Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

KVÍZ: Umíte správně pojmenovat věci v domácnosti, kolem kterých denně chodíte?

Víte, co je to mobiliář? Tak se totiž nazývá jakékoli mobilní vybavení lidského obydlí a podle jeho definice může mít funkci relaxace, užitkovou, či jako prostředek práce. Umíte správně pojmenovat vybavení vaší domácnosti?

Terezie Benoni | 5. 03. 2024

První primitivní nábytek najdeme už v těch nejstarších lidských sídlech v pravěku. Když se lidé naučili hospodařit a začali žít v trvalých osadách, začali vyrábět i první nábytek. Zemědělci mladší doby kamenné žili v kamenných chatrčích. Z kamene dokázali vytvořit skříně, stoly, židle. Už v paleolitu vznikala různá lehátka proplétaná proutím nebo trávou, stoličky, stoly, police. Stejně jako se vyvíjela lidská společnost, vyvíjel se styl nábytku, jeho účel, vzhled i použité materiály. Zatímco v Evropě uléhali tak možná na lehátko pokryté kožešinou, tou dobou v Egyptě už žili v pohodlných plně vybavených domech s dřevěným nábytkem, židlemi i skříňkami. Dřevo ale bylo pouze pro bohaté, chudina žila v hliněných domech s truhlami z rákosu. Ve starověkém Řecku byl pouze základní nábytek i v movitějších domácnostech. Řekové své věci ukládali do dřevěných truhlic, nebo také na dřevěné kolíčky na stěnách. V Římě byli rozhodně pohodlnější. U movitějších byl nábytek velmi pohodlný, byl čalouněný, jemně vyřezávaný. Chudé domácnosti vypadaly zdaleka jinak.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Zjistěte, zda víte, k čemu sloužily předměty na starých chalupách a jestli patříte mezi chalupářské mistry

Vstupte do světa starých chalup a zjistěte, jestli vaše chalupářské srdce stále pulzuje a zda víte, k čemu sloužily došky, putyry nebo kukačky. Máte některé z nich stále doma?
marianne.cz

Na pohodlný nábytek si chudší lidé museli počkat dlouhá staletí

Středověk byl drsným obdobím plným válek, kde se víc dbalo na opevnění, než na pohodlné bydlení. Páni na hradech mívali postele s těžkými závěsy, ostatního nábytku bylo v interiéru velmi málo.  I v bohaté domácnosti byly židle velmi vzácné. Často jen pán seděl na židli (křesle). Většina lidí seděla na stoličkách a lavicích. Bohatí lidé měli také stoly a velké dřevěné bedny. V 16. století se stal život pro bohaté pohodlnější. Židle častější než ve středověku, ale byly ještě drahé. V bohatých domech používali obložení dubovým dřevem, tapety, tapiserie nebo malované látky. Pro chudé v 16.století nenastalo žádné zlepšení, nábytek byl jednoduchý a levný. Matrace používali vycpané slámou. V pozdním období 17. století se nábytek stal pro bohaté mnohem pohodlnější a mnohem více jemně zdobený. V tomto období byly zavedeny nové typy nábytku jako jsou komody, hodiny nebo knihovny. Židle se také stala mnohem pohodlnější. Čalouněná židle se stala samozřejmostí v domovech bohatých lidí. V 1680 se objevilo první skutečné křeslo. Nicméně všechna vylepšení v nábytku se nevztahuje na chudé. Jejich nábytek i nadále zůstává prostý a levný. V 18. století se dále zdokonaluje nábytek bohatých, přibývá výrobců, vydávají se katalogy nábytku. V 19. století už zámožní obyvatelé žili ve velmi komfortních domech. Začal se vyrábět levný nábytek. S průmyslovou revolucí přichází také revoluce v životním stylu a domácnosti začínají být plně vybavené, tak jako je známe dnes. Mění se pouze styl nábytku a technologická úroveň zařízení.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Zjistěte, zda dokážete pojmenovat správně barvy a jejich odstíny

Lidské oko dokáže vnímat miliony barev. Ale ne všichni rozpoznáváme barvy stejně. Podle vědců jde spíš o to, jakou terminologii jsme se naučili pro daný odstín v dětství používat. Co si představíte pod pojmem okrová, smaragdová, nebo petrolejová?
marianne.cz

Zdroj: www.nabytek-dnes.cz, wikipedia.org

Zdroj článku

Související články

Dům
Odhalení interiéru snů: Dům ze 17. století spojuje historické dědictví s moderním designem

Odhalení interiéru snů: Dům ze 17. století spojuje historické dědictví s moderním designem

Byt
Původně tmavý a zbytečně členitý byt prošel zásadní proměnou: Odstranili dělící stěny, zrušili úzký obývací pokoj a jednu z ložnic

Původně tmavý a zbytečně členitý byt prošel zásadní proměnou: Odstranili dělící stěny, zrušili úzký obývací pokoj a jednu z ložnic

Byt
V bývalé pražské tiskárně vznikl byt, který působí jako dřevěná chatka

V bývalé pražské tiskárně vznikl byt, který působí jako dřevěná chatka

Byt
Ačkoli je byt v přízemí, jedná se o světlý a příjemný prostor

Ačkoli je byt v přízemí, jedná se o světlý a příjemný prostor