Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Vyvracíme mýty o tepelných čerpadlech: Víme, jestli je nutné zateplení, zda se investice vyplatí a jestli se hodí i pro staré domy

Hejty na tepelná čerpadla se množí. Co je mýtus a jaká jsou fakta? Podle odborníků neexistuje dům, na které by se tato ekologická alternativa klasického vytápění nehodila.

Terezie Benoni | 25. 03. 2024

Mýtus 1: Tepelné čerpadlo nedokáže vytopit starý nezateplený dům

Po technické stránce neexistuje dům, kam by se tepelné čerpadlo nehodilo. Komplexní úpravy pro snížení energetické náročnosti budovy (zateplení, výměna oken, nová střecha) jsou obecně preferované, a to i z hlediska státních dotací. Jaká úsporná opatření ale v konkrétním případě zvolit, je potřeba dobře zvážit.  Zateplení může být až násobně dražší než nový zdroj tepla, a zvláště pokud bylo již dříve provedeno nějaké dílčí opatření pro snížení energetické náročnosti, dává z hlediska návratnosti investice větší smysl pořídit pouze efektivnější zdroj tepla. Navíc existují i domy, kde je zateplení jen obtížně proveditelné – typicky ve starých domech, kde se po zateplení může objevit plíseň. „Vysokoteplotní tepelná čerpadla dnes už dokážou vyrobit topnou vodu o teplotě klidně 70 °C, která je potřeba do starších typů radiátorů. Díky bivalenci fungují tepelná čerpadla i v tuhých mrazech (−30 °C), jaké u nás už ani běžně nezažíváme,“ říká Barbora Kopalová z technického zákaznického servisu Daikin.

Mohlo by se vám líbit

Tajemství české venkovsky pojaté zahrady: Nově zde najdete jezero, molo a nechybí ani úchvatné výhledy

Zahrada je inspirována českou venkovskou krajinou. Mezi typické prvky venkovské zahrady patří laťkový plot, hrubě sekaný kámen, ovocné stromy a luční společenstva. Terasa, kamenné cesty a pestrobarevná vegetace vytvářejí okouzlující zážitek, kde se příroda stává součástí vašeho každodenního života.
marianne.cz

Mýtus 2: Tepelné čerpadlo se nevyplatí, protože cena elektřiny je vysoká

S tepelným čerpadlem získáte nárok na distribuční sazbu D57d, to znamená 20 hodin denně v nízkém tarifu pro celou domácnost. Cena za distribuci sice letos narostla, ale pořád je tarif pro majitele tepelných čerpadel nejlevnější. Vzhledem k tomu, že tepelné čerpadlo násobí vloženou elektrickou energii, vyplatí se výměna za jakýkoliv typ přímého elektrického vytápění. Zvláště u starších elektrických přímotopů a kamen je návratnost takové investice řádu několika let. „Co se týká ekonomičnosti provozu tepelného čerpadla vůči plynovému kotli, zde se musí brát v potaz nejen cena za vstupní kWh energie (elektrické a plynu), ale i to, že tepelné čerpadlo pracuje s určitým ‚topným faktorem‘. Jde o hodnotu, kterou je znásobena elektrická energie vložená do čerpadla. Pokud je u tepelného čerpadla sezónní topný faktor (průměrný topný faktor za celou topnou sezónu) např. 3, a cena elektřiny jen dvojnásobná oproti plynu, znamená to, že se čerpadlo oproti plynovému kotli na provozních nákladech vyplatí,“ vypočítává Barbora Kopalová. Výhodné může být také pořízení hybridního tepelného čerpadla, které umožňuje flexibilně reagovat na změny cen elektrické energie a plynu. Hybridní tepelné čerpadlo funguje tak, že v plusových teplotách, kdy není třeba velký výkon a tepelné čerpadlo pracuje s vysokou účinností, dům vytápíme pouze tepelným čerpadlem. V teplotách kolem nuly pak tepelné čerpadlo předehřeje vodu k vytápění a plynový kotel dohřeje na požadovanou komfortní úroveň. V případě, že teploty klesnou pod bod mrazu a provoz tepelného čerpadla se stává méně efektivní nebo nedostatečný, běží pouze plynový kotel. Obecně lze říci, že tepelné čerpadlo vyrobí 60-70 % veškeré energie a plynový kotel 30-40 %. Toto řešení nabízí velkou flexibilitu provozu, a investice do jeho pořízení není větší než cena obdobně výkonného tepelného čerpadla vzduch-voda.

Mohlo by se vám líbit

Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.
marianne.cz

Mýtus 3: Tepelné čerpadlo je hlučné a sousedé si budou stěžovat

Hlučnost venkovní jednotky tepelného čerpadla je závislá nejen na technickém provedení jednotky, například kvalitě hlukové izolace kompresoru a tvaru lopatek ventilátoru, ale především na konkrétních podmínkách v okamžiku provozu (na venkovní teplotě a zatížení kompresoru).  Hlučnost udává hodnota akustického výkonu. To, jak je hluk vnímám v určité vzdálenosti od jednotky, udává akustický tlak. Šíření hluku, tedy akustický tlak, je také ovlivněn umístěním jednotky a okolím – různými překážkami, které mohou hluk pohlcovat nebo naopak odrážet.  Parametry hlučnosti se obvykle uvádějí v příznivějších podmínkách, při vyšších okolních teplotách a nižším zatížení, kdy je většina tepelných čerpadel relativně tichá. Pokud se chcete ujistit, že vaše čerpadlo nebude rušivé ani v nepříznivých podmínkách, ptejte se po informaci o maximálním akustickém výkonu a za jakých podmínek byl měřen.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte oblíbený český film podle chalupy či domu? Zjistěte, zda patříte mezi experty na české filmy

Česká republika se může pyšnit nejen bohatou historií a architekturou, ale také skvělou filmovou tvorbou, která se nám nesmazatelně vryla do paměti a doslova zlidověla. Mnoho slavných filmů bylo natočeno na zajímavých místech po celé zemi, a tato místa nyní nabízejí zážitky pro filmové nadšence a turisty. Poznáte alespoň některá z nich?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Lidé a místa
Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Byt
Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení

Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení

Byt
V srdci Brna zrekonstruovali byt, který je promyšlený do posledního detailu a každému jeho elegance vyrazí dech

V srdci Brna zrekonstruovali byt, který je promyšlený do posledního detailu a každému jeho elegance vyrazí dech