Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Najděte si muže, který na vás bude hledět jako princ Philip na královnu Alžbětu II.

Po boku královny Alžběty II. strávil úctyhodných 73 let, společně vychovali čtyři děti a těšili se z deseti pravnoučat. Ohlédněme se u příležitosti nedožitých 100. narozenin prince Philipa za jeho vztahem s hlavou britské monarchie. Už teď vám můžeme prozradit, že je to velká lovestory.

Říkal někdo, že manželství je přežitá instituce? Princ Philip s královnou Alžbětou II. dokázali, že manželství může fungovat i sedm desetiletí. Recept na šťastný vztah s námi sice nesdíleli, ale pravděpodobně by neřekli nic jiného, než co slýcháme od partnerských psychoterapeutů. Komunikace, láska, tolerance, umění odpouštět a společné hodnoty – z těchto základních kamenů Philip s Alžbětou budovali vztah, který sice zažil několik turbulencí, ale pokaždé je dokázal ustát. A jaké byly nejdůležitější milníky jejich královské lovestory?

Mohlo by se vám líbit

45 přísných pravidel, která musí britská královská rodina dodržovat

Každá rodina má svá pravidla. Bez nich by to nešlo. Ta královská jsou ale optikou dnešní moderní doby často zastaralá a kolikrát pěkně bizarní. Pojďme si na ně posvítit.
marianne.cz

První (ne)nevinná setkání

Není žádným tajemstvím, že královna Alžběta a princ Philip byli vzdálení příbuzní (oba byli pravnoučaty královny Viktorie). A právě společný původ zapříčinil, že se Alžběta i Philip zúčastnili v roce 1934 svatby princezny Mariny z Řecka a DánskaJiřím, vévodou z Kentu. Vzhledem k tomu, že Alžbětě bylo pouhých osm let, nelze mluvit o lásce na první pohled. První jiskřička mezi Alžbětou a Philipem vzplanula až o pět let později, kdy se setkali při návštěvě Royal Naval College. Tehdy se třináctiletá Alžběta do osmnáctiletého Philipa doopravdy zakoukala, což později potvrdila i její chůva Marion Crawfordová. „Nemohla z něj spustit oči,“ popsala Crawfordová ve své knize. Po tomto setkání si Alžběta s Philipem začali korespondovat. Písemný kontakt jim vydržel až do roku 1946, kdy Philip požádal krále Jiřího VI. o ruku Alžběty.

Info ikona
Královna Alžběta II.

Nečekaně malá svatba

Mnozí namítali, že Philip nemá dostatečně vysoké „tituly“ k tomu, aby si mohl Alžbětu vzít. Jenže král Jiří VI. měl pro Philipa slabost, a tak na jeho žádost kývl. Jedinou podmínkou krále bylo, aby Philip se zásnubami počkal do jednadvacátých narozenin Alžběty. A jak si přál, tak se také stalo. Alžběta s Philipem oznámili své zásnuby 9. července 1947 a dali světu jasnou zprávu o tom, že tohle manželství rozhodně nevznikne z rozumu. „Je to zjevně manželství volby, nikoliv ujednání,“ psal tehdejší britský tisk a měl pravdu. Před oltář ve Westminsterském opatství stanul pár v listopadu 1947. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první významnou událost po druhé světové válce, král trval na menší a poklidné svatbě, která nepobouří obyvatele válkou zdrcené Velké Británie.

Po svatbě si novomanželé užívali jeden druhého, a pravděpodobně prožili poslední bezstarostné roky ve svém životě. Zároveň se těšili z narození prvního potomka prince Charlese, který přišel na svět 14. listopadu 1948. O dva roky později pár přivítal na světě holčičku, princeznu Annu.

Manželka královnou

Rok 1952 změnil všechny zajeté pořádky. Král Jiří VI. zemřel, a tak žezlo připadlo do ruky pětadvacetileté Alžbětě. Náročné chvíle zažívala nejen Alžběta, ale také Philip, který se musel vypořádat s novou, a pro muže v té době nezvyklou, rolí. Přesto po několika měsících dokázal potlačit své ego a zvykl si na to, že slouží Koruně. Čas od času sice pronikly z královských kuloárů fámy, že princ Philip je královně nevěrný, avšak nikdy tyto informace nebyly potvrzeny. A tak můžeme jenom hádat, zda jeho čtyřměsíční cesta v roce 1956 proběhla ve vší počestnosti. Ano, padesátá a šedesátá léta se neobešla bez menších partnerských krizí či hádek, přesto si Alžběta s Philipem pokaždé k sobě dokázali najít cestu a problém vyřešili.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější královské svatby, které dojaly celý svět

Krásné šaty, rukavičky, dechberoucí květinová výzdoba, a především největší koncentrace modré krve na pár metrech čtverečních. Královské svatby budí pozornost, a tak není na škodu, když si čas od času ty nejkrásnější veselky připomeneme.
marianne.cz

Slova chvály

O jejich lásce hovoří také fakt, že královna Alžběta II. nikdy nešetřila slovy chvály na prince Philipa. Ostatně podobně láskyplná slova říkal na účet královny také princ Philip. Jenom vzpomeňme na jeho projev u příležitosti 50. výročí jejich sňatku. „Myslím, že nejdůležitější lekce, kterou jsme se naučili, je, že tolerance je jednou z hlavních ingrediencí šťastného manželství,“ řekl princ Philip. Naopak královna Alžběta II. se nechala slyšet, že „vévoda z Edinburghu se za posledních padesát let stal neocenitelným přínosem v mém životě.“ U příležitosti jejich 70. výročí svatby nechala královna Alžběta II. pořídit nové společné portréty, ze kterých sálá láska i silné pouto. V listopadu loňského roku jsme se zase mohli těšit z doposud nezveřejněné fotografie, na které je Alžběta s Philipem zachycena na líbánkách.

Bohužel, lovestory královny Alžběty II. a prince Philipa skončila 9. dubna 2021, kdy princ Philip zemřel. Přesto je zřejmé, že jejich láska bude žít navěky.

Láskyplné pohledy prince Philipa
Mohlo by se vám líbit

Princ Philip miloval zámek Sandringham

Nebyl to Buckinghamský palác, kde se rodina scházela na svátky a užívala si společné chvíle, ale hrad Sandringham v anglickém Norfolku. Právě toto kouzelné místo mělo tu čest, hostit královskou rodinu nejen na Vánoce.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě