Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Bydlení: Chalupa s moderní tváří... Manželé se nadchli atmosférou místa

Info ikona
Chalupa s moderní tváří

Chalupa nemusí být nutně stoletá roubenka. Je zřejmé, že se jí klidně stane i půlka nového dvojdomku v Krkonoších, kousek od Žacléře. Pro takovou se rozhodli manželé ze středních Čech.

Jana Kantorová | 23. 02. 2024

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ 

Malebné místo, ale žádná samota. Známý horský kraj, ale žádné zástupy turistů. „Prkenný Důl byl dílem náhody. Sháněli jsme s manželkou víkendový objekt pro naši rodinu a případný pronájem, a ja se dozvěděl o tomhle domě,“ popisuje čtyřicátník Josef. Přijeli sem, viděli vše a oba se nadchli atmosférou místa. Pak se manželé rozhodli, že interiér svého nového chato-apartmánu 3+kk svěří do rukou bytové designérky„Moc vybavení tu nebylo, dveře, schodiště, sanita na toaletě, v koupelně, kotel v komoře. Žádná jasná tvář, to byla výzva,“ říká Anke Glut, designérka, která se realizace chopila. S výsledkem se účastnila soutěže Institutu bytového designu.

Galerie: Malebné místo v horách
Mohlo by se vám líbit

Manželé měli sen a postavili si svou Chalupu v polích

Manželé Lucie a Hubert během dvou let vytvořili útulné útočiště pro celou rodinu, přátele i hosty z různých koutů republiky. Jejich Chalupa v polích se tak stala místem pro setkávání, rozjímání a relaxaci těla i mysli. Je to místo pro všechny, kteří prostě chtějí opustit zvuky města a užít si klid na venkově.
marianne.cz

HORSKÝ NEOKÁZALÝ LUXUS

„Majitelé mi naznačili vizi a dali volnou ruku, což je fajn. Primárně bylo nutné prostoru vtisknout horský charakter, pak lehkost, aby bylo jasné, že jde o odpočinkový domek, a v neposlední řadě ojedinělý nádech. Vše muselo být navíc praktické a zaujmout,“ vypočítává Anke s tím, že začala volbou dubového masivu. „Dubovými latěmi jsem zakryla i ne příliš hezký pohled na schodiště, čímž vznikly úložné prostory,“ ukazuje designérka na stěnu u kuchyně. Je též z dubu a na míru, stejně jako většina nábytku. Hlavní obývací místnost v přízemí už díky tomu působí vlídně. „Chtěli jsme aby měl interiér jednoduché moderní linie, ale zároveň byl v teplých barvách a navozoval pohodu, klid,“ míní Josef s tím, že v tom Anke plně vyhověla. Pohodu – především v chladných dnech – dodávají i nově instalovaná kamna, byť je tu podlahové topení, dík majiteli dokonce s ovládáním na dálku.

Mohlo by se vám líbit

Kouzelné místo na stromě: Treehouse Zvičina nabízí víc než jen ubytování

Stres, práce, další povinnosti, a to všechno dokola. Možná právě proto stále více toužíme po klidu bez emailů a telefonátů, které nám neustále připomínají, co všechno ještě musíme stihnout. Ale kde si odpočinout? Kde najít TO místo, které nás nabije energií? Mám pro vás dobrou zprávu, jedno takové existuje...
marianne.cz

PŘÍRODA UVNITŘ I VENKU

„Jde o chato-apartmán uprostřed přírody, proto jsem se jí inspirovala. V materiálech, osvětlení, doplňcích i barvách,“ přibližuje Anke Glut. Vzhledem k tomu, že majitelé mají tři děti, vnímala i potřebu hravosti v prostoru. „Aby měly svá zákoutí, mohly odpočívat na gauči, točit se na židlích, hrát hry ve společné místnosti i ve svém pokoji v patře,“ směje se autorka. Právě dětský pokoj má nejoriginálnější osvětleníreflektorovou chobotnici. „Pro celý dům jsem volila jednotnější typ světel od FeelDesignu,“ rozsvěcuje Anke řadu neotřelých svítidel, která byť jsou jednoduchá, nelze je přehlédnout. U dětí bezpochyby zaujme i žlutá sedačka a k ní pasující závěsy. Zářivý kout dotváří tapeta listnatého háje. Vše voní novotou. „Uvažovali jsme i o staré chalupě, ale jen chvilku. Bydlíme v rodinném domě s větší zahradou, víme, co je s nimi starostí a práce. Nechtěli jsme být otroky další nemovitosti. Zvítězil rozum,“ vysvětluje Josef, proč v roce 2020 zvolili novostavbu.
 

Mohlo by se vám líbit

Chata Šedivka: Kouzelné místo skoro na konci světa

Když jedete úzkou cestičkou v obci Trotina v Podkrkonoší, najednou skončí asfalt a začíná polní cesta, máte pocit, že jste se museli ztratit. Opak je ale pravdou. Kamenná polní cesta vedoucí podél potůčku, který před mnoha lety poháněl starý mlýn, vás dovede až k místu, kde stojí nově zrekonstruovaná chata manželů Šedivých.
marianne.cz

MALÝ KUS ZAHRADY A DŘEVO

K patrovému objektu o 90 m2 patří kus zahrádky a venkovní dřevník. Jejich zvelebení počká... Teď je čas si užít zdařilého interiéru a jeho specialit. „Všechna roční období zde mají své kouzlo,“ připouští Josef, jehož rodina tu plánuje slavit konec roku. Nabízí se relax, ale i lyžování či výlety do okolí. Na pevnost Stachelberg, do Žacléře, Trutnova... Bude lákavé si to také zkusit, až se manželé rozhodnou svou moderní chalupu pronajmout. „Vše je prakticky zařízeno i k tomu účelu,“ uzavírá Anke Glut.

Mohlo by se vám líbit

Chalupa s velkorysou zahradou v náruči krajiny, kde plotu není třeba

Každá zahrada vyžaduje jiný přístup. Radu, co si počít s velkým prostorem, který se volně prolíná do nekonečných luk či horských strání, je někdy lepší hledat u architekta.
marianne.cz
Zdroj článku