Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Svatba

Pohádková královská svatba: Meghan Markle a princ Harry si řekli své "ano"

Nejočekávanější svatba roku je za námi. Princ Harry a Meghan Markle jsou svoji. Na to, že na královské poměry měl být obřad komornějšího rázu, to byla událost s obrovskou pompou, na kterou se sjeli lidé z celé Británie. A byla to pořádná podívaná, která se nebude nikdy opakovat.

Karolína Peřinová | 20. 05. 2018

Obřad se konal na hradě Windsor v kapli sv. Jiří. Město s třiceti tisíci obyvateli zaplnilo kvůli svatbě přes sto tisíc nadšenců, kteří chtěli alespoň na chvíli zahlédnout novomanžele. Někteří z nich v ulicích Windsoru přespávali i několik dní, aby měli ty nejlepší místa. Součástí svatebního programu je totiž tradiční jízda kočárem ulicemi města, kdy veřejnost vítá novomanžele. Pro mnohé je to zážitek na celý život a jelikož další velkou královskou svatbu můžeme očekávat až za pěknou řádku let, není divu, že měla tak velkou sledovanost.

Po desáté hodině začali přijíždět první hosté. Jelikož je Harry až šestým následníkem trůnu, na svatbu nebyli pozvání žádní politici. Za to účast celebrit byla hojná. Pozvánku dostala jedna z nejlepších kamarádek Meghan Serena Williams, dále Elton John, James Blunt, George Clooney, Oprah Winfrey a nechyběli ani manželé Beckhamovi. Pozvaní byly také členové veřejnosti z řad zaměstnanců charitativních organizací a osob, které se zasloužily o rozvoj místních komunit, mladých lidí a dětí.

Royal wedding

V posledních dnech bylo hlavním tématem, kdo povede Meghan k oltáři. Její otec totiž účast zrušil, údajně kvůli zdravotním problémům. Této povinnosti se proto ujal princ Charles, otec Harryho. Bylo to od něj obrovské gesto a dal tím Meghan najevo, že ji přijímá do rodiny. Spekulovalo se i o účasti královny Alžběty II., která by se jakožto hlava anglikánské církve neměla účastnit sňatků s rozvedenými. U svého milovaného vnuka ale udělala výjimku. Přijela dokonce i s manželem Phillipem, který se před časem kvůli zdravotnímu stavu vzdal královských povinností.

Nevěsta přijela na čas, i když podle tradice má na zpoždění právo. Zřejmě se už nemohla dočkat, až řekne princi „ano“. Zatímco Harry nervózně (a že ta nervozita na něm byla znát) vyčkával v kapli, venku se všechny pohledy upnuly na auto, ve kterém přijížděla Meghan. Moment, kdy vystoupila a její svatební šaty spatřila veřejnost, byl jeden z nejočekávanějších a zároveň nejkrásnějších z celého dne.

Royal wedding

Kdo si představoval, že jakožto americká herečka bude mít Meghan šaty podle poslední módy, byl úplně vedle. V první řadě se vzhled šatů musí držet striktně daných pravidel a aby nedošlo k nějakému nedorozumění, musí je schválit i sama královna. Meghan překvapila asi většinu zvědavců, kteří se šatů nemohli dočkat. Byla oděna ve velice elegantních a minimalistických šatech. Neměly žádné zdobení a dokonale vykreslovaly hereččinu štíhlou siluetu. Jsou z dílny Givenchy a navrhla je Clare Waight Keller. Tato značka je sice francouzská, ale návrhářka je Britka, takže se neporušila tradice, kdy svatební šaty na královské svatby navrhují britové, aby se podpořila lokální tvorba. Jednoduché šaty s dlouhou vlečkou doplnil nádherný vyšívaný závoj. Podobal se tomu, který měla na své svatbě královna Alžběta II., čímž jí Meghan složila poklonu. Třešničkou na dortu byla diamantová čelenka, kterou měla zapůjčenou přímo od královny. Svou volbou šatů všechny naprosto ohromila. Je jasné, že je nyní budou kopírovat stovky nevěst.

Snatěk s rozvedenou ženou s africkými kořeny je pro královskou rodinu jistě přelomový. To se projevilo i na svatebním obřadu. Na první pohled bylo vidět, že konzervativní Britové při svérázném a osobitém kázání biskupa Michaela Curryho, nemůžou uvěřit svým očím ani uším. Tento první afroamerický předsedající biskup Episkopální církve předvedl energický proslov, na který rozhodně nejsou v Británii během církevních obřadů zvyklí. Z výrazu nevěsty ale bylo poznat, že si to užívá a dokonce vypadala naprosto klidně, zatímco na Harrym byla vidět nervozita. Při obřadu zazněla také například gospelová verze skladby Stand by Me od Bena E. Kinga. Na závěr obřadu zahrál nottinghamský cellista Sheku Kanneh-Mason, který vyhrál BBC Mladého muzikanta roku 2016.

Byla to nezapomenutelná podívaná. Novomanželé nás po obřadu nenechali dlouho čekat a stali jsme se svědky prvního manželského polibku. Láska mezi nimi jen kvete a my jim přejeme spoustu společných šťastných let.

A kdy nás čeká další královská svatba? Na tu si počkáme opravdu dlouho. Dalším z rodiny, kdo je hoden takovéto pompézní události, je princ George. Tomu jsou ale pouhé čtyři roky. Za to se snad můžeme brzy těšit na dalšího královského potomka.

Královská svatba

Související články

Svatba
Vítězka Top Image Look Lucie Cikrytová: Trendům v líčení 2024 vévodí přirozenost, na svatbu využijte pomoc profesionální vizážistky

Vítězka Top Image Look Lucie Cikrytová: Trendům v líčení 2024 vévodí přirozenost, na svatbu využijte pomoc profesionální vizážistky

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu