Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Role otce v péči o dítě se za poslední desetiletí výrazně změnila – muži už nejsou jen živiteli rodiny, ale stále častěji se aktivně zapojují do výchovy. Přesto průzkum Philips odhalil, že až 75 % péče o miminko a domácnost stále zůstává na ženách. I když mají otcové chuť být svým dětem blíž, naráží páry často na nedorozumění, kvůli kterým není spokojena ani jedna strana. Kde se skrývá hlavní chyba a jak poměry v rodině změnit?

Nepoměr v péči o dítě

Nedávno jsem na sociálních sítích narazila na vyjádření jednoho muže, že dnešní ženy jsou neschopné, protože chtějí, aby jim partner pomáhal s péčí o miminkoPřitom dříve to podle něj zvládaly celé samy a muži se nemuseli o nic starat. Otázka však nezní, co muži „musí“ nebo „nemusí“, ale spíše, co skutečně chtějí. Podle průzkumu společnosti Philips si otcové v českých a slovenských rodinách přejí být více zapojeni do starostí i radostí spojených s péčí o miminko. Navzdory tomu však průměrná matka dítěte do tří let stále obstarává až 75 % péče sama. Jedním z častých důvodů konfliktů mezi partnery je skutečnost, že podle 62 % maminek jsou do péče o dítě stejně neustále zapojovány, i když se o něj stará otec. Pouze 31 % žen přitom vnímá rozdělení péče jako spravedlivé.

Mohlo by se vám líbit

Sendvičová péče: Ženy se starají nejen o své děti, ale i o své rodiče. Péčí o druhé tak stráví tři čtvrtě svého života. Co s tím?

Ačkoliv se společnost v posledních letech výrazně posunuje, tradiční genderové role do jisté míry stále přetrvávají, a to zejména co se týče péče o děti. Ženy ale mnohdy nepečují pouze o ně. Jakmile jejich potomci odrostou, osamostatní se a vydají se vlastní cestou, je potřeba, aby se někdo staral o jejich vlastní rodiče v důchodovém věku. A to je na jednoho člověka zkrátka příliš péče, jelikož tak většinu svého života obětuje druhým.
marianne.cz

Když se rodiče vzájemně neposlouchají

Průzkum rovněž ukázal, že oba partneři často vnímají svou zásluhu na péči o dítě jako větší než tu, kterou má ten druhý. Ženy si tento pocit odůvodňují tím, že s dítětem tráví většinu času doma a intenzivně se mu věnují. Muži zase vnímají jako svou hlavní roli zajištění a uživení rodiny. Když se do péče zapojí, obvykle to bývá formou her nebo společných procházek s dítětem. Neustálé konflikty a dohady o tom, kdo má s péčí více práce, pramení z nedostatečné komunikace, neochoty druhého vyslechnout a pochopit jeho pohled. Tento problém přitom bývá základem mnoha partnerkých konfliktů.

Když páry mluví o péči o děti, mnohdy to vypadá, jako by se navzájem neslyšely. Ve svém okolí často slyšíme, že si rodiče malých dětí stěžují, že právě ženy dělají všechno, zatímco jejich partner nedělá nic. Podobné situace mohou nastat i při péči o domácnost, jako jsou úklid, vaření, nakupování nebo starost o zahradu. Pokud si však partneři dokážou vzájemně naslouchat a otevřeně sdílet své pocity, mohou dojít k vzájemnému pochopení a uvědomění si, kolik toho každý z nich ve skutečnosti dělá.

Mohlo by se vám líbit

Glosa Lucie Zídkové: Vstupovat do vody jako muž

„Ležím na pláži a zabývám se svou oblíbenou činností. Pozoruju lidi. Je mi jasné, že až se zvednu, budou zase oni pozorovat mě. Férový letní sport,“ píše v glose pro časopis Marianne editorka Lucie Zídková. Co bychom se od lidí, které u vody vídáme, mohli naučit? A jak to souvisí s tím, že většina péče o rodiče vždy připadne na ženu?
marianne.cz

Potřeba říct si o pomoc

Maminky často očekávají, že muž automaticky vidí, co je třeba udělat, a buď to udělá sám od sebe, nebo jim pomoc nabídne. Obě pohlaví však do velké míry mluví jinými jazyky, a tak i bez zlých úmyslů může dojít k nedorozumění. Muži totiž plnou myčku opravdu nevidí. Maminky se musí naučit si o pomoc říkat a přesně vyjádřit, co má partner udělat. Zároveň největší pomocí, kterou mohou partnerce poskytnout, je nevytvářet si domněnky a jednoduše se jí zeptat, co potřebuje,“ vysvětluje peer konzultantka z organizace Úsměv mámy Hana Hetlinger.

Kdo má nárok na více spánku?

Průzkum se kromě rozdělení péče o dítě zaměřil také na to, kolik volného času a spánku mají rodiče pro sebe. Čas na sebe postrádá 85 % žen, přičemž dvě ze tří dokonce uvádějí, že kvůli tomu zanedbávají své zdraví. Co se spánku týče, je pochopitelné, že s miminkem se plnohodnotný odpočinek stává pro oba partnery vzácností. Na fyzickou únavu si stěžovalo 83 % matek a 66 % otců. Je logické, že muž, který chodí do práce, potřebuje spánek, aby mohl fungovat. Pokud se tedy v noci nebudí k miminku, je důležité, aby jeho zapojení do péče nekončilo po příchodu ze zaměstnání. Dokud sám nejde spát, měl by převzít část péče o dítě, aby si i matka mohla odpočinout. Nemá smysl, aby vstával v noci spolu s ní, pokud se však během dne zapojí a bude k dispozici.

Mohlo by se vám líbit

Děti bez otců: Odborníci odhalili šest nevýhod, které zásadně negativně ovlivňují jejich budoucí život

Některé výzkumy ukázaly, proč čelí děti vyrůstající bez otce šesti velkým nevýhodám. Patří mezi ně například chudoba, častější zneužívání drog, předčasné ukončení školní docházky, zdravotní či emocionální problémy nebo potíže se zákonem. Negativní dopady se týkají chlapců i dívek. V závěru naleznete vyjádření k dané problematice, kterou nám poskytli odborníci z profesní, odborné společnosti Asociace klinických psychologů ČR (AKP ČR).
marianne.cz

Společná péče o dítě partnery sbližuje

Společná péče o dítě by neměla sloužit pouze jako vzájemná výpomoc, ale také jako způsob, jak partnery sblížit. Pokud je žena celý den sama s dítětem a muž má pocit, že svou povinnost splnil tím, že zajistil dostatečný příjem v práci, může tím utrpět nejen jeho vztah s dítětem, ale i s partnerkou. Oba se tak ocitají v odlišných světech, které se jen zřídka protnou. Naopak společná péče dokáže sbližovat celé rodiny i partnery. Podle průzkumu 88 % rodičů uvedlo, že sdílené zážitky s dítětem jim přinášejí radost a posilují jejich vztahy. Tři čtvrtiny respondentů navíc uvedly, že svého partnera díky společným zážitkům vnímají ještě lépe než dříve. Z partnerů se tak stává tým, který společně, s podporou jeden druhého, překonávají jednu výzvu za druhou.

Mohlo by se vám líbit

Výchova dětí bez hádek: Jak s partnerem zvládnout roli rodičů a udržet si pevné pouto ve vztahu

Rodičovství je jízda na horské dráze – plná radostí, ale také občasných zákrut a pádů. Když se však dva lidé snaží řídit tuto jízdu společně, mohou se jejich názory na to, co je pro dítě nejlepší, lišit. Jak tedy najít společnou řeč a ujistit se, že táhnete za jeden provaz? Jak se dohodnout na tom, co je pro vaše dítě opravdu důležité, a přitom si udržet zdravý vztah? Podívejme se na několik praktických tipů, které vám pomohou zůstat na stejné vlně.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Mazlíček pod stromeček? Odborníci radí, na co myslet, než ho dítěti pořídíte

Mazlíček pod stromeček? Odborníci radí, na co myslet, než ho dítěti pořídíte

Rodina a děti
Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Rodina a děti
Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit