Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Medvídky chtěla vyrábět už v pěti letech

Toužila po nich už od dětství, ale až těžká nemoc syna ji přivedla k výrobě ručně šitých medvídků. Přestože slaví úspěch, v obchodě je nenajdete.

Terezie Benoni | 19. 03. 2020

Kate Grib (39) bydlí v hlavním městě Běloruska Minsku s manželem a dvěma dětmi. Kreslit začala už ve čtyřech letech a do uměleckého kroužku začala chodit o dva roky později. První hračky jsem si začala šít v sedmi letech. Vymýšlela jsem si panenky a šila na ně různé oblečky,“ vzpomíná Kate, která absolvovala střední uměleckou školu a pak pokračovala studiem návrhářství na vysoké škole. „Jsem profesionální designér. Po mnoho let jsem se také věnovala interiérovému designu, brandingu, reklamě a propagaci, psala články o módě a stylu. Bylo toho hodně!“

Své medvídky a všechno, co k nim náleží, vyrábí výhradně sama.

Medvídky a všechno, co k nim náleží, vyrábí výhradně sama.

Medvídci se zrodili v nejtěžším období

Na svou lásku k šitým hračkám Kate na dlouhou dobu zapomněla a znovu se tato skrytá záliba objevila zcela nečekaně.Syn byl vážně nemocný a neměla jsem tehdy příležitost věnovat se návrhářství a jakkoli pracovat mimo domov. Tak jsem se pustila do toho, co bylo po ruce. Začala jsem navrhovat oblečení pro mou sbírku porcelánových panenek. Pak jsem pro jednu ušila medvídka a už to začalo. Zjistila jsem, že je pro mě šití lék na všechna trápení.“  Dnes už je to 6 let, co vznikl první medvídek Bagel. Byl plněný pylinami, měl sametový župan a dodnes je oblíbeným členem rodiny.
 

Medvědí rodina se záhy rozrostla o zajíce. 

Medvědí rodina se záhy rozrostla o originální zajíce. 

Plyš z celého světa
Kouzlo medvídků není jen v dokonalé řemeslné práci ale především v použitých materiálech. „Vytvářím si sbírky látek, které pak různě kombinuji. Hledám unikátní látky v celém postsovětském prostoru a sama si je často maluji. Pracuji se starožitným plyšem, vintage sametem, hedvábím, používám také krajky a hedvábné stuhy, nebo kůži pro dotvoření bot a dalších doplňků. Používám při práci také různé přírodní materiály,“ popisuje Kate, která své medvídky a všechno, co k nim náleží, vyrábí výhradně sama. A to ji také zabere všechen volný čas. 
 Láska na celý život

„Dnes zvládám vytvořit za měsíc 2-3 medvídky. Na začátku jsem si pořídila několik vzorových medvídků od původních evropských výrobců. Jednalo se o sběratelské kousky, které mi pomohly vymyslet, jak na to. Pak už jsem si ale hledala vlatní cestu a vymýšlela, jak by měli ti moji medvídci vypadat, říká Kate, která ačkoli pracuje od rána do večera 7 dní v týdnu, miluje šití medvídků snad stále víc. 
„Inspirace je všude. Hledám ji v rodině, zejména v našich dětech, v přírodě, hudbě, malbě, knihách, u oblíbených ilustrátorů, ve starých obrázcích a fotografiích.“
 

Medvídci jsou ve sbírkách po celém světě.

Dnes najdeme výrobky Kate ve sbírkách po celém světě. 

Jsou po celém světě

„Lidé se mě často ptají, jestli chci rozšířit výrobu. Možná, kdyby měl den víc hodin… Ale asi ani tak ne. Raději bych dělala jiné věci, na které nemám teď tolik času. Nakreslila bych knížku, vyráběla oblečení dětem. Byla jsem pozvaná na několik výstav, ale ani to není nic pro mě. Raději si na pěknou výstavu zajdu a pozoruji krásné věci, než když jsem já v centru pozornosti,“ vysvětluje skromně Kate. „Moji medvědi žijí ve sbírkách po celém světě V Rusku, Německu, Anglii, USA, ve Velké Británii, Belgii, Číně, Japonsku ... Nepracuji na zakázku, prodávám pouze hotová díla, díla, která vycházejí ze srdce. Medvídka nabídnu na svém Instagramu @kate_grib  a většinou si velmi rychle najde svého majitele. Jsem vděčná, že mohu dělat to, co tolik miluji! Jsem díky tomu šťastný člověk!

Přestože slaví se svými výrobky úspěch, nechce jejich výrobu rozšířit. 

Přestože slaví se svými výrobky úspěch, nechce jejich výrobu rozšířit. Musela by totiž některé kroky výroby delegovat na nějakého pomocníka a to nechce. 

Vychází z tradičních Teddy Bear.

Vychází sice z tradičních Teddy Bears, ale dává svým výrobkům zcela originální vzhled. 

Foto: Kate Grib

Související články

Lidé a místa
Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Lidé a místa
Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek