Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Vybrat správné látky do interiéru může být oříšek

Trh doslova praská ve švech a zorientovat se v nabídce textílií, v jejich materiálech, vzorech a kvalitě, není jen tak. Zeptali jsme se proto odbornice, která nám představí především tradiční britské látky.

Terezie Benoni | 24. 03. 2020

Podle jakého klíče vybírat vhodný textil do interiéru?

Já mám ráda přírodní materiály, které u nás stále nejsou moc v módě, protože většina lidí upřednostňuje hlavně funkčnost (nemačkavost, snadné praní, snadná údržba). Na tyto věci se já vůbec nedívám. Pro mě je důležité, aby látka zapadla do interiéru, do kterého je určena, jak vzorem, barvou tak i materiálem. Určité materiály se hodí jenom do daných stylových prostor, jako třeba len. Len je mačkavý materiál, který se vytahuje, takže je hůře udržovatelný a tedy ne moc lákavý a u nás ne moc oblíbený. To samé bych mohla říci o hedvábí. Nedá se prát, ale zase nejlépe umocní barvy, má přirozený lesk a jeho strukturu nelze ničím jiným nahradit. Vlna je zase přirozeně nehořlavá a trvanlivá a odpuzuje špínu. Vždyť staré perské koberce vydržely po generace a byly stále v dobrém stavu.


Které nejnovější trendy pozorujete v barvách, vzorech a materiálech?

V uplynulém roce byla nejvíc trendy lahvově zelená a starorůžová. Co se týká vzorů, objevovaly se velké a geometrické vzory, trochu návrat do 70. a 80. let minulého století. Je zajímavé sledovat, jak se designové týmy značek, které zastupuji, při tvorbě kolekcí inspirují vším, co vidí kolem sebe (přírodou, architekturou, módou, strukturou jednotlivých materiálů, faunou atd.). Každá kolekce vždy z něčeho vychází. Třeba nová kolekce Zinc vznikla, když hlavní designér Justin Marr viděl film, který se celý odehrával na ostrově Pantelleria (nachází se ve Středozemním moři). Fauna a flóra ostrova ho natolik uchvátila, že z toho vznikla celá kolekce.

Z kolekce značky Zinc, kterou navrhl hlavní designér Justin Marr, ucítíte vůni Středomoří. 

Z kolekce značky Zinc, kterou navrhl hlavní designér Justin Marr, ucítíte vůni Středomoří. 

Na které látky nedáte dopustit?

Jak už bylo řečeno jsou to především přírodní materiály, jako je bavlna, hedvábí, vlna, len. Třeba směs vlny a hedvábí je pro mě kombinací číslo jedna. Na takovém materiálu nepotřebujete vzor, ten je zajímavý sám o sobě.  Čím víc s látkami pracujete, tím více vnímáte rozdíl v materiálech a zpracování.


Jak vhodně kombinovat jednotlivé barvy a vzory?

Nemohu konkrétně říci jaké barvy a vzory, protože se zásadně neřídím trendem. Ten je velmi rychle pomíjivý. Naopak se snažím vcítit do doby, kdy nemovitost vznikala a v tom duchu ji zařídit. Velmi mě trápí nezdařilé rekonstrukce, kdy se majitel snaží dům z 20. let 20. stol. přizpůsobit moderním trendům. Vybírám si ze všech časových období to, co se mi líbí a snažím se to pak kombinovat - staré i nové. Učím své děti, aby se chovaly ke starým věcem s úctou, protože na patinu, kterou mají, se čeká spoustu let. Stejně jako na velký vzrostlý strom.

Britské látky patří výběrem materiálů i zpracováním mezi ty nejkvalitnější na světě.

Britské látky patří výběrem materiálů i zpracováním mezi ty nejkvalitnější na světě. Právě proto se Ing. Libuše Kalášková rozhodla představit je také českým zákazníkům. Celé portfolio značek najdeme na jejích stránkách www.beautifulhomes.cz

 

Jednotlivé značky se většinou zabývají také výrobou zajímavých tapet, které mají v Anglii bohatou tradici. Jsou oblíbené také v Čechách?

U nás se prodávají tapety především vinylové, protože se dají snadno udržovat a jsou cenově dostupné. Já mám v nabídce i tapety z přírodních materiálů - hedvábí, len, japonský papír, různé trávy, sisal, slída, korek, …. U těchto přírodních tapet opět bojuji s předsudkem zákazníků, kteří jsou zvyklí, že napojování jednotlivých pásů tapet není vidět. Tohle ale není možné u přírodních materiálů, kde se vzor neopakuje s přesností na milimetry, ale mění se, právě proto, že je to přírodní materiál. Jsou tedy vidět spoje, ale v tomto případě je to přednost ne vada. Na první pohled vidíte, že jde o přírodní materiál.

Materiály, vzory bych volila podle toho, kam mají být určeny. Do jakého typu interiéru. Jde o individuální přístup každého projektu. Pokud vyberu tapetu s výrazným vzorem, budu pak již volit umírněnější styl do zbytku interiéru. Nebo naopak. Použití stejného vzoru na závěsu i tapetě je také  dobrá volba.

U britských látek a tapet je dobré, že výrobci vytváří ucelené kolekce, kde vzory a barvy látek a tapet do sebe při různých kombinacích nádherně zapadají a vytváří ucelený a dokonalý vzhled.

 

Výrobci látek spolu s nimi vyrábí také tapety. Výhodou je, že spolu dokonale ladí. 

Výrobci látek spolu s nimi vyrábí také tapety. Výhodou těchto ucelených kolekcí je, že spolu dokonale ladí. 

Jak jste se dostala k britským látkám?

Látky obecně jsem měla ráda vždycky. Asi jsem to trochu zdědila po babičce, která říkávala, že s těmi novými materiály (myslela tím polyesterový krimplen) se nedá vytřít ani podlaha. Narodila se v roce 1919 a byla zvyklá na kvalitní vlněné a hedvábné materiály. 

Během dospívaní jsem si hodně šila na sebe, ale to dělalo hodně lidí, protože tehdy nic pořádného nebylo. Vystudovala jsem vysokou školu ekonomickou a šla pracovat do kanceláře u firmy se sportovním oblečením. Na mateřské dovolené jsem zjistila, že už se nechci vracet do práce, kde budu 8 hodin sedět v kanceláři a koukat do počítače. Také jsem v té době zařizovala dům a nakupovala zbytky látek přes eBay. Tím jsem se začala orientovat ve výrobcích a tak mne napadlo, že bych je mohla pro náš český trh zastupovat. Oslovila jsem je a rozjela se do Anglie. Dostala jsem zastoupení pro první značku James Hare, která je tradiční anglickou značkou ve výrobě hedvábných látek. Bohužel jsem záhy zjistila, že mě jedna značka neuživí, a tak jsem se snažila získat i jiné. Především byla pro mě hodně zajímavá značka Romo, ale tam mi trvalo 3 roky získat zastoupení. Nyní už musím nabídky o zastoupení odmítat, protože bych to kapacitně nestíhala.

 James Hare je tradiční anglickou značkou ve výrobě hedvábných látek.

 James Hare je tradiční anglickou značkou ve výrobě hedvábných látek.

Co vás na btiských značkách zaujalo?

Když jsem přes eBay začala objevovat ty vyšívané, designově zajímavé a dokonale zpracované materiály, byla jsem úplně nadšená. Nemohla jsem se odtrhnout od počítače a trávila celé dny prohlížením těch nádherných materiálů.

V čem jsou tak výjimečné?

V našich obchodech jsem byla zvyklá na tištěné materiály. Tady jsem viděla dokonalé zpracování výšivky, výborné barevné kombinace, hodně tradiční motivy (květy, ptáčci, ornamenty). My jsme takové dříve uměli vyrobit též. Když vidím ve starých dokumentech třeba výrobu lemovek, jak jsme v tom byli dokonalí, tak je mi z toho nyní smutno. Tato tradice a její přenos z generace na generaci se vytratil. I smysl pro citlivé vnímání interiéru a jeho individuality. Já si myslím, že za první republiky byla vkusněji vybavena i ta nejchudší domácnost ve staré roubence nebo chalupě. 

Které značky jste si vybrala a proč?

Ze začátku mého podnikání, což je přesně před 10 lety, jsem byla ráda za každou značkou, která mi dala šanci. Neměla jsem v tomto oboru žádné zkušenosti, ale měla jsem velkou chuť a odhodlání. A stále mě to strašně baví. Proto jsem těmto značkám velmi vděčná, že mi dali šanci. 

Jedním z největších výrobců britských látek je rodinná firma Romo.

Jedním z největších výrobců britských látek je rodinná firma Romo. Jejich kolekce zahrnují klasické a moderní potisky, damašek, hedvábí, žakár, šenil, samet a široký výběr jedno a vícebarevných látek.

 

Kolekci látek a tapet pro děti najdeme u značky Villa Nova. 

Kolekci látek a tapet pro děti najdeme u značky Villa Nova. 

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete