Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Chcete svému dítěti pořídit první telefon? Zodpovězte si těchto 6 otázek

Info ikona
Holčička s chytrým telefonem

Možná jste s pořízením prvního mobilního telefonu svému dítěti dlouho odolávali. Možná na vás ale potomek v poslední době naléhá tak intenzivně, že možná brzy podlehnete… Ještě než dítěti koupíte první mobil, zkuste si upřímně odpovědět na otázky v závěru tohoto článku.

Iva Hadj Moussa | 8. 06. 2023

Mobily a děti? Většina odborníků nad tímto spojením nejásá, ale shodují se v tom, že je těžké tlaku dětí odolat. A to zvláště v případě, používají-li telefony často sami rodiče. Pro děti včetně batolat mobilní telefon představuje nevyčerpatelný zdroj zábavy a přitahuje je jako magnet. Téměř okamžitě pochopí, jak se dá najít oblíbená písnička, jak hrát hry, jak si telefonovat s dědou nebo babičkou. Kdy jsou děti dostatečně zralé na to, aby měly svůj vlastní telefon?

Americký Child Mind Institute k tomuto tématu zveřejnil několik myšlenek klinického psychologa Davea Andersona. Ten tvrdí, že bychom vždy měli přihlédnout zejména ke konkrétní vývojové fázi dítěte, ale také k jeho celkové osobnostní vyzrálosti. Podle něj může být telefon například pro žáka čtvrté třídy užitečný proto, aby mohl být v kontaktu s rodiči, pokud už sám chodí do školy a ze školy, nebo na kroužky. Mobil tak může rodičům sloužit jako nástroj kontroly nad tím, kde se dítě pohybuje a zda-li je v pořádku, a pořizují jej tak dítěti z bezpečnostních důvodů.

Hranice deseti let

Podobně jako u zmíněného psychologa se i u dalších expertů na dětskou duši setkáváme s názorem, že věkovou hranicí, kdy bychom měli o pořízení telefonu vůbec uvažovat, je deset až dvanáct let. Někteří experti trvají na tom, že mobil vůbec nepatří do rukou dětí do dvou let. Jiní jsou ještě přísnější a mluví o hranici šesti let jako o době, kdy bychom měli začít vůbec uvažovat o tom, zda-li budeme dětem telefon vůbec půjčovat, aby si na něm občas zahrály hru nebo podívaly na film či pustily písničku.

Mohlo by se vám líbit

6 otázek, které vám pomohou s rozhodováním

Pokud vaše dítě ještě mobil nemá, zkuste si odpovědět na těchto šest otázek. Možná vám pomohou ujasnit si vaše rozhodnutí a promyslet případné výhody i případná rizika.

  1. Pořizujete dítěti telefon spíše kvůli bezpečnosti, nebo zábavě? Pokud je to první možnost, nestačí dítěti “pouze” tlačítkový telefon?

  2. Jste připraveni s dětmi uzavřít dohodu s pravidly (například: žádný mobil během jídla, stanovený počet hodin, které smí denně s mobilem strávit, monitoring aktivit a možnost zasahovat do stahování aplikací apod.), které by děti měly dodržovat, včetně “systému sankcí?”

  3. Jste ochotni dodržování pravidel vyžadovat? Jste na tom sladěni také s partnerem/partnerkou?

  4. Je vaše dítě schopné porozumět hlavním bezpečnostním pravidlům na internetu? Například tomu, že by si nemělo dopisovat s cizími lidmi, nebo zveřejňovat své fotografie?

  5. Nemá vaše dítě potíže s pozorností? Neustálá stimulace, kterou mobilní telefony poskytují, by mohla být pro děti s poruchami pozornosti rušivá. Impulzivita, kterými se například děti s ADHD často vyznačují, navíc zvyšuje pravděpodobnost, že na internetu zveřejní něco, čeho by mohly později litovat.

  6. Už jste si se svými dětmi otevřeně promluvili o tom, co znamená kyberšikana nebo sexting? Jsou děti schopné rozumět nebezpečí sexuálních predátorů? Jsou schopny pochopit, proč na internetu nesdělovat soukromé informace, nebo nevstupovat do diskuzí komentáři, které by někomu mohly ublížit?

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku