Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Nechte auto doma a věnujte se dětem

Info ikona
Cestování s dětmi Českými drahami

„Nemám čas na své děti, na svou rodinu. Nestíhám se věnovat manželovi, partnerce. Děti vidím jen večer, než jdou spát. Přicházím z práce a děti už spí.“ To si dnes stále častěji říkají mámy a tátové od rodin. Chtějí svým dětem poskytnout kvalitní život, v práci jsou na ně kladeny stále vyšší nároky a čas, který pak mohou věnovat dětem je stále menší. Lze to ale změnit, dřív než vyrostou, aspoň ve chvíli, kdy cestujete.

Promotion | 22. 08. 2022

Ani auto totiž nenabízí prostor pro společné trávení času. Jeden z rodičů se musí koncentrovat na řízení, aby rodina dojela bez nehody do cíle své cesty. Druhý rodič obvykle sedí vepředu a děti oddělené „zdí“ ze sedaček vzadu ve voze. Společně a přesto každý sám.

To ve vlaku je cestování jiné. Rodina si tu může skutečně užít a dohnat čas, který na sebe v běžný den nemá. Rodiče se mohou dětem věnovat naplno. Mohou sedět společně v kupé nebo na místech proti sobě. Mohou si povídat a sdělovat své zážitky. Mohou hrát karty nebo jiné stolní hry. Mohou se projít po vlaku, dítě se může přitulit k mámě nebo k  tátovi a klidně usnout na jejich klíně. Pocit, který každý rodič i dítě miluje, ale v autě při řízení nemožná věc.

Děti cestují s velkou slevou

Cestování vlakem je přitom tak jednoduché. Cestu si můžete naplánovat už doma. Na internetových stránkách www.cd.cz lze vyhledat spojení, informace o jízdenkách a ty také elektronicky koupit. Vytištění je zbytečné. Stačí je ukázat průvodčímu na displeji mobilního telefonu. Dobré je stáhnout si i aplikaci Můj vlak, ve které se dozvíte všechno důležité o své cestě. Jízdní řád, ze kterého nástupiště váš vlak jede, nebo zda se náhodou nezdržel. Lze tam koupit i jízdenky a získat řadu dalších praktických informací.

Pokud nevíte, kam vyrazit do přírody, za památkami nebo třeba za dobrým jídlem, vyzkoušejte aplikaci Vlakem na výlet. Ta vám poradí s nejlepšími tipy na trávení společného času s dětmi a ještě vás propojí s vyhledáním spojení a nákupem jízdenek.

Děti přitom cestují za velmi výhodných podmínek. Každý dospělák si může vzít do vlaku až dvě děti do 6 let úplně zadarmo, pokud jim stačí společné sedadlo. Od 6 let pak mají děti slevu 75 % z běžného jízdného dospělé osoby. Pokud však mají jízdenky na jméno, nezapomeňte si i pro menší děti vzít nějaký doklad s fotografií, třeba tramvajenku nebo cestovní pas.

Při cestách do mnoha států Evropy je cestování ještě výhodnější. Při cestě s dospělou osobou mají děti do 15 let cestu na zahraničních úsecích dokonce zadarmo.

S dětským maskotem Elfíkem na nádraží i ve vlaku

Děti mají při cestování s Českými drahami svého maskota slona Elfíka. Ten je provází všude, kde jsou pro ně určené speciální služby. Už ve stanicích Praha hl. n., Pardubice hl. n., Olomouc hl. n., Ostrava-Svinov, Ostrava hl. n., Břeclav a Brno hl. n. ho děti najdou v čekárnách ČD Lounge, kde jsou dětské koutky s hračkami, dětské koberce se vzorem silnic nebo malé stoly, kde si mohou děti malovat.

Slon Elfík přináší dětem také různé omalovánky, pracovní sešity, časopis Můj vláček nebo dětské jízdenky. Má také svoji stolní hru Elfíkova cesta, kterou najdete v rychlovlacích Pendolino, Railjetech a v dalších expresech na místech, která jsou vyhrazena pro cestující s dětmi. Na vagóny s vyhrazenými místy pro cestující s dětmi ostatně upozorňuje Elfík se svými kamarády už na boku vagónu.

Ve stovkách souprav najdou rodiče nejmenších dětí také místa pro uložení kočárků nebo přebalovací pulty. Pro ty o něco starší je v 74 dálkových vlacích připraveno dětské kino s mnoha kreslenými groteskami a pohádkami. Pokud by se přece jen na cestě začali nudit, pohádky je mohou dobře rozptýlit. Ti ještě starší a rodiče pak ocení Wi-Fi ve více než tisícovce našich vlaků a elektrické zásuvky 230 V a v některých vlacích také USB konektory pro napájení drobné elektroniky, jako jsou mobilní telefony, tablety nebo notebooky.

Info ikona
Cestování s dětmi s ČD

Vydejte se za hranice

Tipy na rodinné výlety nemusí končit na našich hranicích. Přímé vlaky od nás směřují do Berlína, Hamburku, Drážďan, Mnichova, Lince, Vídně, Štýrského Hradce, Bratislavy, Budapešti, Žiliny, Popradu-Tater Košic, Krakova, Varšavy nebo do Gdaňska. Na hlavních mezistátních linkách jezdí vlaky ve dvouhodinových intervalech. Do vzdálenějších destinací jezdí menší počet spojů.

S přestupem se lze vydat ale do všech koutů u našich sousedů i do vzdálenějších zemí. Takovou cestu si lze naplánovat i s použitím rychlovlaků, třeba německých spojů ICE, které mohou jezdit rychlostí až 300 km/h.

Doba jízdy do vyhledávaných turistických destinací přitom není nijak dlouhá. Z Prahy do Berlína, Vídně nebo Bratislavy to trvá přibližně 4 hodiny. Do Budapešti nebo Popradu je to přibližně 6,5 hodiny, do Hamburku necelých 7 hodin, do Košic asi 7 a čtvrt hodiny a do Krakova nebo Varšavy necelých 8 hodin. Do vzdálenějších destinací jako jsou Poprad-Tatry, Košice, Budapešť, Varšava nebo Curych se lze vydat také přes noc v lůžkovém a v některých směrech také v lehátkovém voze.

Info ikona
Cestování s Českými drahami
Měření