Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

KVÍZ: Tento víkend patří ptákům našich zahrad, dokážete je poznat podle jejich zpěvu?

Info ikona
Ptačí hodinka je celosvětový projekt, do kterého jsou zapojeny stovky tisíc lidí a odehraje se právě tento víkend. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností a pomoci tak přírodě.

Ptačí hodinka je celosvětový projekt, do kterého jsou zapojeny stovky tisíc lidí a odehraje se právě tento víkend. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností a pomoci tak přírodě.

Terezie Benoni | 6. 01. 2024

Od ledna 2019 probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické (ČSO) každoroční sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí a letos připadá na víkend 5.–7. ledna, kdy sčítáme ptáky po dobu jedné hodiny podle našeho výběru. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností.  Podobně sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku a v dalších zemích. S kolegy z Bavorka, Rakouska a Švýcarska při sčítání úzce spolupracujeme, díky čemuž je možné porovnávat výsledky i přeshraničně. Cílem sčítání je dlouhodobě sledovat zimování ptáků v Česku a zjistit, co jejich výskyt a chování ovlivňuje.

Zapojit se a sčítat je víc než snadné

Vybereme si vhodné místo k pozorování – nejlépe krmítko s pestrou nabídkou potravy a po dobu jedné hodiny kdykoli během dne, zapisujeme jednotlivé druhy. U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. Počítáme všechny ptáky – nejen na krmítku, ale i ptáky v okolí nebo přeletující. Po dobu sčítání zůstáváme na jednom místě – nesčítáme na procházce. Česká společnost ornitologická upozorňuje, že sčítání není soutěž, ale vědecký výzkum a stojí za to poslat jakékoli výsledky, i kdybychom během své hodinky spatřili jen málo ptáků, nebo dokonce žádné. Jenom díky tomu se totiž vědci dozví, kde ptáci chybí. Veškeré potřebné podrobnější informace najdete zde.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku