Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Chalupa v jihotyrolských Dolomitech, kterou si její majitelé vymysleli do puntíku sami

Info ikona
Chalupa v Dolomitech

Necelé dvě hodiny jízdy od Innsbrucku leží v Jižním Tyrolsku kouzelné údolí Val Pusteria, které zatím úspěšně uniká zájmu turistů mířících do vyhlášených lyžařských resortů jinde v Dolomitech. Giorgia a Stefano tu v jednom z příkrých svahů objevili horskou chatu, kterou obklopují husté lesy, a je tak zcela ukrytá před jakýmkoli shonem.

Terezie Benoni | 26. 01. 2023

K pozemku chaty San Lorenzo totiž vede jen úzká cesta lesem, již nezvaní návštěvníci pravděpodobně minou. Stefano pochází od jezera Lago Maggiore a Giorgia je rodilá Římanka, velkou část života prožili v Římě a Paříži, protože oba pracovali v módním průmyslu. „Na oblasti údolí Val Pusteria jsme ale vždycky milovali její úžasnou krajinu a autenticitu,“ líčí Stefano. Chatu původně pořídili s úmyslem jezdit si sem odpočinout od stresu spojeného s jejich povoláním. Když se pak rozhodli s módou nadobro skončit, lákalo je zkusit úplně opačný životní styl a na chalupu se nastěhovali. Tomu ale předcházely roky pátrání a práce.

Galerie: Chalupa v Dolomitech

Všechno si vymysleli sami

Podobnou chatu jsme hledali téměř deset let, ale dlouho se nám nedařilo nic najít.“ Když dům nakonec objevili, byl v příšerném stavu, bez elektřiny, vody, odpadů nebo topení. Stejně mu ale nedokázali odolat. Rekonstrukce trvala dva roky, veškerá rozhodnutí a řešení musel autorizovat odborník. Historická horská lovecká chalupa je totiž zapsaná v italském seznamu památek. Projekt i zařízení navrhli Stefano s Giorgií zcela sami. „Měli jsme tak jasnou představu, že jsme se rozhodli pustit se do toho bez designéra,“ vypráví Stefano. A protože je to skutečně veliký dům, napadlo je část pronajímat, což se podařilo realizovat před pěti lety. „Dům je ztělesněním našich snů a osobností, je v něm spousta naší energie a radosti. Báli jsme se, aby sem chtěli hosté jezdit, protože nejsme v žádném z módních lyžařských resortů. Postupem času jsme ale zjistili, že nejsme jediní, kdo si oblíbil jiný typ zážitků. Přijíždějí sem rodiny, které hledají to, co jsme hledali my. Děti si zkusí podojit kozu. Společně s rodiči pak z mléka vyrobí sýr a bez ohledu na to, jestli jde o bankéře, právničku nebo úředníka europarlamentu, jsou tak překvapení radostí z té práce i z vlastnoručního výrobku, že se k nám chtějí vracet. Je to nový typ luxusu – takový, co se nedá koupit.” Namísto na sjezdovky nedalekých středisek majitelé doporučují vypravit se na túru okolní krajinou anebo po jedné z běžeckých tras, kde si důkladně vyčistíte hlavu. A kdyby toho klidu bylo najednou moc, okolí chaty je ideální pro sáňkování. Zkuste si i výlet na Stefanových oblíbených sněžnicích za svitu měsíce, běžkování přírodním parkem Fanes, freeride v Kronplatzu nebo třeba biatlon.

www.sanlorenzomountainlodge.it

Giovanni De Sandre www.giovannidesandre.com

Paola + Murray pamu.com, Behind The Mask , emely photography, Annette Fischer, Gasser Hermann Maria, www.photocase.com, Südtirol Marketing (Bernd Ritschel).

Zdroj článku