Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Minimalistický byt s Žižkovskou věží v obýváku

Info ikona
Minimalistický byt s Žižkovskou věží v obýváku

Množství prosklených ploch ale i poloha bytu, nacházejícího se v jedenáctém patře jednoho z krajních domů, výrazně ovlivnila i návrh interiéru. Minimalistické pojetí i zvolené materiály totiž podtrhují výjimečné výhledy do zeleně Parukářky, přes Žižkovskou věž až po Pražský Hrad.

Terezie Benoni | 2. 11. 2021

„Původně tu měl stát fotbalový stadion, dnes lokalitu vedle populární Parukářky definuje rezidenční komplex výrazných věžových domů, upořádaných dle návrhu atelieru A69 do půdorysu podkovy, a to přesně v místech plánovaných tribun. Množství prosklených ploch ale i poloha bytu, nacházejícího se v jedenáctém patře jednoho z krajních domů, výrazně ovlivnila i návrh interiéru. Minimalistické pojetí i zvolené materiály totiž podtrhují i výjimečné výhledy do zeleně Parukářky, přes Žižkovskou věž až po Pražský Hrad. Například pohled na historické panorama si díky drobným stavebním zásahům klient může teď vychutnat rovnou z vany,“ popisuje autorka projektu architektka Barbora Léblová. Téměř dvě stě metrů čtverečních rozlehlý byt zabírá polovinu jedno patra a de facto obíhá šachtu výtahu. Páteří bytu je chodba vedoucí do všech místností. „Z lichoběžníkového tvaru většiny místností, který se zpočátku zdál komplikací pro řešení vybavení, stejně jako z nosných pilířů vstupujících do prostoru místností, jsme se snažili vytěžit pozitivní specifika. Ať už v podobě praktických úložných prostorů nebo zajímavých interiérových prvků. Stavebních úprav se úspěšně zhostila společnost 4interior&tiles, která byla zároveň hlavním dodavatelem celého interiéru,“ pochvaluje si Barbora Léblová.

Galerie: Byt s výhledem na Parukářku i Pražský Hrad
Mohlo by se vám líbit

Dominantním materiálem je dřevo

Velkorysý obývací prostor a jídelní stůl pro deset osob. „Tak zněl jeden z hlavních požadavků našeho klienta na počátku zakázky na vytvoření interiéru. Proto jsme přistoupili k posunutí příčky dělící obývací pokoj od chodby ve prospěch hlavní obytné části. Tento stavební zásah přinesl i nutnost dílčích změn v umístění dveří do pokojů sousedících s chodbou,“ vysvětluje hlavní záměr autorka projektu, která se rozhodla zvolit jako dominantní materiál světlý dub. Objevuje se jednak na zemi v obytných místnostech a na chodbě, jako třívrstvá dřevěná podlaha s kartáčovaným povrchem, tak i v dýze italské provenience na obkladech zdí a většině nábytku včetně kuchyně. Jádro chodby je řešeno právě tímto obkladem, který plynule navazuje na vestavné skříně stejného materiálu. Stejný obklad se objevuje i v obývacím prostoru a za jídelním stolem, kde navazuje na kuchyň. Ta zůstala na stejném místě jako v původním dispozičním řešení, přibyl jen ostrůvek s barovým pultem. Kuchyňská pracovní deska a barový pult jsou ze slinuté keramiky, stejně jako obklad nosného pilíře v obývací části. Ten je jakýmsi předělem mezi televizí a elektrickým krbem. Stejný princip – kombinace dřevěných obkladů a kontrastních černých prvků – lze najít i v ložnici. Výklenek, který se zde nachází, jsme, a to doslova, využili do posledního centimetru. Prostor jsme navrhli jako toaletní kout. Dětské pokoje naopak definuje především bílá barva. Atypický nábytek jsme nechali vyrobit z profilu tloušťky 28 milimetrů, která propůjčuje nábytku solidnější charakter. Pokoj menších dětí je vybaven palandou, velkým pracovním stolem a knihovnou. Ten druhý, určený pro větší děti, slouží zároveň i jako pokoj pro hosty. Lůžka v něm proto mohou fungovat odděleně, nebo jako manželská postel.“ Významnou roli v obou pokojích pro děti hrají autorské kresby a na míru zhotovené tapety. Výzdoba pochází z dílny grafického studia Punx23, které se nechalo při tvorbě inspirovat zájmy a zálibami dětí. V dispozicích dětských pokojů a ložnice plní funkci šatních skříní samostatné komory, které jsou vzhledem ke složitým trojúhelníkovým a lichoběžníkovým půdorysům vybaveny šatními systémy, které umožňují jistou variabilitu a úpravu řešení podle potřeb rostoucích dětí.

Mohlo by se vám líbit