Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Přestože je pocení pro tělo důležité, občas může být velice otravné. Nikdo nestojí o koláče v podpaží nebo vlhká záda, kvůli kterým můžeme také snadno nastydnout. Eliminujte pot na minimum a vyhněte se nepříjemnému pocitu a faux pas. Poradíme vám několik způsobů, jak na to.

Díky pocení tělo dokáže regulovat svou teplotu a ochlazuje nás, když je nám horko. Pojďme si tedy za začátku říct, že je to přirozená a nezbytná součást každodenního života. Přesto nechceme, aby byl tento proces vidět nebo dokonce cítit. Existuje několik způsobů, jak pocení eliminovat. Pak už se nebudete muset bát vnitřního pocitu nepohody, který vás v určitých společenských situacích omezuje.

Mohlo by se vám líbit

Deodoranty na celé tělo jsou stále žádanější. Tento trend v péči o pokožku si poradí s tělesným pachem nejen v podpaží

Skin care je základ, je to ale péče o tělo, která se právě teď dostává do popředí zájmu. Jedním ze současných beauty hitů jsou deodoranty určené pro pokožku celého těla, jejichž účinek doceňujeme právě s přicházejícím létem. Pojďme zjistit, jak fungují a zda jsou skutečně tak zázračné, jak se o nich říká.
marianne.cz

Používejte antiperspirant před spaním

To, že mají lidé používat deodoranty a antiperspiranty, je samozřejmé. Rozdíl mezi těmito dvěma přípravky spočívá v jejich fungování. Pot sám o sobě žádný zápach nemá. Ten vzniká kvůli bakteriím, které jsou v něm obsaženy. Deodorant nezabraňuje pocení, ale snaží se maskovat zápach, který právě bakterie produkují. Antiperspirant, který se skládá z kovových solí nazývaných chlorid hlinitý, funguje tak, že blokuje potní kanálky a pot se nedostane na povrch pokožky. Pro dosažení nejlepšího výsledku se ujistěte, že máte čisté a suché podpaží a antiperspirant aplikujte před spaním. Ingredience totiž potřebují čas, aby stoprocentně zafungovaly, a v noci během spánku se člověk příliš nepotí. Výsledek se nemusí dostavit hned, ale pokud v této rutině setrváte, měla by časem zafungovat.

Oblékejte si vhodné materiály

Horké letní dny nás intuitivně svádí k co nejslabším a početně nejmenším vrstvám oblečení. Pamatujte ale, že oblečení pomáhá chránit vaši pokožku před škodlivým UV zářením. Nepříjemně vás může překvapit i naplno puštěná klimatizace. Místo zkracování rukávů a nohavic, se tak zaměřte na správné vlastnosti. Ideální oblečení na léto je takové, které nenasákne potem, ale odvede vlhkost z povrchu těla na lícní stranu, kde se rychle odpaří a zároveň zajistí co nejlepší tepelný komfort. „Mezi takové materiály patří například polypropylen moira, který nasákne až 10x méně než běžný polyester. Díky své konstrukci dokáže dokonale odvést tělesnou vlhkost a neuvěřitelně rychle schne,“ vysvětluje Marcela Vlčková ze společnosti Moira, jenž vyrábí funkční oblečení. Mezi další vhodné materiály patří len, viskóza, hedvábí i třeba biobavlna.

I v běžném životě je možné nosit materiály, které rychle schnou a díky tomu se budete cítit příjemně. Navíc jsou takové kousky mnohdy k nerozeznání od běžného oblečení. Dále preferujte světlé oblečení, protože pomáhá odrážet slunce a nepohlcuje ho jako černé kousky. Pokud budete chtít nosit tmavé oblečení, zvolte rušivé vzory, které případný pot zamaskují.

Mohlo by se vám líbit

Přírodní způsoby, díky kterým dostanete pocení pod kontrolu

Dáváte přednost bílým tričkům před barevnými? A neodvážíte se na veřejným prostranství zvednout ruku? Vítejte se ve světě všech, kteří v letních měsících bojují s potem.
marianne.cz

Vyhněte se specifickým potravinám

Existují jídla, která podporují produkci potu, což je například na pracovní večeři nebo romantickém rande více než nežádoucí. Patří mezi ně především kořeněná jídla, která mají na naše tělo stejný efekt jako na cokoliv jiného, co vytváří teplo – organismus se snaží zchladit, což vede k pocení. Nedoporučuje se ani kofein, protože stimuluje nadledvinky a způsobuje pocení dlaní, chodidel a podpaží. Naopak pravidelnější konzumace menších jídel může pomoci s eliminací pocení, protože metabolické teplo je potřebné k trávení. Pijte také dost vody. I dostatečná hydratace pomůže snížit tělesnou teplotu.

Snažte se zůstat v chladu 

Pokud je opravdu horké počasí, dejte před větrák misku s ledem, aby v místnosti cirkuloval studený vzduch. Dalším dobrým nápadem je mít přes den doma zatažené závěsy a stažené žaluzie, aby se do pokoje nedostalo tolik tepla. Pokud jste venku, snažte se držet ve stínu. Pořiďte si také ruční větrák nebo vějíř a pokud je to možné, noste otevřené boty.

V extrémních případech řešte problém s lékařem

Pokud máte pocit, že se potíte více, než je obvyklé, určitě se nebojte poradit se svým lékařem. Může se stát, že trpíte hyperhidrózou. V takovém případě se dá problém řešit několika způsoby – od silných antiperspirantů na předpis přes léky, botoxové injekce až po chirurgické odstranění potních žláz. To už je ale extrémní případ.

Bojujte s pocením nošením funkčních materiálů – hodí se nejen na léto, ale i na sport po celý rok.
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky