Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

KVÍZ: Kde bydlí ty nejoblíbenější postavy z českých večerníčků?

Info ikona
KVÍZ: Kde bydlí ty nejoblíbenější postavy z českých večerníčků?

Už od 50. let dělá ikonický pořad v České televizi radost dětem a často i jejich rodičům. Jak se v nich vyznáte a víte, kde bydlí hlavní hrdinové večerníčků?

Terezie Benoni | 25. 01. 2024

Český večerníček je ikonický televizní pořad pro děti, který v České republice ovládl obrazovky již od svého zrodu. Předchůdce Večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko, který začal své vysílání v roce 1963, v nedělním podvečerním čase. Od 2. ledna 1965 byl večerníček ucelenou formou s pravidelným nedělním vysíláním. Animovaná znělka Večerníčku je nejstarší televizní znělka v České republice a autorem kreslené postavy „kluka – večerníčka“  výtvarník Radek Pilař. Vysílání tohoto unikátního formátu začalo v roce 1965, první odvysílanou pohádkou byl Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži a od té doby si získal srdce několika generací malých diváků. První barevné vysílání začalo v roce 1973, od téhož roku je pořad vysílán každý den.

Mohlo by se vám líbit

Klasika, která nikdy neomrzí

Vrcholné období večerníčku spojujeme s nezapomenutelným tvůrcem Václavem Čtvrtkem (1911-1976). Spisovatel pro děti a mládež je považován za pokračovatele klasiků českých pohádek. Největší ohlasy získaly jeho pohádkové knihy a příběhy, které byly adaptovány pro televizi  právě ve formátu krátkých podvečerních pořadů. Ve spolupráci s Československou televizí vznikly animované seriály, např. Pohádky z mechu a kapradí, O loupežníku Rumcajsovi, O loupežnickém synku Cipískovi, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Říkání o víle Amálce. Od 1. ledna 2012 se vysílání pořadů přestěhovalo z prvního programu na ČT 2 a od vzniku ČT :D 31. srpna 2013 je vysílán současně i tam. Po osmi letech paralelního vysílání je Večerníček od 1. července 2021 vysílán pouze na ČT :D.

Mohlo by se vám líbit

Zdroj: cs.wikipedia.org, www.čsfd.cz, Česká televize, AI

Zdroj článku