Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Aktuální interiérové trendy ve velikosti mini

Jackie Anderson svůj první domeček vyrobila pro dceru a od té doby se už pouze zdokonaluje. 

Jackie Anderson svůj první domeček vyrobila pro dceru a od té doby se už pouze zdokonaluje. Na fotkách už téměř nepoznáte, zda se díváte na miniaturu nebo reálnou domácnost. Jak je výroba dokonalého domku pro panenky náročná?

Terezie Benoni | 11. 06. 2020

Narodila se a vyrůstala v Texasu, odkud zamířila na University of Texas v Austinu. Ačkoli to neplánovala, vrátila se zpátky do rodného městečka Katy, kde žije nedaleko rodičů. Právě rodinný život ji inspiroval k tomu, že se z neplánovaného koníčku stala vášeň. 

Kdy jste vyrobila první domeček pro panenky?

Před pár lety jsem chtěla své dcerce Lucy pořídit domeček pro panenky. Neměla jsem čas cokoli vyrábět a zároveň nechtěla investovat příliš peněz. Našla jsem roztomilý domeček od značky Melissa & Doug za rozumnou cenu, ale vadily mi růžové a fialové barvy a ani základní nábytek mě příliš nezaujal. Dcera by s tím asi byla v pohodě, ale já jsem věděla, že domeček bude první věcí, kterou uvidíte, když vejdete do našeho domu. Takže jsem si přála něco vkusnějšího. Hledala jsem inspiraci na Pinterestu a vpadla tak do králičí nory jako Alenka v říši divů a už mi nebylo pomoci. Strávila jsem nespočet hodin zahloubaná do domků pro panenky a pak se pustila do vyrábění. Celé noci, když děti spaly, jsem vyráběla  a už tehdy mi bylo jasné, že to nebude zdaleka poslední domeček. 

Máte ho pořád doma?

Ano, nechali jsme si ho a jsem šťastná pokaždé, když ho vidím. Strašně moc jsem se na tomto prvním projektu naučila a ačkoli není zdaleka dokonalý, připomíná mi moje začátky. 

Jackie Anderson svůj první domeček vyrobila pro dceru a od té doby se už pouze zdokonaluje. 

Miniatury jsou k nerozeznání od skutečných interiérů. 

Od vlastního nábytku k miniaturám

Vždycky vás bavilo vyrábění?

Před pár lety jsem začala vyrábět věci do našeho domu, protože se mi nedařilo najít to, co by přesně splňovalo mé představy, nebo bylo cenově dostupné. Pořídila jsem potřebné nástroje a naučila se, jak správně pracovat se dřevem. Podařilo se mi třeba vyrobit jídelní stůl a tyto znalosti jsem přenesla do výroby miniatur. Všechno je to o matematice a měření, což mi vůbec nevadí. 

Živíte se dnes miniaturami, nebo je to stále koníček?

Je to příjemný vedlejší příjem. Manžel má skvělou práci, což mi umožňuje být s našimi dětmi doma. Když jsou ve škole, nebo u mých rodičů, sedám k vyrábění. Je skvělé, že má můj koníček takovou odezvu. Doufám, že až budou všechny děti ve škole, budu se moct miniaturám věnovat naplno

Jaké materiály používáte?

Mám celou jednu místnost naplněnou všemi možnými materiály. Stejně jako u skutečné stavby, je potřeba spousta různorodých věcí. Základem je dřevo, které používám jak na domečky, tak na nábytek. Mám spousty látek na ložní, polštáře a čalounění, různé korálky na lampy či parfémy. Hodně věcí recykluji. Než něco vyhodím, přemýšlím, jestli bych tu věc nevyužila při vyrábění. 

Galerie: Miniaturní domečky, které nadchnou malé i velké

Slouží hlavně ke hraní


Jak je celé vyrábění náročné?

Záleží, do čeho se zrovna pouštím. V prvních domečcích jsem vyráběla dřevěnou podlahu z tyček od nanuků a to byla absolutní noční můra. Pak jsem se dozvěděla o dřevěné dýze, co se dá snadno řezat a připevnit horkou žehličkou. Neustále hledám praktičtější a rychlejší řešení. Nejpracnější jsou zřejmě kuchyňské linky. Jedna zabere několik hodin. Zapotila jsem se také u vyrábění korálkového lustru. Chvilku mi trvalo, než jsem přišla na to, jak vyrábět cihlový obklad, aby byl povrch autentický. Nakonec jsem toho docílila nařezáním malých obdélníků korku, které dávají cihlám velmi realistickou texturu.

Jsou domečky určeny ke skutečné hře nebo spíš jako dekorace?

S tím trochu bojuji. Chci, aby moje domečky byly maximálně realistické, zároveň je jsou určené pro skutečnou dětskou hru. Většina miniaturistů spadá buď do jedné nebo do druhé kategorie. Buď jsou věci křehké a autentické, ale nelze si s nimi hrát, nebo jsou předměty robustnější, ale nevypadají tak autenticky. Snažím se najít rovnováhu. Některé z mých výrobků jsou jemnější a malé děti by si s nimi hrát neměly. Cílem ale je, aby si děti s domečky skutečně hrály a užívaly si je. Mají v nich vyvolat imaginaci a povzbudit kreativitu.

Kde se inspirujete?

Téměř všude. Hodně používám Pinterest a Instagram. Baví mě dělat věci, které mám ve svém vlastním domě. 

Lze vaše výrobky objednat?

Ano, prodávám své výrobky prostřednictvím svého webu www.miniadventuresco.com. Nabízím mini nábytek a výzdobu pro ty, kteří vyrábějí nebo opravují vlastní domky pro panenky, cestovní domečky pro  a plně zařízené domky.

Foto: miniadventuresco.com, instagram.com/mini.adventures.co