Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Kouzelné místo na stromě: Treehouse Zvičina nabízí víc než jen ubytování

Info ikona
Treehouse Zvičina

Stres, práce, další povinnosti, a to všechno dokola. Možná právě proto stále více toužíme po klidu bez emailů a telefonátů, které nám neustále připomínají, co všechno ještě musíme stihnout. Ale kde si odpočinout? Kde najít TO místo, které nás nabije energií? Mám pro vás dobrou zprávu, jedno takové existuje...

Jana Kantorová | 14. 08. 2023

„Slyšíte to?“ vítá nás otázkou Míra, majitel Treehouse Zvičina, jakmile vstoupíme na terasu romantického domu na stromě. Zaposlouchám se a brzy mi dojde, na co se ptá...slyším zpěv ptáků, vnímám nežné šustění stromů a cítím kapky deště, které hravě protékají mezi listy stromů skrývající toto kouzelné místo. Přesto se na něj se zaujetím podívám a čekám na odpověď. „Není tu slyšet ani trochu zvuk civilizace,“ řekne mi po chvíli, a tím začíná jeho vyprávění, proč je dům na stromě ideálním místem pro odpočinek těla a mysli.

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Krušné hory – Intenzivní terapie přírodou

Jeden víkend ukázal, že na to, abychom si užili oblast Krušnohoří, není třeba čekat na sníh. V létě a na podzim si naopak mnohem víc vychutnáte cestu pěšky či na kole obklopeni nekončící řadou stromů, péči lázeňských procedur i dobrodružné výlety do podzemních chodeb.
marianne.cz
Info ikona
Na statku žijí hned 4 generace.

Za vším hledej rodinu

Míra žije se svojí manželkou Kris a synem Teodorem na statku, který s nimi obývají i další členové rozsáhlé rodiny. A nejen to! Všichni se s jistou dávkou entuziasmu zapojují do péče o všechno, co Míra vymyslí. „A že toho je,“ přiznává se smíchem. Nejvíce po ruce mu jsou rodiče jeho ženy, Markéta a Kája. „Líbí se mi, že tu žijeme všichni pohromadě, v současnosti už 4 generace. Navíc všichni spolupracujeme. Mladší generace se může od té starší hodně naučit a ta starší má zase pocit, že je stále užitečná, což je v mnoha směrech výhodné pro všechny,“ vypráví Míra, když spolu procházíme rozsáhlý statek, příhodně umístěný přímo u lesa téměř nedotknutého lidskou přítomností. Doslova ráj na zemi.

Míra přiznává, že bez rodiny by se všechno, co má v plánu, rozhodně nedalo zvládnout. Každý totiž něco umí, ať už jde o marketing, ruční práce nebo umělecký vkus, a svůj um vnáší nejen do běžného života, ale také do starosti o treehouse a další projekty, jako je například Maringote (ubytování v maringotce). Já jsem navíc byla doslova okouzlena jejich dobrosrdečností a spontánností, s jakou nás přijali a hostili několik dní u sebe doma.

Galerie: Poznejte kouzlo Treehouse Zvičina
Info ikona
Míra je tělem i duší dobrodruh.

Proč právě dům na stromě?

Míra je duší dobrodruh a cestovatel. Několik let žil v zahraničí, třeba v jižní Americe i v Pyrenejích, kde kromě plnění pracovních povinností také čerpal inspiraci pro to, kam jeho život bude směřovat v dalších letech. Jak roky ubíhaly, stále více cítil spojení s přírodou a věděl, že právě směrem udržitelnosti a žití v souladu s přírodou se bude jeho další bytí (soukromé i pracovní) ubírat. Jeho samotného pak na tomto putování světem křížem krážem nejvíce zaujalo spojení běžného života s přírodou, které ji ale nikterak nenarušuje. Naopak do ní doslova zapadá. „A právě to je v dnešní uspěchané době potřeba. Vypnout, být ve spojení s přírodou a naučit se udržitelnému a soběstačnému bytí.“

Své zkušenosti ze světa pak přenesl domů právě při realizaci projektu, jehož plnou krásu si poprvé užili hosté na konci června v roce 2020. Treehouse například není v přímém kontaktu se stromy, které pak mají prostor pro růst a pohyb. „Každý rok zveme arboristu na prořez usychajících větví a kontrolu vazby,“ dodává Míra.

Info ikona
Treehouse Zvičina - lázně

Ve spojení s přírodou

Treehouse provozuje Mírova rodina s nadšením, patřičnou péčí i pokorou. „Tento projekt se snaží především poukázat na permakulturní a trvale udržitelný způsob života, což znamená soužití s přírodou a minimální dopad na životní prostředí.“ Domek i vše kolem je přirozenou součástí přírody a postupně do ní vrůstá. „Tak je projekt i zamýšlený. Časem tak bude plnou součástí okolního lesa.“ Ačkoli je z mého pohledu jejich dům na stromě už dokonalý, oni se snaží každý rok přinášet svým hostům něco nového. Letos to byla na zkoušku průhledná bublina zavěšená mezi stromy, která umožňuje relaxovat, vidět přitom na hvězdy a užít si tak trochu jiné kempování. A pokud vše půjde, jak má, příští rok přibude sauna, samo sebou nenásilně zakompovaná do prostoru všudypřítomného lesa.

Právě sauna bude třešničkou na dortu, která doplní lázně umístěné v blízkosti samotného domku na stromě. V nich si můžete naplno užít koupele ve dvou sudech. V jednom se můžete zchladit, protože je v něm místní minerální voda, která vyvěrá hned kousek nad samotným domkem. Vodu ve druhém sudu si pak můžete ohřát díky kamnům na dřevo na teplotu, která vám bude příjemná. Nezastaví vás tak ani chladné počasí.

Tip redakce:

Aby byl relax dokonalý, nechybí ani sprcha (teplá i studená), lehátka, snídaňové menu a v nabídce také chlazené víno a pivo.

Info ikona
Permakulturní zahrádka

Co příroda dá...

„Vodu sbíráme z lokálních pramenišť, elektřinu bereme ze slunce, třídíme odpad, kompostujeme a používáme biologicky odbouratelné prostředky,“ vyjmenovává mi Míra vše, čím se snaží uchránit přírodu od pokroku, který ji pomalu ale jistě vede k záhubě. My všichni jsme součástí přírody a stále více by nás tak mělo zajímat soběstačné bydlení. Právě kousek toho můžete ochutnat tady na Zvičině. Aby mohl domek zůstat takový, nejsou v něm žádné zbytečné věci navíc. Elektřina ze slunce pokryje jen to nezbytné, jako je osvětlení. Ohřev teplé vody ve sprše i samotného stromového domku zařídí propan-butanové lahve. Stejně úsporně je to i se záchodem, který tu najdete v podobě klasické kadibudky, nebo vyprodukovaným odpadem. To, co je možné, se vrací zpátky do přírody, na kompost.

Tip redakce:

V Treehouse Zvičina se můžete ubytovat jen od jara do začátku podzimu. Zima je využívána na údržbu a vylepšování.

Info ikona
Interiér Treehouse Zvičina

Pohádkový les pro děti

„Od té doby, co máme malé dítě, přemýšlím nad všemi svými projekty trochu jinak,“ přiznává Míra s tím, že prostor kolem Treehousu už nebude patřit jen dospělým. Děti do přírody patří a právě díky takovým místům se mnohé z nich poprvé setkají se zahrádkou, suchým záchodem a vlastně tak trochu i divočinou, ve které si mohou užít volnost a svobodu. „Líbí se mi myšlenka, že rodiče mohou relaxovat a děti objevovat svět kolem sebe, aniž by jim hrozilo nebezpečí.“ V plánu je tak i taková stezka odvahy pro děti, která je provede lesem okolo domku na stromě a kde se budou moci zábavnou formu i něco naučit.

Tip redakce:

Kam s pejskem? Jako nadšená pejskařka vnímám, že jsou naši čtyřnozí přátelé na mnoha místech zakázáni. Na Treehouse Zvičina to ale neplatí. Les je skvělým hřištěm i pro psí parťáky.

Mohlo by se vám líbit

Chalupa s velkorysou zahradou v náruči krajiny, kde plotu není třeba

Každá zahrada vyžaduje jiný přístup. Radu, co si počít s velkým prostorem, který se volně prolíná do nekonečných luk či horských strání, je někdy lepší hledat u architekta.
marianne.cz
Info ikona
Rodina

V detailech se skrývá krása

Treehouse je kouzelný nejen tím, že jde o domek na stromě, ale hlavně všudypřítomnými drobnými detaily, které značí, že byl budován s nadšením a láskou. „Sám bych se do něj nastěhoval,“ přiznal mi Míra s úsměvem a trochou nostalgie a mně nezbývá než s ním souhlasit. Já bych v něm klidně bydlela taky. Je v něm totiž vše, co můžete potřebovat a co jste si vysnili nejen jako děti, ale i jako dospělí. Uvnitř je pohodlí, které si může plně užít klidně i čtyřčlenná rodina. Nechybí houpačka, stylové ohniště s barem vyrobeným z palet, na kterém si lze snadno připravit občerstvení, podzemní lednička, kterou hravě obslouží i děti, houpací sítě, lesní zahrádka, ze které se nejen nakrmíte, ale děti se také hodně přiučí...

Když tohle všechno objevíte, stačí si už jen sednout, nadechnout se a pozorovat život probíhající okolo vás, kterého je tu požehnaně. Tohle je opravdu třeba zažít na vlastní kůži. 

Info ikona
Pejsci

Trocha technických informací

  • Treehouse má bez teras plochu cca 16 m2. S terasami pak zhruba 25 m2. Lázně mají rozlohu asi 20 m2.
  • Při stavbě bylo použito převážně modřínové a smrkové dřevo. Na vodou exponovaná místa a podlahu se použil modřín.
  • Dřevo bylo ošetřeno lazurou Adler Pullex 3v1, Interiéry Adler Legno Ol a na základ postavený na 10 zemních vrutech byl použit asfaltový nátěr.
  • Na stěny byl použit rošt ze střešních latí doplněn dvojitými okny, která mají rám z ráfků od bicyklu.
  • Omítka je z jílu, písku, liaporu, slaměné řezanky a dřevěných hoblin doplněná o finish filcovanou jemnou hliněnou omítkou s perlinkou.
  • Složení střechy směrem z interiéru: Smrkové palubky - parobrzda - geotextilie - slaměná izolace - dřevěný záklop - kontaktní difuzní fólie - silná zahradní nopová fólie - zásyp směsí listí a jehličí.
  • Složení podlahy směrem z interiéru: Hoblovaná modřínová prkna - kontaktní difuzní fólie - slaměná izolace - geotextilie - prkna.
Mohlo by se vám líbit

Cestování: I Česko má svá malá moře

Písečné pláže, na nichž můžete lenošit pod slunečníkem, nebo útesy, ze kterých lze skákat do průzračně čisté vody. Vydejte za nejlepším koupáním u nás.
marianne.cz
Zdroj článku