Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Jako základ nápadité chaty posloužily vyřazené přepravní kontejnery a tím náklady srazili na minimum

Info ikona
ART CHITSANUPONG, TUNG JAI ORK BAAB

Základní myšlenkou tohoto projektu je důraz na flexibilitu a co nejlacinější řešení. Návrh áčkové chaty, jejíž základ tvoří kontejnery měl za cíl dopřát rodině život v kontaktu s přírodou daleko od náročného městského života.

Terezie Benoni | 1. 07. 2023

Na bývalém rýžovém poli dvě hodiny od thajského Bangkoku vyrostla zajímavá chata, kterou se její majitelé rozhodli částečně pronajímat. Architekti ze studia Tung Jai Ork Baab o jejich záměrech předem věděli, a tak se pokusili navrhnout variabilní prostor, který se dá podle potřeb různě upravovat i rozšiřovat. Kvůli omezeným místním zdrojům i financím se rozhodli jako základní stavební materiál použít prefabrikované stavební kontejnery. Ty určily vyznění hlavních obytných místností. Ústřední myšlenkou projektu bylo propojení venkovního a vnitřního prostoru. Obytná plocha všech místností je dohromady 195 m².

Galerie: Chata z přepravních kontejnerů
Mohlo by se vám líbit

Vzhůru na palubu!

Mezi dvěma hlavními kontejnery vzniká jakási paluba, která slouží jako další polootevřený venkovní prostor, který je ideálním místem pro odpočinek a setkávání. Další kontejner sloužící jako hlavní ložnice stojí na dvou přízemních a má tak potřebné soukromí i vlastní terasu. Vzhledem ke zdejšímu tropickému počasí celou stavbu chrání áčková střešní konstrukce, která má za cíl stínit a nepropouštět do interiéru teplo. Zároveň je dostatečně prodyšná, aby umožnila proudění vzduchu. Na hlavní chatu navazuje molo s venkovní kuchyní a bazénem a dvěma kontejnery, které slouží jako další plnohodnotné apartmány.


Zdroj informací: OOST Kampville, Tung Jai Ork Baab, Arch Daily (archdaily.com)

Zdroj článku