Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Našli nejošklivější budovu v té nejkrásnější lokalitě

Info ikona
Romantický dům v Sussexu

Dům, který měl těsně před zbouráním, se rozhodli zachránit. Přestavěli ho v romantické sídlo v rustikálním stylu, kterému dominuje bílá barva a přírodní materiály.

Terezie Benoni | 21. 06. 2022

„Manžel mi před pár lety poslal krátkou zprávu, že našel nejošklivější dům na tom nejhezčím místě. Věděla jsem, že dokážu jakýkoli dům přestavět v náš domov, a tak jsem se této výzvy nezalekla,“ vzpomíná Tracey Gill. Dům, který se rozhodli od základů přestavět, stojí v malé vesnici ve východním Sussexu v Anglii. Těžko uvěřit, že dům, který byl postavený už roce 1730, byl za dlouhé roky přestavěný ve skutečnou barabiznu. Na střeše byly betonové střešní tašky, dům měl nevzhledný kamenný obklad. „V interiéru bylo levné kování, desítky let staré koberce, růžový obklad v koupelně. Byla to opravdová hrůza,“ směje se Tracey, kterou nadchla především zahrada o rozloze 2 akry, ohraničená živým plotem a plná vzrostlých stromů. Z domu byl úžasný výhled, a tak se manželé s odvahou pustili do přestavby domu. „Předpokládali jsme, že stavba potrvá 6 až 9 měsíců, ale ve skutečnosti se protáhla na celých 14 měsíců. Děti už tou dobou žily samy, tak jen můj muž musel vydržet život na staveništi. O vzhledu domu jsem měla od začátku jasnou představu. Nakonec jsem si přizvala architekta, aby mi pomohl s technickými věcmi. Byl sice neuvěřitelně pomalý, ale zároveň také levný, tak jsem se rozhodla jít jeho tempem. Rozhodla jsem se všechny materiály pečlivě vybrat. Šla jsem na kurz lakování, pořídila nářadí a pustila se opravy jednotlivých pokojů. Natřela jsem okna, strávila jsem hodiny na lešení. Poté, co jsem musela vyhodit tři obkladače, pustila jsem se do obkládání sama,“ směje se Tracey.

Recyklace na prvním místě

„Snažím se věci znovu použít, když to jenom trochu jde. Takže neustále něco opravuji a předělávám. Doma máme 19 litinových radiátorů, které jsem pořídila přes eBay. Byly v hrozném stavu, ale najala jsem firmu, která mi je opravila. Točité schodiště jsem také pořídila po internetu. Veškeré kované věci jsem povětšinou nechala opravit, nebo znovu vyrobit místním kovářem.“ Při stavbě verandy použila Tracey nejlevnější cihly, na které nanesla povrchovou úpravu ve stylu German Smear, kdy jsou na cihlách zbytky starého bílého nátěru. „Všechny pohovky a křesla pocházejí buď z mých předchozích nemovitostí, nebo z aukcí. Ty pak dostal čalouník za úkol nově potáhnout. Také vchodové dveře jsem pořídila v zuboženém stavu na internetu. Přitom je stačilo pouze zbrousit a dnes jsou dokonalé.“ Podobně také nábytek pochází většinou z bazarů a aukcí. Tracey se s odvahou pustila do oprav. Díky tomu, že vše pořídila velmi levně, nebojí se nábytek měnit, nebo ho jednoduše přetře.

Zdroj informací: Tracey Gill (instagram.com/ruralrefurb)