Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Nejkrásnější královské svatební šaty historie: Podívejte se, jak se vdávaly princezny a královny

Info ikona
Grace Kelly ve svatvebních šatech

Někdo touží po honosné a velké svatbě se spoustou příbuzných, obrovským dortem a perfektně nacvičeným prvním novomanželským tancem. Jiní zase dávají přednost skromnější oslavě s pár nejbližšími přáteli a uvolněnou atmosférou i dress codem. A někdo si chce užít obřad jen ve dvou někde na pláži při západu slunce. Ať už vypadá vaše vysněná svatba jakkoliv, jednu věc mají téměř všechny nevěsty společnou – touhu po perfektních šatech, ve kterých si budou připadat jako princezny. Podívejte se na ty nejkrásnější svatební róby, ve kterých se vdávaly členky královských rodin.

Svatba Alžběty II. A prince Filipa 1947

Alžběta se do mladého námořního kadeta zakoukala už jako třináctiletá dívka. Pod celou druhou světovou válku si vyměňovali dopisy a zamilovali se do sebe. Vzali roku 1947. V poválečné době se žádná okázalá a drahá svatba nekonala. Na svatební šaty si musela Alžběta našetřit pomocí přídělových lístků. na svou dobu byly velice moderní a velmi jednoduché. Byly ušity ze splývavé látky v perlové barvě, vyšívané stříbrnou nití. Závoj královně Alžbětě zapůjčila její tchyně – sama královna Marie, nahoře kopíroval hlavu téměř jako čepec a přecházel v dlouhou širokou vlečku. Protože šaty měly krátké rukávy, při pohybu venku nevěstu hřál krátký kabátek.

Mohlo by se vám líbit

16 zajímavostí o manželství královny Alžběty II. a prince Filipa

Dnes je to 74 let od svatby královny Alžběty a prince Filipa. I přes to, že jejich soukromí bylo přísně střežené, existuje několik zajímavých faktů, které jste o vztahu královny Alžběty II. a prince Filipa možná nevěděli.
marianne.cz

Svatba královny Sorayi a Mohameda Reza Pahlevi 1951

Íránská královna Soraya si vzala v roce 1951 svého muže v překrásné róbě od Diora. Na šatech si nechala panovnice hodně záležet.

Svatba Grace Kelly a prince Rainiera III. v roce 1956

Pohádkový příběh překrásné herečky 50. let zná každý. Grace Kelly potkala svého monackého knížete na Francouzské riviéře v roce 1955 a o rok později se vzali. Šaty budoucí monacké kněžny jsou dnes již legendární. pracovalo na nich 36 švadlen, a to dlouhých šest týdnů. Jsou ušity z 25 metrů těžkého taftu v barvě slonoviny, sto metrů síťovaného hedvábí a tři sta metrů valencienské krajky na spodničky. Vlečka byla dlouhá tři a půl metru a závoj byl vytvořen z víc jak sto let staré krajkové pásky, do níž byly všity tisíce malých perliček.

Svatba Diany a prince Charlese 1981

Nejznámější princezna všech dob – Diana si vzala prince Charlese v roce 1981 a stala se jedním z nejoblíbenějších členů britské královská rodiny. Její slavné svatební šaty jsou dílem Davida a Elizabeth Emanuelových. Diana zasvětila svůj život charitativní činnosti a dvěma synům. 

Stavba Marie-Chantal Miller a řeckého prince Pavlose 1995

Prý to byla láska na první pohled, a to šlo původně o rande naslepo. Marie-Chantall si vzala řeckého korunního prince v roce 1995, tři roky od jejich seznámení. Na sobě měla nádherné šaty z módního domu Valentino. Od svatby se jim narodilo pět dětí.

Svatba Mette-Marit a prince Haakona 2001

Měl to být příběh o Popelce – norský korunní princ se zamiluje do servítky, vezmou se a budou spolu žít šťastně až do smrti. V podstatě se tak stalo, jenže tomu předcházelo spoustu nepříjemností. Mette-Marit byla nejenom servírka, ale také svobodná matka a měla za sebou divokou minulost. Jejich láska však nátlak veřejnosti ustála a vše dobře dopadlo. Na svatbu si Mette-Marit vybrala krásně hluboké krémové šaty z krepu a tylu, které navrhl Ove Harder Finseth.

Svatba Ekateriny a prince Ernsta Augusta 2017

Krásné stavební šaty od libanonské návrhářky Sandry Mansour vynesla ruská návrhářka Ekaterina Malysheva v roce 2017. Brala si prince Ernsta Augusta, člena starobylého šlechtického německého rodu Hanoverských.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější svatební šaty celebrit za poslední desetiletí

Často se ohlížíme do minulosti a obdivujeme svatební šaty, které oblékla královna Alžběta II. nebo Audrey Hepburn. Pojďme se ale tentokrát podívat do nedávné minulosti a pokochejme se svatebními šaty Ariany Grande, Hailey Bieber nebo Karlie Kloss.
marianne.cz

Svatba Mary a prince Frederika 2004

Mary Donaldson si vzala v roce 2004 korunního dánského prince Frederika. Když se poznali v baru v Sydney na olympijských hrách a začali spolu randit, Mary neměla ani ponětí, že je její nová láska následník trůnu. Do své svatby byli velcí tajnůstkáři a dlouho veřejnost nevěděla, jak Australanka, která ukradla srdce jejich princi, vypadá.

Svatba Kate a prince Williama 2011

Princ a následník britského trůnu William potkal Kate Middleton v roce 2001 na univerzitě, v roce 2010 oznámili zasnoubení. Vzali se o rok později ve Westminsterském opatství. Kate vynesla překrásné šaty od návrhářky Sarah Buron ze salonu Alexandra McQueena. Šaty dělají moderní dojem proto, že nejsou krajkou zdobeny celé, ale místy tvoří róbu hladká látka. Jsou viktoriánského střihu a jsou velmi lehké. Doplněny jsou závojem a tiárou (korunka) se skoro 900 diamanty, kterou na svatbu zapůjčila Williamova babička, královna Alžběta II. 

Svatba Meghan a prince Harryho 2018

A samozřejmě ani svatební šaty herečky Meghan Markle, které se podařilo ukrást nejen srdce prince Harryho, ale získala ho pro sebe celého, nesmějí být opomenuty. Navrhla je britská návrhářka Clare Waightová a odvedla skvělou práci.

Nejkrásnější svatební šaty královských rodin
Zdroj článku