny, rekonstrukci koupelen a instalaci nové kuchyně, se podařilo zachovat dobový charakter interiéru. Výrazným prvkem jsou původní dřevěné trámy, stále funkční krby a klenuté stropy, jejichž historie sahá až do 12. století. Podařilo se repasovat některá původní okna i dveře. Místní řemeslníci při opravách dodržovali dobové technologie a postupy, což je na autentické atmosféře interiéru skutečně znát. Najdeme zde dvě ložnice s úžasnými výhledy do okolní zvlněné krajiny Provence s mořem na jihu a horami na severu.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku