Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Návod na bezúdržbovou domácnost – od koupelny přes prádlo až po prach

Upřímně řečeno: jediná skutečně bezúdržbová domácnost je ta, ke které si můžete najmout uklízečku. Ale ať už se doma podíváte kterýmkoliv směrem, všude jsou příležitosti, jak si ušetřit práci. Ať už jde o výběr těch správných materiálů – dokonale hladkých, nábytku – závěsného nebo na vysokých nohách nebo úpravu vašich zvyků – kdo hromadí, nebude mít nikdy uklizeno a kdo neumí věšet, musí žehlit!

Anna Černotová | 23. 06. 2023

Sanita a dlaždičky

Největší kus práce za vás udělá výběr správných materiálů. Některé vany, umyvadla a toaletní mísy se vyrábějí se speciální glazurou nebo povrchovou úpravou, která vytváří dokonale hladký povrch, po němž voda steče a neulpívají na něm nečistoty. Umyvadlo nebo záchod se pak čistí mnohem snadněji a méně často. Takovouto sanitární keramiku hledejte například pod obchodními názvy Perla (vyrábí Jika), LCC (vyrábí Laufen), MaxiClean (vyrábí Roca), Reflex (vyrábí Kolo) nebo KeraTect (vyrábí Keramag). A když už jsme u údržby záchoda, už jste slyšeli o systému splachování Rimless? Klozet je navržen tak, že nemá žádný záhyb pod okrajem mísy. Ano, všechno to nehezké se tady prostě nemá kde usazovat! 

Info ikona
Tenhle klozet je z hlediska údržby ideální: nejenom, že má povrchovou úpravu, která zabraňuje ulpívání nečistot a vydrží tak déle čistá, ale navíc nemá klasický záhyb okolo horního okraje mísy, takže se špína nemá kde hromadit. A je závěsný, takže i pod ním se dá snadno vytřít! Klozet Compact, foto: Laufen

Tenhle klozet je z hlediska údržby ideální: nejenom, že má povrchovou úpravu, která zabraňuje ulpívání nečistot a vydrží tak déle čistá, ale navíc nemá klasický záhyb okolo horního okraje mísy, takže se špína nemá kde hromadit. A je závěsný, takže i pod ním se dá snadno vytřít!

Hladký a omyvatelný povrch

Dlaždičky jsou z hlediska údržby nejlepší ty s co nejhladším povrchem, co největšího formátu a s co nejmenší spárou, ideálně je to rektifikovaná dlažba (v mnoha dekorech ji vyrábí například Rako), která má hranu v pravém úhlu a umožňuje pokládku jen s nepatrnou spárou. Na údržbu je naopak nejvíce náročná mozaika a obecně obklady a dlažby malých formátů. Kromě dlaždiček máte i další možnosti, například betonovou stěrku (ošetřenou lakem), která vytvoří jednolitou hladkou plochu, v méně exponovaných místech pak není třeba obklad nebo speciální povrch řešit, stačí stěnu natřít omyvatelným nátěrem v libovolné barvě (vyrábí například Dulux). Toto řešení můžeme doporučit z vlastní zkušenosti.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Je vaše prádlo v bezpečí? Špatné postupy při praní ruinují vaši peněženku a kradou drahocenný čas

Praní prádla je umění, které jsme všichni převzali od našich matek, ale existuje několik šokujících chyb, o kterých nám možná nikdo neřekl.  Zjistěte, zda se jich náhodou také nedopoušíte a ujistěte se, že je vaše prádlo v bezpečí.
marianne.cz

Malé i velké spotřebiče

Novou troubu už kupte jedině samočisticí, a to samé platí o chladničce – ta by se zase měla sama odmrazovat, a to jak v chladicí, tak v mrazicí části. Mytí oken, zrcadel a dalších skleněných ploch vám výrazně usnadní bateriový parní čistič s odsáváním. Koupíte ho už přibližně za cenu od 1500 korun a můžete ho vzít na všechny hladké a rovné povrchy, takže i na výše zmíněné dlaždičky. S takovým pomocníkem se z úklidu stane jen rychlá rutina. Na terase, dvorku a všude venku zase podobným způsobem oceníte vysokotlaký čistič – po pár měsících už nepochopíte, jak jste bez něj dříve mohli existovat. S podlahou vám může pomoci robotický vysavač, ale jen tehdy, pokud máte byt s podlahami v jedné rovině, bez prahů, přechodů a schůdků, a navíc zařízený už s ohledem na vysavač – tudíž s nábytkem s vysokýma nohama a celkově nemáte interiér přeplněný věcmi. V opačném případě vám dá příprava na vysávání víc práce, než vzít do ruky klasický vysavač a vyluxovat.

Info ikona
Kupujete nerezovou lednici? Vyberte tu s úpravou proti otiskům prstů, bude vypadat dobře i po nájezdu dětí! Foto: Whirlpool

Kupujete nerezovou lednici? Vyberte tu s úpravou proti otiskům prstů, bude vypadat dobře i po nájezdu dětí!

Prádlo a to kolem

Hlavně ve velkých rodinách je boj s neustále se zvětšující hromadou prádla frustrující věc. Je s podivem, že v době, kdy lidé běžně létají do vesmíru, nikdo nedokázal vynalézt kompaktní přístroj, do nějž na jednom konci vložíte špinavé prádlo a na druhé straně vám to samé vyjede čisté, suché a poskládané do komínků. Nejvíc se tomu zatím blíží sušička, která vám ušetří věšení a často i žehlení. Pokud ani sušičku nemáte, pamatujte na pravidlo, že kdo dobře věší, nemusí žehlit! S košilemi to nepůjde, ale většinu triček, blůzek a kalhot, zejména těch s příměsí umělých materiálů, opravdu stačí jen na šňůře dobře vypnout, případně pověsit rovnou na ramínko a pak je místo žehlení jen rukama uhladit.

Info ikona
www.vemzu.cz

Pokud nemáte sušičku, držte se hesla Kdo správně věší, nežehlí! Svršky věste rovnou na ramínka, většinu z nich stačí pak jen uhladit rukou.

Jak na prach?

Základem pořádku je mít co nejméně věcí, a to jak uvnitř skříní, kde je potom dost místa a věci se nepovalují jedna přes druhou, tak hlavně na površích, které pak stačí jen rychle setřít a nemusíte brát do ruky dvacet drobných dekorací a otírat je jednu po druhé. Pak si nemusíte ani natáčet kbelík se saponátem a máčet si ruce v černé vodě, stačí vše setřít navlhčenou švédskou utěrkou, kterou rovnou vyperete pod proudem teplé vody a máte hotovo. Dobrým trikem, jak výrazně snížit prašnost v bytě, je instalace velmi jemné protipylové sítě do oken. Tak si ulevíte nejenom od alergické rýmy, ale i od věčného utírání prachu a také od much, vos a komárů. Větrat si přitom můžete, jak chcete! 

Info ikona
drevko.cz

Ani dvacet takovýchto nápisů z vašeho domova šťastné místo neudělá. Lépe se tu naopak budete cítit, když se zbavíte přebytečných lapačů prachu a ušetříte si práci s uklízením.

Ukládání – rychle, jednoduše

Jak už jsme zmínili, základem pořádku je omezit množství věcí, které potřebujete, na minimum. Proberte svůj majetek, rozlučte se s tím, co nepoužíváte a tomu, co zbylo, vymezte jasné místo. Využijte vnitřní policové systémy a organizéry zásuvek a věci ukládejte ideálně do skříní s dvířky, kde se na ně nebude prášit. Pokud chcete dekorovat, raději si za stejné peníze kupte jednu nebo dvě kvalitní autorské grafiky, než hromadu svíček, ozdůbek a nápisů Home, Dream a Love. Těmi ze svého bytu láskyplný domov, kde se plní sny, stejně neuděláte. Minimalistický přístup, který upřednostňuje kvalitu před kvantitou, je i životní filozofií, která staví na tom, že když se zbavíte nepotřebného a přestanete lpět na věcech, neskutečně se vám uleví. Dává to smysl, tak to zkuste!

Mohlo by se vám líbit

Plíseň může být víc než nebezpečná

Plíseň je častou návštěvou v našich domácnostech. Objevit se může na ovoci a zelenině, na chlebu i marmeládě. Víte, kdy můžete dané potraviny ještě jíst a kdy musí do koše?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete