Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Když na rozhledny ve vinicích, tak na Velkopavlovicko

Malebná krajina posetá vinicemi, výhled do všech světových stran, vinařské obce a sklepy jako na dlani. Také jste propadli kouzlu rozhledem mezi vinicemi? Pohled z ptačí perspektivy dává vinařské turistice na jižní Moravě úplně jiný rozměr. A nejvíce rozhleden na vinicích se urodilo právě ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, kde jich můžete navštívit hned osm. Pokud vás výšky spíše lákají, než děsí, neměli byste vinařské rozhledny opomenout.

Jana Kantorová | 20. 08. 2023

Stezka nad vinohrady

Poblíž vinařské obce Kobylí vznikla unikátní rozhledna Stezka nad vinohrady. Nachází se východně na kopci Kobylí vrch. Inspirovala se podobným typem rozhleden, tzv. stezkami korunami stromů na Šumavě nebo v Krkonoších. Je postavena v nadmořské výšce 334 m. n. m. a je z ní okouzlující výhled do všech světových stran. Vyhlídka má tvar kruhové rampy a díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je jako jedna z mála rozhleden v republice bezbariérová.

Galerie: Pít víno a mít výhled? Prozkoumejte krásné rozhledny na Moravě
Mohlo by se vám líbit

Před vinobraním se musí „zarazit hora“. Kde můžete tuto lidovou slavnost zažít?

Slyšeli jste o tom, že zhruba měsíc před oblíbeným vinobraním se musí „uzamknout“ vinice? Jedině tak bude úroda uhlídána. Tento prastarý zvyk s kořeny až ve středověku v posledních letech ale všechny milovníky vína spíše baví. Představuje totiž další příležitost, jak se u moravského vína sejít s rodinou a přáteli. Jak probíhá a do jakých vinařských obcí za ním můžete vyrazit?
marianne.cz

Rozhledna Slunečná

Poblíž jedné z nejznámějších vinařských obcí na jižní Moravě – Velkých Pavlovic se nachází rozhledna nesoucí krásný název Slunečná. Stojí asi kilometr východně od obce mezi vinohrady v nadmořské výšce 225 m. Neobvyklá architektura vytváří optický klam, kdy se zdá, že je rozhledna nakloněná. Z výšky necelých 19 m jsou vidět třeba Velké Bílovice, Hodonín nebo Bořetice

Mandloňová rozhledna

Východně od Hustopečí, na okraji mandloňového sadu, se tyčí 17 m vysoká vyhlídková věž, ke které vás z města dovede turisticko-naučná Mandloňová stezka s audioprůvodcem.

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Navštivte perlu českého lázeňství

Na začátku prázdnin jsou Karlovy Vary skloňované snad ve všech pádech. Jakmile ale filmový festival skončí, zmínky o Karlových Varech utichnou. A to je velká škoda! Přinášíme vám několik důvodů, proč toto lázeňské město navštívit kdykoliv během roku.
marianne.cz

Rozhledna Maják

Mezi vinařskými obcemi Zaječí, Přítluky a Rakvice, na Přítlucké hoře, ve výšce 292 m. n. m se tyčí rozhledna Maják. Pokud vyšlápnete 108 schodů, otevře se vám nádherný výhled na Pálavu s nejvyšším vrcholem Děvín, Novomlýnské nádrže, Lednicko-Valtický areál, pásmo Bílých Karpat, i na sousední Rakousko. Rozhledna je 28 m vysoká, má dřevěnou konstrukci a točité kovové schodiště.

Rozhledna Nedánov

Z obce Boleradice vás zavede zelená turistická značka k 26 m vysoké vyhlídkové věži postavené mezi vinohrady nad obcí na vrcholku Nedánov.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Ivančicko, kraj úžasných kontrastů

Co mají společného malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík? Oba přišli na svět v jihomoravských Ivančicích, historickém městě obklopeném okouzlující krajinou.
marianne.cz

Rozhledna u Obrázku

Na kopci nad obcí Starovičky mezi vinohrady stojí 7 m vysoká rozhledna, ze které je i přes malou výšku vynikající výhled všemi směry.

Rozhledna Dalibor

Poblíž kapličky nad Vinařstvím U Kapličky, západně od obce Zaječí se pak nachází 11 m vysoká zděná vyhlídková věž. Z místa se otvírá působivý výhled na Pálavu a okolí Novomlýnských nádrží. Více

Akátová rozhledna

Z Židlochovic vás naučná stezka Krajinou Výhonu dovede k 18 m vysoké vyhlídkové věži z akátového dřeva, tyčící se na kopci Výhon.

Mohlo by se vám líbit

Chátrající stavení ve Vinoři postavené po druhé světové válce, se rozhodli znovu přivést k životu

Stavení, které dlouho sloužilo brigádníkům, kteří sem jezdili na žně, nadchlo manželé. Ti se rozhodli nenechat se odradit jeho neutěšeným stavem a pustili se do rekonstrukce. Pomocí architektů z něj vytvořili úchvatné místo, kde i vy můžete strávit pohodový čas.
marianne.cz

Pokud se ale nenacházíte zrovna na Velkopavlovicku, ale poznáváte krásy jiných moravských vinařských podoblastí, tak nezoufejte. Třeba na Mikulovsku u vinařské obce Drnholec, ve viniční trati U Křížku, je 11 m vysoká rozhledna U Křížku. Na Slovácku, přesněji nedaleko Veselí nad Moravou, se nachází další 15 m vysoká rozhledna Radošov, která je zvláštní svojí podobou. Má tvar poháru na víno, takže mezi vinohrady výborně zapadá a inspiruje k dalšímu programu. A abychom nezapomněli ani na Znojemsko, tak poblíž vinařské obce Nový Šaldorf u Znojma, ve viniční trati Kraví hora se nachází malá, 3 m vysoká dřevěná Špalkova vyhlídka, rodinného bio vinařství Špalek.

Mohlo by se vám líbit

Léto plné cestování: Kraj rozervaného muže

Kdy jindy se vydat do Máchova kraje než teď, v měsíci lásky?! Báseň Máj napsal před téměř dvěma stoletími, přesto ani dnes nepřestává fascinovat romantické duše.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti

Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti

Cestování
Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Cestování
Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestování
Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety

Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety