Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Nádherný venkovský dům: Ráj pro milovníky rustikálního stylu bydlení

Švédský rodinný dům postavený v 18. století nabízí skandinávský rustikální styl bydlení ve své nejčistší podobě. V tři sta let starém domě přesto nechybí podlahové topení, televize ani moderní spotřebiče.

Terezie Benoni | 24. 02. 2024

Dům, ve kterém od roku 1905 žil švédský umělec a sochař Christian Eriksson byl postavený už v roce 1773. V průběhu dalších staletí byl několikrát přestavěný, přesto tu stále najdeme původní fragmenty. Díky tomu má interiér zcela jedinečnou autentickou atmosféru. To, že jste se ocitli v domě, který je skutečným kulturním dědictvím, napoví už strop v hale. Je totiž pokrytý stropní malbou od umělce Nilse Kruegera. Další místnosti v domě jsou ale neméně fascinující. Citlivě zakomponované moderní prvky nijak nenarušují historickou hodnotu budovy. V kouzelných kulisách tak můžete žít plnohodnotný život hodný 21. století.

Galerie: Rustikální dům z 18. století
Mohlo by se vám líbit

Herec Štěpán Benoni nás exkluzivně pozval na návštěvu svého vysněného kanadského srubu na Šumavě

Splněný sen. Tak bychom mohli v jednoduchosti popsat bydlení herce Štěpána Benoniho a jeho ženy Vlaďky, kteří se před několika lety rozhodli opustit rušný městský život a raději pořídit dřevostavbu, dva psy a dva koně. Jaké výzvy na ně čekaly?
marianne.cz

Ohleduplná rekonstrukce domu prospěla

Dům má obytnou plochu sto metrů čtverečních, kde najdeme čtyři pokoje, kuchyň, prádelnu a dvě koupelny. Před samotným vchodem do domu je umístěná krytá terasa orientovaná na jih. Dům si po staletí ponechal klasické venkovské řešení dispozic a obytné je pouze první patro. To je rozdělené do dvou os. První osa, ve které najdeme kuchyň a obývací pokoj s jídelnou je orientovaná do ulice, tři ložnice v zadní části jsou situované do přilehlé zahrady. Dnes jsou dvě rohové místnosti využívané jako ložnice, zatímco střední průchozí místnost má funkci dalšího společného obývacího pokoje. Celý dům byl v letech 2014–2015 kompletně zrekonstruovaný. Nové jsou elektrické rozvody i rozvody vody, kanalizace, podlahové topení a radiátory. Všechny vypínače a zásuvky jsou v černém nebo bílém bakelitu od firmy Byggfabriken. Veškeré truhlářské prvky byly znovu natřené lněným olejem.

Kachlová kamna a dřevěné obklady

Nejstarší částí domu je ta, kde se nachází kuchyň a hlavní ložnice. Nově vyrobená kuchyňská linka je z borovice, natřená šedou lněnou olejovou barvou. Pracovní deska je z černé žuly. V malé místnosti bylo vše vyrobené na míru a najdeme zde spoustu úložného prostoru. Dominantou obývacího pokoje jsou původní kachlová kamna zdobená květinovým vzorem. Staré dubové parkety byly znovu navoskované tvrdým voskem s bílými pigmenty z omítky. Stěny zdobí šedé dřevěné panely a tapeta Anno / Borå. Obě ložnice jsou zařízené v tradičním skandinávském stylu. Na tu hlavní navazuje soukromá koupelna.
 

Zdroj informací: Historiska Hem, historiskahem.se

Info ikona
Rustikální dům z 18. století
Mohlo by se vám líbit

Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Chaty a chalupy
Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Dům
 Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace