Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak se zbavit skvrn na umyvadle a vaně pomocí věcí, které najdete doma a bez chemie

Toužíte-li po dokonalé koupelně, kde sanitární vybavení doslova září, rozhodně si nenechte ujít tyto zaručené tipy, jak se zbavit nežádoucího zbarvení, které umyvadlu či vaně způsobuje rez, nebo špatný způsob vyčištění.

Terezie Benoni | 5. 01. 2024

Rezavé skvrny se běžně vyskytují na smaltovaném, litinovém či porcelánovém dřezu. Najdete je i ve vaně či v toaletě. Rez může vzniknout poměrně jednoduše. Způsobí ji tvrdá voda, která je bohatá na železo a na povrchu zaschne. Může se stát, že v umyvadle či vaně necháte položený mokrý kovový předmět a rez se zanedlouho objeví. Naštěstí se jí můžete zbavit poměrně snadno. 

Jedlá soda funguje zaručeně

Pokud máte doma schovanou jedlou sodu, můžete se radovat. Má spousty různých využití. Pohlcuje pachy, hodí se i k úklidu a pomůže vám s vyčištěním rzi. Nasypte ji na rezavé skvrny, které následně vyčistěte starým zubním kartáčkem. Předtím ho však namočte do vody. Pokud vám to hned nepůjde, zkuste na rezavé skvrny nasypat jedlou sodu znovu a polijte ji malým množstvím vody. Nechte ji působit alespoň dvě hodiny a následné čištění s kartáčkem by vám mělo jít snadněji.

Vinný ocet účinky čištění zlepší

Pokud vám čištění pouze s jedlou sodou nepůjde, zkuste jiný způsob. Připravte si k jedlé sodě i vinný ocet. Tyto ingredience můžete použít na porcelán i nerezovou ocel. Kromě nich si připravte i alobal. Nejprve vinný ocet a jedlou sodu naneste na rezavé skvrny a nechte několik minut působit. Následně zmačkejte kuličku z alobalu a rez s ní vydrhněte.

Info ikona
Pokud máte doma schovanou jedlou sodu, můžete se radovat. Má spousty různých využití.

Pokud máte doma schovanou jedlou sodu, můžete se radovat. Má spousty různých využití.

Víte, co dokáže obyčejná brambora?

Když vám doma schází jedlá soda, použijte brambory s mýdlem. Tuhé mýdlo, nechte rozpustit ve vodě. Nachystejte si velký brambor a rozkrojte ho napůl. Ponořte ho do tekutého mýdla a vydrhněte s ním rezavé skvrny. Skvrnám ale můžete předcházet. Stačí si dávat pozor, jaké předměty pokládáte do vany či umyvadla, ty kovové na umyvadlo a vanu nepokládejte. Raději tyto předměty ukládejte pouze do skříněk. Každý den oplachujte vanu s umyvadlem vodou, abyste odstranili veškeré zbytky železa.

Citron nejen k jídlu

Na běžné usazeniny a špínu je úplně ideální soda v kombinaci s octem či citronem. Umyvadlo stačí posypat sodou, zakapat citronem nebo octem a nechat chvíli působit. Jemnou utěrkou nebo houbičkou pak vzniklou pastou přečistěte nejvíc zasažená místa a spláchněte. Běžné čištění můžete vylepšit i kapkou esenciálního oleje, který koupelnu provoní. Pasta vzniklá z jedlé sody a octa je skvělá pro usazený vodní kámen. Žluté skvrny a mastnotu zlikviduje s vlažná voda s přidaným octem a sodou v poměrně hutném poměru. Směs nechte půl hodiny působit, ocet i soda si poradí s usazeninami a dokonale je rozpustí. S octem můžete bez obav zasáhnout i na akrylátových vanách.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte oblíbený český film podle chalupy či domu? Zjistěte, zda patříte mezi experty na české filmy

Česká republika se může pyšnit nejen bohatou historií a architekturou, ale také skvělou filmovou tvorbou, která se nám nesmazatelně vryla do paměti a doslova zlidověla. Mnoho slavných filmů bylo natočeno na zajímavých místech po celé zemi, a tato místa nyní nabízejí zážitky pro filmové nadšence a turisty. Poznáte alespoň některá z nich?
marianne.cz

Zdroj informací: www.ceskestavby.cz, instory.cz, www.primakoupelny.cz, www.uklidmi.cz

Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete