Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Známe barvu příštího roku, která ne každého potěší

Jemná, hřejivá a útulná, jemně smyslná a procítěná, taková má být barva roku 2024. Kritici dodávají, že je meruňkový odstín plně demokratický — nesluší prý nikomu. Co udělá s našimi domácnostmi?

Terezie Benoni | 18. 03. 2024

Barva roku je tady a je chlupatá jako broskev. Dle Pantone Color Institute je jí odstín nazvaný „Peach Fuzz". Je to již existující termín pro odstín tlumené broskvové barvy, která má v sobě něco z oranžové i růžové. Má být „jemná, hřejivá a útulná, jemně smyslná a procítěná“. Druhá barva, kterou tentokrát příštímu roku přidělila značka Dulux, je o něco přijatelnější i pro širší veřejnost. Je to odstín nazvaný Sametový šeřík. Oba tyto odstíny mají za úkol přinést pocit zklidnění a proměnit domov v oázu bezpečí v rozbouřeném světě.

Peach Fuzz: Něco mezi růžovou a oranžovou

Na barevné škále se odstín nazvaný Peach Fuzz pohybuje mezi růžovou a oranžovou. V interiéru se podle odborníků hodí do obývacích pokojů, ložnic i dětských pokojů, kde vytváří útulnou a klidnou atmosféru. „Při hledání odstínu, který by odrážel naši vrozenou touhu po blízkosti a propojení, jsme zvolili barvu, jež vyzařuje teplo a moderní eleganci. Odstín, který souzní se soucitem, nabízí náruč bezpečí a přirozeně spojuje mladistvé s nadčasovým,“ uvádí Leatrice Eiseman, výkonná ředitelka Pantone Color Institute. Kombinovat se dá s neutrálními barvami, jako je bílá, šedá, béžová či zemitá hnědá. „Tyto přírodní a neutrální tóny propůjčí domovu harmonii a klid. Barevné kombinace inspirovány přírodou navíc přinesou do interiéru pocit spojení s okolním světem a zároveň klidné útočiště pro odpočinek,“ vysvětluje Iva Šmídová, bytová designérka.

Galerie: Interiéry v odstínu Peach Fuzz
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Zjistěte, zda dokážete pojmenovat správně barvy a jejich odstíny

Lidské oko dokáže vnímat miliony barev. Ale ne všichni rozpoznáváme barvy stejně. Podle vědců jde spíš o to, jakou terminologii jsme se naučili pro daný odstín v dětství používat. Co si představíte pod pojmem okrová, smaragdová, nebo petrolejová?
marianne.cz

Šeřík pro pocit harmonie, ale i kreativitu

Zaké experti ze značky Dulux každoročně volí barvu roku. „Pro rok 2024 byl zvolen odstín „Sametový šeřík“, který má stejně jako broskvová přinášet klid a harmonii. Tato elegantní fialková barva může v interiéru nahradit oblíbené neutrální odstíny béžové a šedé a snadno se kombinuje s další širokou škálou barev. Díky své jemnosti a optimistickému ladění je ideální pro vytvoření sofistikovaného a zároveň útulného interiéru. Hodí se k teplým tónům, jako je žlutá a oranžová, ale pro výraznější a moderní vzhled ho s zkombinujte třeba s cihlovou, tmavě modrou nebo zelenou,“ vysvětluje Iva Šmídová.

Tipy pro moderní interiér:

  •  Nábytek vydrží dlouhé roky, proto jej volte s jednoduchým designem a v neutrálních odstínech, jako je bílá, šedá či béžová, které lze dobře kombinovat s dalšími barvami.
  • Snadno pak vzhled interiéru barevně doladíte podle aktuálních trendů za pomoci doplňků, koberce, výmalby či stínění. Svůj domov můžete jednoduše měnit, aniž by vás to stálo příliš úsilí a peněz.
  • Používejte přírodní materiály.
  • Dekorujte svůj interiér rostlinami a textilem, díky tomu bude útulnější.
  • Experimentujte s texturami: Kombinace různých textur, jako je samet, len a dřevo, dodá interiéru na zajímavosti.
  • Doplňky: Doplňky v barvách Peach Fuzz a Sametový šeřík, jako jsou polštáře, deky a obrazy, pomohou sjednotit vzhled interiéru.
  • Nepřehánějte to s barvami: Ideálně v jedné místnosti nepoužívejte více než 3 různé barvy, aby interiér nepůsobil „přeplácaně“.
  • Nezapomínejte na to, že barvu ovlivňuje i osvětlení a velikost oken, které propouštějí do interiéru denní světlo, případně umístění pokoje na určitou světovou stranu.

 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Umíte v domácnosti správně kombinovat barvy, vzory a materiály?

Správná kombinace materiálů, vzorů a barev dokáže jakýkoli interiér přetvořit na harmonické místo, kde je každému dobře. Umíte to také a víte, co k sobě skutečně ladí a co si spolu rozhodně nerozumí? Zjistěte to v našem kvízu!
marianne.cz

Zdroj informací: www.focus-age.cz, www.loskachlos.cz, Panton

Zdroj článku

Související články

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov