Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Kam za moderní degustací moravských a českých vín?

Degustace je jeden ze základních a nejznámějších způsobů, jak se seznámit s víny minimálně od doby, kdy se lidé začali zabývat tím, čím se od sebe jednotlivá vína odlišují. Řízené i volné jsou zároveň často hlavní cíl vinařské turistiky. Tento prazáklad poznávání vín lze ale pojmout velmi moderně, například prostřednictvím tzv. degustace „by the glass“. Jak to funguje a kde se s tím u nás setkat?

Jana Kantorová | 23. 09. 2023

Princip je velmi jednoduchý. Zpravidla si stačí jen předplatit určitou částku a pak si samostatně nalévat vína, po vzorcích, většinou prostřednictvím speciálního samoobslužného automatu (koštomatu), dokud se obnos nevyčerpá. Tomu se právě říká „by the glass“. Takový automat udržuje víno v optimálních podmínkách pro degustaci, na lahve je zároveň skrze prosklenou přepážku vidět, a lze si je tak prohlédnout a z etiket vyčíst vše potřebné. Degustace „by the glass“ se zpravidla nachází ve vinařských centrech, kudy projde velké množství lidí a bylo by náročné všechny najednou odbavit. Nespornou výhodou je tak vlastní organizace času, kdy návštěvník není odkázán na obsluhu a nemusí čekat, až na něj vyjde řada. A kam tedy za „by the glass“ vyrazit?

Galerie: Kam zajet na ochutnávku vín?
Mohlo by se vám líbit

Před vinobraním se musí „zarazit hora“. Kde můžete tuto lidovou slavnost zažít?

Slyšeli jste o tom, že zhruba měsíc před oblíbeným vinobraním se musí „uzamknout“ vinice? Jedině tak bude úroda uhlídána. Tento prastarý zvyk s kořeny až ve středověku v posledních letech ale všechny milovníky vína spíše baví. Představuje totiž další příležitost, jak se u moravského vína sejít s rodinou a přáteli. Jak probíhá a do jakých vinařských obcí za ním můžete vyrazit?
marianne.cz

Nejznámější místa

Mezi nejznámější místa s degustačními automaty určitě patří valtický Salon vín ČR, všeobecně uznávaná výkladní skříň našeho vinařství a první degustační expozice svého druhu v Česku. Každý rok je v něm uloženo sto aktuálně nejlepších moravských a českých vín, která byla vybrána v rámci naší nejvyšší a největší soutěže vín a jsou k dispozici k ochutnávání. Degustaci je možné absolvovat v rámci několika programů. Buď zcela volně, kde si sami vybíráte vína a naléváte si degustační vzorky, dále pak řízená s výkladem profesionálního someliéra nebo právě „by the glass“ prostřednictvím automatu.

Stále ještě poměrně novou turistickou atrakcí je tzv. Enotéka znojemských vín ve Znojmě. Ta se nachází v prostorách bývalého pivovaru poblíž místního hradu, v samém centru města. Ve vstupním prostoru je designová kavárna a vinárna, kde je možné v klidu posedět. Za nimi jsou pak prostory, kde se ochutnávají vína výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti. K dispozici je vždy alespoň 100 vín, která reprezentují vinařství na Znojemsku.

Mohlo by se vám líbit

Archivní víno je lepší než mladé, Pálava jedině sladká aneb Mýty a polopravdy o víně

Víno už dávno není jenom nápojem ke slavnostním příležitostem, ale deci či dvě směle doplňují náš oběd nebo večeři. Případně si ze sklenky bílého, růžového, červeného děláme příjemný večerní rituál. Naše národní sommelierka Klára Kollárová vám objasní nejčastější mýty, které kolují o tomto jedinečném nápoji.
marianne.cz

Kam dál? 

Znojmo i Valtice jako jedny z nejvýznamnějších vinařských center v zemi nabízí hned další možnost degustovat „by the glass“. Ve Znojmě, ve Vlkově věži, je umístěno Informační centrum VOC, kde je možné se nejenom o vínech tohoto vinařského sdružení něco dozvědět, ale také jich několik ochutnat právě prostřednictvím automatu. Ve Valticích, v jedné z opravených místností zámečku Belveder v Lednicko-valtickém areálu jsou stejným způsobem k dispozici k ochutnání vína valtických vinařů sdružených ve VOC Valtice.  

Pozadu s moderní prezentací a podáváním vín nezůstává ani nedaleký Mikulov. Vinotéka na náměstí zde hrdě prezentuje vína svého regionu. 

V nenápadné vesničce Modrá u Uherského Hradiště na Slovácku se nachází budova Centra slováckých tradic a v jejích sklepeních naleznete expozici Vinná stezka s degustačním automatem. Větší část nabízených vín je zde právě ze Slovácka, ale k ochutnání jsou i vína z dalších částí vinařské Moravy. 

Mohlo by se vám líbit

Prodloužený víkend na Moravě: víno, zpěv, nádherná architektura i dobrodružství ve srubu

Měli jste již tu čest a navštívili jste někdy Moravu? Tato krásná součást České republiky nabízí vše, po čem lidské srdce touží – víno, spoustu slunných dní, nádhernou přírodu, nekonečné vinice i krásnou architekturu. Která místa musíte během své návštěvy Moravy navštívit a jak můžete svou dovolenou strávit?
marianne.cz

Přímo u vinařů 

Pozadu nezůstávají ale ani samotní vinaři. Ochutnat vína pomocí samoobslužného automatu lze v moderní vinotéce vinařství Vladimír Tetur, které se nachází v největší vinařské obci v Česku, ve Velkých Bílovicích. Mezi Kyjovem a Hodonínem, na okraji obce Milotice má své sídlo B\V vinařství. To poměrně nedávno otevřelo vedle své hlavní budovy novou budovu enotéky, která značně rozšířila možnost ochutnat zdejší vína, která zejména v posledních letech sklízí úspěchy na mezinárodních soutěžích.  

Za „by the glass“ do vinotéky a vinného baru 

Na své mohou snadno přijít i milovníci vína v Brně. V centru města je poměrně nově otevřený prostor s názvem Degustační enoteca Vindom s nabídkou vzorků vín z Česka, ale i zbytku světa. V městské části Brno-Bystrc pak sídlí Vinotéka Livino. Ochuzeni nezůstanou ani obyvatelé Prahy, kde se v Karlíně nachází vinný bar WineList.  

Tip redakce: 

Tipy, kde ochutnat vína přímo od zdroje, pak najdete v největší databázi vinařů na webu Vína z Moravy, vína z Čech. 

Mohlo by se vám líbit

Burčák „burčí“ na dveře! Jak si ho co nejvíce užít?

Jaký bude letošní ročník? Bude dostatek vína? Kolik ze své síly předalo letní slunce hroznům? Na první vína letošního ročníku si počkáme až do sv. Martina, ale první nápovědu nám mohou dát už tolik oblíbené burčáky. Ty představují první fázi výroby vína - kvašení. Zde najdete kompletní návod na to, jak si co nejlépe užít burčák.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestování
Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety

Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety

Cestování
Užijte si den na farmě! Máme pro vás šest tipů, kam vyrazit za venkovskou pohodou

Užijte si den na farmě! Máme pro vás šest tipů, kam vyrazit za venkovskou pohodou

Cestování
Cestujeme po Česku: V Poděbradech načerpáte síly, ať už potřebujete klid, nebo sport

Cestujeme po Česku: V Poděbradech načerpáte síly, ať už potřebujete klid, nebo sport